Červenec 2012

Kterou činnost máte v letním čase nejraději?

27. července 2012 v 22:10 | DAKO |  ankety
Léto vrcholí a tak se nabízí otázka. Kterou činnost máte v letním čase nejraději? Možností je mnoho, ale jak pro milovníky knih, tak pro milovníky památek vyšla kniha, která chce nabídnout výběr památek zapomenutých či polozapomenutých.
Zapomenuté památky Čech, Moravy a Slezska Českou republiku.
Obsahuje vybrané památky, které často neprávem unikají pozornosti veřejnosti.
Příjemné cestování tak i tak.

Konečně...ROSTOU!

24. července 2012 v 12:00 | DAKO |  aktuality
Dočkali jsme se!

Sice ještě nenosíme košíky plných hub, i když v některých oblastech možná ano, kterými nás příroda obdaří, ale rostou. Uvidíme, zda příroda potěší ve velkém houbařské srdce nebo jen nám houbařům naznačí, že si musí počkat na podzimní sezonu. Ač tak či onak na malou ukázku ze sobotní procházky se můžete podívat už nyní.
foto:DAKO
Přeji houbařům bohaté úlovky.
A malý páteční přídavek
z dnešní procházky lesem.
foto:DAKO

Téměř v „cíli“ aneb exkurze v nové knihovně.

20. července 2012 v 14:09 | DAKO |  zajímavosti
Čím je zajímavý březen 2013?
Otevře se nová Knihovna města Hradce Králové v bývalé továrně Vertexu přestavěné podle návrhu architekta Davida Vávry. Stěhování knihovny se předpokládá koncem roku 2012 a souvisí s dokončením vybavení objektu. Uživatelé by tak mohli novou knihovnu s veškerým komfortem dostat jako dárek k Březnu - měsíci čtenářů.
Čím je zajímavé datum
19. červen 2012?
Dnem otevřených dveří pro knihovníky městské knihovny. Téměř po roce měli knihovníci opět možnost navštívit novou knihovnu tentokrát po dokončení rekonstrukce. Skupinu doprovázela paní ředitelka Mgr. B. Čižinská a průvodním slovem Mgr. H. Potůčková, náměstkyně ředitelky. Prohlídky se zúčastnil i bývalý ředitel knihovny Mgr. Jan Pěta. Atak jako před rokem i dnes jsme nedočkavě vstoupili do rozsáhlých prostor bývalé továrny, jejíž rekonstrukce skončila. Vystoupali jsme až na střechu budovy, kde je terasa s parkovou úpravou, krásný výhled na město a příjemné posezení pod "verlybou". Knihovna nabídne různé využití, příjemné prostředí a tak nejen čtenáři a návštěvníci se mají na co těšit, ale i knihovníci. Na prostředí dokončené knihovny se můžete podívat v galerii.

Nová kniha a cyklovýlet...?...Ano!

17. července 2012 v 15:09 | DAKO |  Nové knihy
SLOVNÍK KLUBU AUTORŮ LITERATURY FAKTU
V nakladatelství EPOCHA vyšel nový Slovník KALFu, jehož generálním sponzorem byl Městský úřad v Chlumci nad Cidlinou. V rámci oslav 777 let od první písemné zmínky o tomto staroslavném Městě bylo 23. června 2012 už čtvrté vydání SLOVNÍKU na chlumeckém zámku slavnostně pokřtěno.
Anotace:
Slovník Klubu autorů literatury faktu navazuje na předchozí vydání z roku 2003. Obsahuje abecední seznam autorů, jejich osobních dat, ocenění a zejména přehled knižní produkce, doplněný o publikace z let 2003-2011. Jsou tu zastoupeni význační historikové a vědci různých odborů, publicisté, osobnosti politického a společenského života, ale i regionální autoři. Jako svého druhu oborová encyklopedie je Slovník určen novinářům, čtenářům, knihovnám, školám a především všem zájemcům o literaturu faktu.
Křtu se zúčastnily se i knihovníci MUB v rámci programu 5. jubilejního cyklovýletu pro knihovníky. Křest knihy probíhal na malém nádvoří chlumeckého zámku. Ještě před vlastním pokřtěním Slovníku se knihovníci setkávají s autory knihy a v příjemném rozhovoru se dovídají zajímavosti o vzniku knihy.
Zakoupenou knihu, kterou si vždy po měsíci mezi sebou budou předávat knihovny mikroregionu, nám podepsali autoři Karel Richter, PhDr., CSc., Jan Halada, editor a redaktor, Josef Kroupa grafická úprava a věnováním doplnil Dr. Karel Richter.
...Knihovny v dnešní době, kdy hodnotná kniha zápasí o život s internetem a komerční snahou místo literárních hodnot nabízet laciné senzace, skandály, vraždy a bezcitový sex, plní nesmírně důležitý úkol: pomáhat hodnotným knihárna cestě ke čtenářům. Jsou tudíž našimi spojenci. Věříme, že naše společné úsilí ve jménu knižní kultury nebude marné. Dr. Karel Richter předseda KALF...
foto:DAKO
Děkujeme za krásný zážitek!


Za Čtyřlístkem do Třeskoprsk aneb Památník K. H. Máchy

13. července 2012 v 16:19 | DAKO |  Vzpomínání...
Vzpomínání...také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněných (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.

JARO 2012
Horká vzpomínka 3!
Je červen, léto je za dveřmi a knihovníci malých knihoven se schází na stanovišti odjezdu autobusu, aby se vydali na tradiční jarní exkurzi, kterou pro nás připravilo metodické oddělení KmHK. Vyjíždíme přesně v 8 hodin a čeká nás nejen návštěva Městské knihovny Doksy a Muzea Čtyřlístek a památníku K. H. Máchy, ale cestou i hrad Houska.

