Velikonoční kalendář

26. března 2012 v 13:08 | DAKO |  zajímavosti
VELIKONOČNÍ KALENDÁŘ 2012
Velikonoce jsou pohyblivé svátky.
Jejich datum se řídí prvním úplňkem po 21. 3., tedy jsou vždy nejbližší neděli po prvním jarním úplňku. Letos je první jarní úplněk 6. dubna ( na Velký pátek ), 8. dubna je Boží hod velikonoční.


Masopust skončil masopustním úterým ( letos 21. února ).

Od středy 22. února začíná postní doba. Tato středa se nazývá POPELEČNÍ STŘEDA proto, že věřící v kostelích dostávají na čelo znamení popelem ( tzv. popelec ) - znamená to připomínku vlastní smrtelnosti ("prach jsi a v prach se obrátíš")…
Od Popeleční středy se odpočítává 6 týdnů do Velikonoc (přesně je to 40denní postní doba, do které se nezapočítává
6 neděl - neděle není den půstu). V lidové tradici měla každá ze šesti neděl před Velikonocemi své pojmenování, které se často lišilo podle toho kterého kraje a místních zvyklostí… V postní době se nejedlo maso a nekonaly se žádné taneční zábavy a bály.

1. postní neděle (letos 26. 2.) bývá pojmenována
PUČÁLKA
(podle pokrmu z napučelého hrachu - typického postního jídla) nebo
ČERNÁ
(podle černých šatů nebo šátků, které v postě ženy oblékly) nebo - ve středních Čechách -
LIŠČÍ
(děti nalézaly v zahradě rozvěšené preclíky, které jim nadělila liška).

2. postní neděle (letos 4. 3.)
má název
PRAŽNÁ
( podle postního pokrmu pražmo; jsou to napučená a opražená ochucená zrna obilí).

3. postní neděle (letos 11. 3.)
nese název
KÝCHAVNÁ
( výklady různé - kolikrát kdo kýchne, tolika let se dožije apod.)
nebo také SAZOMETNÁ
( souvislost s úklidem před Velikonocemi ).

4. postní neděle se nazývá DRUŽEBNÁ.
( letos to je 18. března.)
Tato neděle trochu narušuje postní smutek. Lidé se navštěvovali, mládež se mohla pobavit zpěvem, ale nikoli tancem. Jak již název napovídá, o této neděli chodili také mládenci se svými družby žádat o ruku rodiče nevěsty.

5. postní neděle
SMRTNÁ nebo SMRTELNÁ
O této neděli - letos připadá na 25. března - se vynášela smrtka nebo Morana nebo Mařena.
Slaměná panna oblečená do šatů měla symbolizovat odcházející zimu. Se zpěvem ji dívky nosily po vsi, aby ji pak odstrojenou hodily do řeky či potoka, případně zakopaly či spálily.
Někde se zase do vsi přinášelo lítečko, stromeček, který ztělesňoval nové léto.

5. postní neděle
KVĚTNÁ
O Květné neděli (letos 1. dubna) se vzpomíná na slavný Kristův vjezd do Jeruzaléma. Jel na oslíčku a lidé mu mávali olivovými ratolestmi. Na Květnou neděli přinášejí křesťané do kostela kočičky nebo jiné ratolesti, které kněz posvětí.
Naši předkové je dávali do sednice za svaté obrázky, do chléva či na půdu, aby je chránily před pohromami a neštěstími ( vyhoření, neúroda apod. )

ZELENÝ ČTVRTEK
5. 4. 2012
Zelený čtvrtek je den, kdy se konala poslední večeře Páně a začalo Kristovo utrpení. Po slavnostním vyzvánění utichají zvony až do Vzkříšení na Bílou sobotu. ( Dětem se říkalo, že zvony "odletěly do Říma". ) Na místo zvonění se klekání i poledne ohlašovalo řehtáním a klapáním. Naši předkové se ráno myli v potůčku, aby byli zdraví a měli dobré oči. K obědu se jedlo něco zeleného ( např. špenát ).

VELKÝ PÁTEK
6. dubna 201
2Den největšího smutku na památku Kristova ukřižování. V tento den se celý kraj ztišil, nedělaly se žádné polní ani zahradní práce ( aby nebyl narušen Kristův klid v hrobě ). Lidé dodržovali přísný půst.V kostele byl "Boží hrob" - socha ležícího Krista ozdobená květinami. Podle pověstí se v tento den otevíraly poklady.

BÍLÁ SOBOTA
7. 4. 2012
Bílá sobota ukončuje postní dobu. Slaví se Kristovo vzkříšení. Název má podle bílých rouch, která dostávají nově pokřtění křesťané na znamení, že jsou v tuto chvíli bez hříchů. Opět se slavnostně rozezvučí zvony. V kostelích se slaví velikonoční vigilie.

BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ ( neděle velikonoční )
8. dubna 2012
Druhý ze tří Božích hodů během roku ( Boží hod vánoční, velikonoční a svatodušní ). Lidé si nosili do kostela pokrmy k posvěcení. Na Šumavě se věřilo, že když někdo zabloudí v lese, vzpomene si, s kým jedl velikonočního beránka
a najde cestu domů. Tradičně se jedlo jehněčí nebo kůzlečí maso, často také nádivka ( sekaná, hlavička ) z několika druhů masa a s nasekanými mladými kopřivami.

VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ
9. dubna 2012
V pondělí je pomlázka - od slova pomladiti, omladiti.
Děvčata za vyšlehání dávají chlapcům kraslice.
fota:DAKO
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama