Březen 2012

Jarní Praha

31. března 2012 v 19:26 | DAKO |  cestování
Velikonoce se blíží.
Páteční chladné a přeháňkové počasí procházkám po Praze moc nepřálo. Hledaly jsme s kamarádkou náhradní řešení, protože pobývat v Praze a neprohlížet její půvaby by bylo opravdu škoda. Rozhodly jsme se, že tentokrát se podíváme na město z ptačí perspektivy, z věže staroměstské radnice. Staroměstská radnice, která pochází ze čtrnáctého století a je vystavěna v gotickém stylu. Její věž dosahuje téměř 60 metrů. Ještě více se však cení orloj, který se stal součástí věže v patnáctém století a dodnes patří k nejznámějším a největším astronomickým hodinám na světě. Máte-li, čas podívejte se na několik fotografií nejen Staroměstského náměstí.
Praha - Hradčany


Já - Téma týdne

29. března 2012 v 10:01 | DAKO |  Toulavé myšlenky
JÁ...
...v knihovně...
...na cestách...
foto:DAKO
a
za objektivem.

J.A. Komenský

28. března 2012 v 10:11 | DAKO |  kalendárium
Jan Amos Komenský (28.3.1592-1670)
byl moravský biskup Jednoty bratrské, pedagog a spisovatel. ..
Letos, 28.3.2012 uplyne od jeho narození již 420 let.

….."Ve své době patřil Jan Amos Komenský k největším duchům střední Evropy, a vzhledem k nadčasovosti a aktuálnosti jeho textů se mezi velikány ducha řadí dodnes. Osud jej zasadil do mimořádně těžkých podmínek. Po každém neštěstí se ale dokázal vzchopit a pokračovat v započatém díle, v díle, které má bez ohledu na jakékoliv společenské zařazení co říci i dnes."...
Připomeňme si:
"S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole".

"Život činný je opravdový život. Zahálka je hrobem člověka zaživa. Co máš udělat, do toho se dej s chutí; co sám můžeš udělat, to nečekej od jiných a bez příčiny neodkládej s ničím. Když můžeš někomu pomoci, učiň to s největší radostí".

"Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost".

...Dosud nepochopil vznešenost našeho jazyka ten, kdo jej považuje za málo bohatý neb málo půvabný. Ne na něm, na mou věru, na nás je vina, kteří nad míru zanedbáváme jeho pěstování!...


Čtenář roku 2012

27. března 2012 v 22:05 | DAKO |  zajímavosti
Naše knihovna vyhlásila výsledky ankety
Čtenář roku 2012
Citace:
...Naše knihovna se připojila k celorepublikové propagační akci Čtenář roku 2012, kterou vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) v rámci Března - měsíce čtenářů. Ve středu 21. 3. 2012 byl v přednáškovém sále slavnostně vyhlášen a oceněn nejvěrnější čtenář Knihovny města Hradce Králové, zároveň nejvěrnější čtenář Královéhradeckého a Pardubického kraje, a také absolutní vítěz regionu 08 Východní Čechy.

Nejprve byl vyhlášen vítěz místní, tj. čtenář roku naší knihovny. Z celkově přihlášených 55 účastníků soutěže byl vybrán jako nejdéle aktivní čtenář pan Vladimír Macháček, který je uživatelem knihovny již od roku 1935. Veřejnosti ho představila paní Zuzana Rychterová, vedoucí pobočky Moravské předměstí B - Médium, kterou pan Macháček pravidelně navštěvuje.

Také naše dětská oddělení vyhlásila své nejaktivnější čtenáře letošního roku ve věku do patnácti let. A protože mottem Března - měsíce čtenářů je slogan "Sladký život s knihovnou", obdrželo celkem osm dětských vítězů kromě diplomů a knižních cen, také sladkou odměnu...
Podrobnosti, informace a foto najdete v oddíle - Archiv akcí
GRATULUJEME.
foto:DAKO

Velikonoční kalendář

26. března 2012 v 13:08 | DAKO |  zajímavosti
VELIKONOČNÍ KALENDÁŘ 2012
Velikonoce jsou pohyblivé svátky.
Jejich datum se řídí prvním úplňkem po 21. 3., tedy jsou vždy nejbližší neděli po prvním jarním úplňku. Letos je první jarní úplněk 6. dubna ( na Velký pátek ), 8. dubna je Boží hod velikonoční.

Jarní pozdrav

21. března 2012 v 14:14 | DAKO |  aktuality
21.března
bílé jaro
foto:DAKO

Knihovnické jarní rozjímání aneb cestování v čase.