Třeskoprsky, bydliště známého českého komiksu Čtyřlístek. Jsou to vlastně Doksy, městečko, které leží u rybníku Blaťák, známý jako Máchovo jezero.
Vracíme se z hradu Houska zpět do Doks a společně se Čtyřlístkem se podíváme do památníku K. H. Máchy.
Cestou z knihovny míjíme sochu K. H. Máchy před zdejší školou a za chvíli již stojíme u památníku, na Máchově stezce označený číslem sedm. Zde se nás ujímá průvodkyně, která nám podává zasvěcený výklad.
Oblast Doks je spjata se jménem romantického básníka Karla Hynka Máchy (1810 -1836). Ten v Doksech pobýval u svého přítele Eduarda Hindla, který jej seznámil s okolní krajinou a pověstmi
Památník Karla Hynky Máchy najdeme v dřevěném patrovém roubeném domě bývalého špitálu. Dům byl postaven roku 1669 a jako zázrakem unikl zničení při několika požárech. Po II. světové válce zde byla modlitebna československé církve, v 60. letech pak knihovna.

Současná expozice ukazuje návštěvníkům nejen Máchův život a dílo, vydávané v mnoha různých vydáních, ale i krásu dokské krajiny. I v současné době zájem o vydávání Máchova díla pokračuje, dokladem je například zcela nový překlad Máje do esperanta, či bibliofilské vydání Máje, doprovázené 24 grafickými listy našich předních výtvarníků, kteří se nechali inspirovat Májem a jeho autorem.
Návštěvníci mají možnost prohlédnout si i nově otevřenou část památníku v Doksech - expozici Rybářství a rybníkářství na Českolipsku. K vidění jsou mnohé rybářské pomůcky, bez kterých se bývalí rybáři neobešli a které nám přiblíží dobu výlovů zdejších rybníků za času našich předků.
Prohlídka končí a je čas na návrat. Opět jsme prožili báječný den s mnoha zážitky, pobavili se a dozvěděli se mnoho nového.
Děkujeme našim metodičkám a těšíme se na příští zajímavou exkurzi.
foto:DAKO
A jak pokračoval výlet pro mne, si můžete přečíst v těchto článcích.

Za Čtyřlístkem do Třeskoprsk aneb Hrad Houska

11. července 2012 v 13:14 | DAKO |  Vzpomínání...
Vzpomínání... také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněných (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.

JARO 2012
Horká vzpomínka 2!
Je červen, léto je za dveřmi a knihovníci malých knihoven se schází na stanovišti odjezdu autobusu, aby se vydali na tradiční jarní exkurzi, kterou pro nás připravilo metodické oddělení KmHK. Vyjíždíme přesně v 8 hodin a čeká nás nejen návštěva Městské knihovny Doksy a Muzea Čtyřlístek a památníku K. H. Máchy, ale cestou i hrad Houska.

Třeskoprsky, bydliště známého českého komiksu Čtyřlístek. Jsou to vlastně Doksy, městečko, které leží u rybníku Blaťák, známý jako Máchovo jezero. Ale ještě než nás Čtyřlístek doprovodí do památníku K. H. Máchy, vrátíme se na hrad Houska k první zastávce naší exkurze.
foto:DAKO
Goticko - renesanční hrad Houska, označovaný díky zboření opevnění po třicetileté válce často též jako zámek, patří k pozoruhodným památkám Českolipska; ba lze říci, že v kraji lesů a skal mezi Bezdězem a Kokořínem je mezi hrady a zámky tím nejatraktivnějším. Historie hradu Houska je nedílně spjata s rody Berků z Dubé, Smiřických ze Smiřic a Kouniců. V současnosti je hrad Houska majetkem rodiny Šimonků z Mladotova, která jej od r. 1999 zpřístupnila veřejnosti.
A protože jsme měli před prohlídkou hradu hodinu čas a protože jsme v kraji K. H. Máchy, který hrad maloval, bylo i naším úkolem hrad Housku namalovat. A jak se výtvory účastníků povedly, se podívejte zde, v oddíle Knihovnám. Počasí nám přálo, výtvarná hodina uběhla rychle i zajímavá prohlídka tajuplného hradu, který opravdu stojí za to vidět. Pokračujeme dál a příště se podíváme do Máchova památníku.

foto:DAKO

Sýrová rychlovka a variace

7. července 2012 v 20:45 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
V nové rubrice Čítárničky - "Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Pečivo a my!
Tip na něco malého k večeři když se vám nechce strávit krásný letní večer složitým vařením.
SÝROVÁ RYCHLOVKA.
Ingredience
2 rohlíky
120g tučného sýra
máslo
kousek kapie
petrželka

Postup
Na kolečka nakrájené rohlíky položíme na silně vymaštěný plech a opečeme v hodně vyhřáté troubě. Potom je obrátíme, poklademe malými čtverečky sýra a zapékáme do změknutí sýra. Ozdobíme nudličkami kapie, petrželkou. Hned podáváme a je to mňamka.
Dobrou chuť.

Tip na něco malého k večeři když se vám nechce strávit krásný letní večer složitým vařením.
VARIACE SÝROVÉ RYCHLOVKY.
Ingredience
3 rohlíky
150g tvrdého sýra
2 bílky
1 rovná lžička kypřícího prášku
olej
sůl, pepř

Postup
Rohlíky nakrájíme na tenké plátky a na oleji opečeme po obou stranách. Do tuhého sněhu z bílků lehce vmícháme sůl, pepř, jemně nastrouhaný sýr kypřící prášek. Směs rozdělíme na plátky, urovnáme na plech a zapečeme v horké troubě nebo pod grilem. Hned podáváme a je to mńamka.
Dobrou chuť.