Červen 2012

Po "stopách" knihoven aneb knihovníci v pohybu.

30. června 2012 v 16:38 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Cyklistický výlet knihovníků - MUB 2012
Motto:
Knihovnice, "šedé myšky" ?!
To už dávno neplatí!
Sportovci jsme přece všechny
co na kolech uhání!
Provětráme hlavu, "faldy",
opečeme buřtíky,
a vrátíme se zase rády
zpátky mezi regály!
5. JUBILEJNÍ ROČNÍK
PO STOPÁCH POVĚSTÍ CHLUMECKEM
opředený tajemstvím
který připravili knihovníci Mikroregionu Urbanická brázda v cyklistickém seriálu "Po stopách knihoven", nejen sobě pro radost, ale i pro všechny milovníky cykloturistiky na sobotu 23. červena 2012 začal netradičně. PĚŠKY!
Začneme pěkně popořádku. Program letošního ročníku skrýval různá tajemství, která budeme cestou postupně
odhalovat, jejichž příprava byla poměrně složitá a dlouhodobá. Tak jako každým rokem i letos vyjela průzkumná dvojice, aby projela vybranou trasu a doladila domluvená setkání, aby se předešlo organizačním zmatkům během hlavního dne výjezdu pelotonu. Ani letos nám počasí nepřálo, a i když nás minuly potíže s koly a nezmokly jsme, provázel nás velmi studený vítr. Ve vzduchu visela otázka, jaké počasí nás čeká v sobotu?! Nezbývá než doufat, že nezklame.

A bylo krásně. Letošní jubilejní pátý ročník, který je současně i posledním, zahajujeme, stejně jako ročník první, v Roudnici. Jasná obloha vítá po sedmé hodině před knihovnou první účastníky a doprovodné vozidlo. Probíhají nezbytné přípravy, rozdávají se informační materiály a organizační pokyny. Úderem osmé stálo na startu 26 cyklistů z toho 6 dětí připraveno vyjet. Na pokyn vedoucí zájezdu, kola nebudete potřebovat, udivení cyklisté kola zamykají v očekávání věcí příštích. Ale to už se vydáváme odhalit první tajemství několik kroků od knihovny směrem k požární zbrojnici, kde máme domluvenou prohlídku. Prohlížíme si zrenovovanou zbrojnici, výstavku o činnosti roudnického požárního sboru a získané poháry. Probíhá nezbytné focení a příjemně naladěni se vracíme a nyní již opravdu vyjíždíme směr knihovna Kosičky, kde nás čeká tamější knihovník a druhé překvapení. Seznamujeme se s knihou "Nález mincí z obce Kosičky", kterou vydalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové společně s knihovnou. Po nezbytném občerstvení, prohlídce knihovny a společném čtení místní pověsti pokračujeme v cestě za tajemstvím Tří dubů v doprovodu knihovníka Z. Hrdiny. Projíždíme krásnou krajinou Luhů, zastavujeme se u pramenu, který vyvěrá nedaleko, poslechneme si zajímavé vyprávění našeho průvodce a brzy již vjíždíme do Chlumce nad Cidlinou, kde se zúčastňujeme na zámku křtu knihy "Slovník klubu autorů literatury faktu", která vyšla v nakladatelství Epocha. Třetí tajemství je odhaleno. Křest knihy probíhá na malém nádvoří chlumeckého zámku. Autoři Karel Richter, PhDr., CSc., Jan Halada, editor a redaktor, Josef Kroupa grafická úprava nám podepisují zakoupenou knihu, děkujeme a pokračujeme za čtvrtým tajemstvím.
Křest knihy na nádvoří zámku.
Cestu do "Ameriky" zvládáme s přehledem a odkládáme kola v areálu penzionu Alvin. Po obědě nejdříve předáváme diplom za první místo v soutěži "Znám nejen knihy, ale i filmové hlášky", rozdáváme dárečky účastníkům výletu, odhalujeme tajemství "Igelitové tašky" pro knihovníky