19. března 2012 v 9:31 | DAKO |  cestování
Jarní menu.

JARO - LÉTO - PODZIM - ZIMA
Blíží se. Možná pomalu, ale nezadržitelně. První jarní den! A s ním příslib krásných dnů, nových nadějí a radostných očekávání. Jaké bude to letošní? Hlavou běží útržky vzpomínek na jara minulá, ale s přibývajícím slunečními paprsky se již těšíme na jaro nadcházející. Splní naše představy?
Jarní menu.
Hýří paletou barev
Cvrlikají ptáci
Pramínky vody zurčí
Chomáčky mechu se zelenají
Líbezné květy sněženek
Hřejivé paprsky slunce hladí
Vítr fouká mazlavé bláto suší
Čas běží
Květy stromy krášlí
Krajem se linou opojné vůně
Příroda láskou žije…
foto:DAKO
Líbí se vám či chybí v nabídce vaše nejoblíbenější? Není nic jednoduššího než zajít do knihovny. I s knihou se dá prožít báječné JARO.
Přeji Vám pohodové a příjemné jarní dny.

Soutěž pro děti...

16. března 2012 v 16:15 | DAKO |  akce
..."Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!"
VI. ročník soutěže pro děti a mládež do 18 let
vyhlásil Úřad pro ochranu osobních údajů ve spolupráci se SKIP ČR.
Práce se odevzdávají do 15. dubna 2012
Autor nejlepšího zpracování bude pozván na Mezinárodní festival filmů pro děti a
mládež kde mu bude slavnostně předáno ocenění.
Přejeme všem v soutěži hodně štěstí.
Východočeská loutka

12. března 2012 v 21:16 | DAKO |  akce
VÝCHODOČESKÁ LOUTKA, březen - červen 2012
Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s Klubem dětských knihoven SKIP - region 08 Východní Čechy vyhlašuje u příležitosti nominace východočeského loutkářství na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR soutěž Východočeská loutka. Soutěž je určena žákům základních škol a základních uměleckých škol Královéhradeckého a Pardubického kraje. V oddíle akce knihovny najdete propozice, informace a podrobnosti.

Termín konání: březen 2012 - září 2012
Vyhlášení: únor 2012
Uzávěrka příjmu soutěžících prací: 30. 6. 2012

Přejeme všem soutěžícím šikovné ruce.

"MHD" - Téma týdne

10. března 2012 v 18:23 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Zastávka s občerstvením!
foto:DAKO

Čtení na dobrou noc

9. března 2012 v 16:14 | DAKO |  ankety
Máte rádi pohádky a příběhy?
Čtete dětem před spaním?
Najdete si čas v dnešní uspěchané době na čtení knížky či vyprávění pohádek?
foto:DAKO
Vyzkoušejte.
Radost v dětských očích je Sladká odměna!

RETRO čtení

4. března 2012 v 14:47 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Proč Retro?
Rok se s rokem sešel a opět máme březen, BŘEZEN měsíc čtenářů a s ním akce spojené, které knihovny pro čtenáře připravují. O nich však nemám v úmyslu psát. Ráda bych se věnovala vlastnímu čtení. Čtení, které se stává vášní, zálibou, koníčkem či posedlostí na celý život. Třeba si, a nejen my dříve narození, ale i dnešní mladí čtenáři, využívající všechny vymoženosti techniky jako je internet či elektronické čtečky, se zájmem přečteme, jak se četlo dříve. Knihovny nezářily pestrostí barev obalů knih, neboť nebyly zabaleny do průhledné folie, ale do hnědých, případně modrých papírových obalů. Aby se obaly nepoškodily, používala se "Peřinka na knihu". Vzpomínáte si? A místo do blogů na internetu se zapisovaly zážitky do deníčků. Také máte doma ještě schovanou "peřinku na knihu", jako vzpomínku nebo ji dokonce stále používáte? Máte-li čas a chuť můžete poslat obrázek do naší Retro-Galerie. Určitě budou zajímavé a budou se líbit.
A ještě několik retro vydání knih Boženy Němcové z roku 1926 a kniha Pražská kuchařka z roku 1930.
foto:DAKO
Přeji vám báječné chvilky s knihou.

Jsou knihy - studánky a také knihy - plivátka. Nepopleť si je, čtenáři!
(Jiří Žáček)


Sladký život...

1. března 2012 v 9:45 | DAKO |  akce
BŘEZEN - měsíc ČTENÁŘŮ
je před námi.

Popřejme si navzájem
DOBROU CHUŤ!