a v neposlední řadě si knihovníci navzájem předávají medaili k
5. výročí cyklovýletů knihovníků MUB.
Odpoledne rychle uběhlo, je čas k návratu a cyklovýlet je za námi. Ještě poslední fotografie a vydáváme se na zpáteční cestu. Ovšem ani letos nás defekt kola neminul, ale po vzorné spolupráci mužské části pelotonu bylo kolo opraveno!
Trasu
Roudnice, Trnava, Kosičky, Luhy, Chlumec nad Cidlinou, Amerika, Chlumec nad Cidlinou, Kosice, Puchlovice, Roudnice
v délce 50 km projelo 26 dospělých cyklistů a 6 dětí. Nejmladším členem pelotonu byla dvouletá Nikolka, která úžasně absolvovala celou cestu v doprovodu maminky bez problémů.
A nezbytná statistika!
Zajímavosti z pelotonu.
V rámci projektu "Partnerství pro rozvoj mikroregionu Urbanická bráda", který byl finančně podpořen z Programu obnovy venkova Královéhradeckého, byly pořízeny a financovány dárky pro knihovny.
Čestný host pelotonu - J. Rejlová - starostka Roudnice
Z. Hrdina - knihovník knihovny Kosičky
Vedoucí pelotonu - I. Novotná - knihovna Roudnice
¨ Doprovodné vozidlo, které bylo vždy v č a s na domluveném místě, řídila a zásobování zabezpečovala I. Halbrštátová - knihovna Libčany
¨ První pomoc poskytovala členka Červeného kříže Martina Klapková - knihovna Obědovice
¨ Servis kol zajišťoval M. Novotný - Roudnice
¨ Závěrečné posezení v cíli zajistily organizátorky cyklovýletu I. Novotná, D. Kolářová - knihovna Roudnice a Dobřenice
¨ Peleton doplnily - L. Janhubová - knihovna Osice
- Hosté- Roudnice, Urbanice, Lhota p.Libčany, Kratonohy, Kosičky, Dobřenice
Dojmy cyklistů - spokojenost, pohoda, příjemně prožitý den
Co říci závěrem? Splnila se naše očekávání? Lépe se poznat, načerpat síly, prožít krásné dny? Ano!!! A nelze opomenout ani propagační význam cyklovýletů.
O předcházejících ročnících si můžete přečíst na těchto adresách


fota:DAKO
Děkujeme knihovníkům za pomoc při organizaci, všem hostům za účast a popřejme si navzájem šťastné cesty po naší krásné Zemi.Cestou necestou za jednou vzpomínkou III.

28. června 2012 v 20:13 | DAKO |  Vzpomínání...
Třetí a poslední ráno mojí "cesty za vzpomínkou", se neliší od těch předcházejících. Je pod mrakem a poprchává. U ranní kávičky už neřešíme, jestli vyjedeme či ne, protože je na bíle dni, že já pojedu určitě. Nastal čas návratu domů. Ale ještě než nasednu do vlaku, kam mě doprovodila skvělá hostitelka a průvodkyně, kamarádka Alenka, několik zajímavostí a postřehů.

Cestou necestou za jednou vzpomínkou II.

27. června 2012 v 11:21 | DAKO |  Vzpomínání...
Druhým cílem vzpomínkové návštěvy Lužických hor je Jedlová hora. Proč právě Jedlová? I ona patří k nejhezčím vzpomínkám na tábornická léta. Ale to předbíhám. Je druhý den ráno a naše naděje na lepší počasí se nesplnily. Ranní scénář se opakuje. Pohled z okna potvrzuje, že obavy se naplnily. Je zataženo, mrholí a my opět řešíme otázku, pojedeme či zůstaneme doma? Čeká nás totiž den v přírodě, kde se moc úkrytů před nepřízní počasí nenajde.

Cestou necestou za jednou vzpomínkou I.

25. června 2012 v 18:52 | DAKO |  Vzpomínání...
Ať chceme či nechceme, vzpomínky nás provází životem, hezké i méně hezké a čas od času nám připomenou přání, jehož splnění z nedostatku času odsouváme a odsouváme. Snad každý touží podívat se znovu na místa, kde zažil krásné a nezapomenutelné chvíle, první lásky nebo zajímavá setkání. Takovým místem se pro mne staly Lužické hory, kam jsem v době školní docházky o prázdninách rok co rok jezdila na tábory, ale poté dlouhá léta se s nimi míjela.

Cestování v čase aneb Letní mámení - Téma týdne

21. června 2012 v 20:34 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Letní mámení
Toužebně očekávané, poetické, ale nevypočitatelné. Nemá zrovna jednoduchý život! Čeká se od něho mnoho. Má být dlouhé, slunečné a hlavně láskyplné. Co bláhových lidských plánů musí vyslechnout. Kolika setkáním musí asistovat. Kolika rozchodům musí přihlížet. Lásku Léto znalo, chodívala kolem, někdy protivná, někdy sebejistá a zářící, někdy marnivá. Bláhoví lidé. I Léto a Láska mají svoje nálady.

Léto ještě nepřevzalo vládu a přece poslední jarní dny zářily sluncem. Země sálá horkem, sluneční paprsky se jako ohnivé šípy zabodávají do těla. Odkládám knihu a pomalu vcházím do vody. Slunce svítí, voda mě hladí a laská, rybník je obtočen zelení a květinami jako krásnou šálou, ptáci zpívají. Pozoruji vážky nad hladinou i krásně vybarveného ledňáčka, poslouchám vlnky narážející na kameny.
Přivírám oči a snažím si představit Léto. Jak moc náladové bude, čím nás překvapí či vyvede z míry?!
...horké...slunce pálí, vzduch se tetelí, pole voní, oči se klíží a kniha padá do klína...
...deštivé...vrtkavé sluníčko se ukryje za temné mraky, krajina ztěžkne deštěm, ale kniha hřeje...
...rozevláté...vánek čechrá vlasy, převrací listy knihy, láká k procházce po pláži...
...bouřlivé...obzor černá, hrom bije, blesky křižují nebe, ke krbu knihu vybíráme...
...romantické...letní móda, letní lásky, večerní táboráky, poezii léta kniha umocní...
...květinové...sluneční paprsky rozvírají květy a my otvíráme knihy...
…babí…slunce se vlídně usmívá, vlákna pavoučků poletují, dny se krátí, v šeru večera knihy zavíráme…
Ale to už bude pomalu podzim za dveřmi a tak daleko si vůbec nepřeji dohlédnout.

A co věrný druh Léta - Slunce? Bude si s námi i mraky hrát na schovávanou nebo spíše teplými
paprsky probouzet dobrou náladu? Netušíme a tak nezbývá než se připravit. Na letní dlouhé dny a teplé večery se těšíme všichni! Jistě, každý z jiného důvodu, ale těšíme se! Na prázdniny, na dovolenou, čtenáři na více knížek a času na čtení, na přírodu, vonící dozrávajícími klasy. Snad knihy vylepší nálady kdekoli, kdykoli a komukoli.
Z polosnění mě vyruší vyskakující ryby vysoko nad hladinu rybníka. Voda se tříští na diamantové kapičky co se blýsknou ve slunci, než dopadnou zpět do vody a já si přeji, aby to nikdy neskončilo. Přesto vycházím na břeh, trochu prochladlá, ale zlatá osuška rychle prohřeje celé tělo. S pocitem blaženosti otvírám knihu.
Léto budiž pochváleno.

Pozvánka na cyklovýlet aneb Knihovníci v pohybu.

19. června 2012 v 19:17 | DAKO |  akce

Knihovníci v pohybu...
Urbanická brázda - knihovny - knihovníci
Nejen knihami živ je čtenář...
Pozvánka na akci pořádanou knihovnami našeho mikroregionu.
Zveme Vás na 5. ročník společného cyklovýletu knihovníků.


Za Čtyřlístkem do Třeskoprsk

14. června 2012 v 16:25 | DAKO |  Vzpomínání...
Vzpomínání... také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněných (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.
Po delší době se vracím k rubrice - Vzpomínání.

Chtěla bych vzpomenout na akce či exkurze, které pro nás knihovníky metodičky KmHK během těch dlouhých let zorganizovaly, a kterých jsem se zúčastnila. Původně jsem měla v úmyslu začít vzpomínkou na nejstarší akce (pokud paměť nezradí), ale vzhledem k tomu, že zážitky z letošní jarní exkurze v červnu 2012 ještě navybledly, zvu vás na výlet, který byl naplněný událostmii porcí tajemna pro milovníky záhad. Jak začít? Nikdy jsme se nenudili. Vždy jsme se dozvěděli něco nového, zažili dobrodružství, hledali poklad, pátrali po osobnostech historie, soutěžili v literárních tématech, podnikli horolezecký výstup, navštívili zajímavá místa. A nejinak tomu bylo i v sobotu 9. června na cestě do kraje K.H. Máchy. (Fota: DAKO)
JARO 2012
Horká vzpomínka!
Je červen, léto je za dveřmi a knihovníci malých knihoven se schází na stanovišti odjezdu autobusu, aby se vydali na tradiční jarní exkurzi, kterou pro nás připravilo metodické oddělení KmHK. Vyjíždíme přesně v 8 hodin a čeká nás nejen návštěva Městské knihovny Doksy a Muzea Čtyřlístek a památníku K.H.Máchy, ale cestou i hrad Houska. My se však nejdříve podíváme
Za Čtyřlístkem do Třeskoprsk

Třeskoprsky, bydliště známého českého komiksu Čtyřlístek. Jsou to vlastně Doksy, městečko, které leží u rybníku Blaťák, známý jako Máchovo jezero. Krajině dominuje hrad Bezzub, založený ve 13. století jako Bezděz. A v podkroví Městské knihovny Doksy najdete muzeum Čtyřlístek. V muzeu je stálá expozice věnovaná vývoji komiksu Čtyřlístek. Dozvíte se zde, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal a jak se takový komiks vlastně tvoří. Setkáte se zde se všemi postavičkami v téměř životní velikosti, nahlédnete do Fifinčiny kuchyně či spatříte Myšpulínovy vynálezy. V muzeu je i místo na hraní, kreslení, prostor pro besedy a přednášky. Ani jeden název neznáte? Seznamte se. Fifinka je jediná holka ze Čtyřístku a stará se o domácnost. Bobík je nejsilnější z celé čtveřice. Myšpulín, vynálezce a vědátor, je nejchytřejší. Pinďa je nejmladší a je dobrý a vytrvalý běžec. Další zajímavé obrázky o Čtyřlístku najdete v galerii. A protože má Čtyřlístek rád dobrodružství a rád cestuje, vzal nás s sebou na výlet nejen po Třeskoprskách, ale i za básníkem Karlem Hynkem Máchou. Ale o tom zase příště.
foto:DAKO

Josef Čapek – malíř, básník, spisovatel.

6. června 2012 v 20:14 | DAKO |  akce
Výstava o Josefu Čapkovi v Národní knihovně v Praze
od 6. června do 4. července 2012
na Výstavní chodbě v přízemí Národní knihovny ČR
každý den od 9.00 do 19.00 s výjimkou neděle.
V pražském Klementinu byla zahájena expozice zachycující život a práci Josefa Čapka. Výstava se zaměřila na umělcovy tvůrčí počátky s bratrem Karlem, na jejich boj proti totalitě i na konec umělcova života v koncentračním táboře. Expozice je doplněna rovněž publikacemi z fondu Národní knihovny, na nichž se Josef Čapek podílel literárně, či výtvarně. Nechybí ani výběr monografií či katalogů z výstav z fondu Památníku Karla Čapka. "Na letošek vycházejí dvě významná jubilea Josefa Čapka - 125. výročí jeho narození a 70 let od jeho internace v Sachsenhausenu.

Josef Čapek se narodil 23. března 1887 v Hronově. V roce 1904 dokončil své studium malby a grafiky na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Po skončení školy odjel do Paříže a pak do Španělska. Po návratu do vlasti v roce 1911 se stal jedním ze zakládajících členů Skupiny výtvarných umělců. Byl také redaktorem Uměleckého měsíčníků a měsíčníku Mánes. Od roku 1917 do roku 1921 pracoval v Národních listech. Kromě významné spolupráce s bratrem Karlem se do české literární historie zapsal zejména svou dětskou knihou "Povídání o pejskovi a kočičce" z roku 1929.


Pohádky pro kulíšky!

4. června 2012 v 16:18 | DAKO |  zajímavosti
je sborník pohádek, který vznikl na základě výzvy Nedoklubko OS. Pohádky pro předčasně narozená a dlouhodobě nemocná miminka nazývaná kulíšci psali rodiče, ale především blogeři internetového portálu Blog.cz, který celou knihu finančně podpořil. Vyšla v prosinci 2011.
Knížka obsahuje pohádky s různými tématy, o vílách, skřítcích, zvířátkách, vánoční pohádky, básničky, doplněné kouzelnými ilustracemi.
Podrobné informace o vzniku knížky najdete na blogu Edith Holé a knihu můžete objednat info@nedoklubko.cz.
Neváhejte a podívejte se.

1. červen - den D

1. června 2012 v 13:13 | DAKO
KRÁSNÉ OSLAVY!
V roce 1952 byl na mezinárodní konferenci pro ochranu dětí stanoven 1. červen jako Mezinárodní den dětí.

Oslavu dne dětí navrhla v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen, Světová federace demokratické mládeže. MDD se poprvé slavil 1. června 1950 ve více než 50 zemích celého světa.
Jaké bylo tehdy počasí bohužel nevím, zda bylo sluníčko také schováno za mraky jako dnešní sváteční den, ale můžete se podívat na sluníčka, které v naší knihovně "svítí" stále. Snad vás potěší.
-