Leden 2012

Sladký život s knihovnou!

27. ledna 2012 v 9:46 | DAKO |  akce
BŘEZEN - měsíc čtenářů 2012
Motto: Sladký život s knihovnou!
1.3. 2012 - 31.3. 2012
Celostátní akce.
Čtenář roku 2012.
V letošním březnu a potom v budoucnu pravidelně pokračovat každý rok v oceňování našich nejlepších čtenářů a vybrat našeho "Čtenáře roku"
Maraton čtení 2012 - autoři čtou svá díla v knihovnách.
Nabídnout našim čtenářům a dalším návštěvníků co největší kontakt s autory a překladateli literárních děl i odborné literatury.
Posilovat společenský význam a prestiž četby, propagovat činnost knihoven a informačních center
Dát o sobě vědět: ano, čteme a je nás stále hodně!!!

Muzikál DONAHA!

22. ledna 2012 v 17:06 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
V PARDUBICKÉM DIVADLE
Citace:
Muzikál "DONAHA!" má svou předlohu ve stejnojmenném anglickém filmu. V něm poprvé mohli diváci vidět příběh propuštěných ocelářských dělníků ze Sheffieldu, kteří se rozhodnou uspořádat striptýzovou show, aby získali zpátky ztracenou hrdost a peníze. V roce 1997 se stal v Anglii nejnavštěvovanějším filmem a obdržel cenu za nejlepší evropský film roku…Dramatik Terrence McNally zasadil děj do amerického Buffala, města, které má podobné parametry jako anglický Sheffild. Světová premiéra se odehrála v roce 2000 v San Diegu…Do Čech se dostává v roce 2005, poprvé na jevišti divadla v Liberci, vzápětí v Uherském Hradišti a v těsném závěsu v Pardubicích….

A právě návštěva pardubického divadla byla naší první letošní společnou akcí knihovníků ne zcela tradičně v lednovou sobotu. Scházíme se slavnostně naladěni před divadlem, ale ještě před vlastním představením v divadelní kavárně rychle projednáváme plán letošních aktivit a potom se již těšíme na slibovaný muzikál. Zcela vyprodané představení se líbilo a pobavilo. Rozcházíme se nejen s pocitem příjemně stráveného večera, ale i s neodbytnou myšlenkou - vznikla nová tradice? Nejen rozloučení se starým rokem při vánočním posezení, ale také přivítání nového roku návštěvou divadelního představení…?!
fota: DAKO

Knihovníci MUB v tisku aneb rekapitulace akcí 2011

20. ledna 2012 v 13:58 | DAKO |  Knihovny MUB

KNIHOVNÍCI V ROCE 2011
Motto:
"Četba pěkné knihy je nepřetržitým dialogem, v němž kniha mluví a naše duše odpovídá."
Maurois
I ve čtvrtém roce vzájemné spolupráce knihoven a knihovníků mikroregionu uspořádali knihovníci opět několik zajímavých kulturních a sportovních akcí.

V 7. ročníku soutěže o nejlepší webovou stránku knihovny "…web sem, web tam…" , kterou vyhlašuje metodické oddělení Knihovny města Hradce Králové získala knihovna Obědovice v kategorii neprofesionalizovaných knihoven 1. místo.

V letošním roce se knihovníci zúčastnili 4. ročníku Běhu o život, který probíhal v Pardubicích v sobotu 14. května 2011. Běh pro nadaci KRTEK na podporu dětské onkologie se pořádá v několika městech a každý má svého patrona.

Tradiční cyklistický seriál "Po stopách knihoven aneb Knihovníci v pohybu", který pro sebe, čtenáře a milovníky cykloturistiky knihovníci organizují, se opět uskutečnil začátkem července. Trasa výletu
LÁŽO - PLÁŽO l é t e m dlouhá 38 Km vedla po krásných cyklostezkách z Dobřenic, přes Křičeň, Bukovku, okolo rybníka Trhoňka, projeli jsme obec Vlčí Habřinu, a kolem rybníku Černý Nadýmač přes Břehy do Přelouče a zpět přes Břehy, Rohovládovou Bělou a výlet ukončili v Dobřenicích. Letos jsme opět zamířili za hranice okresu Hradec Králové a naším cílem byla Městská knihovna Přelouč v okresu pardubickém a na zpáteční cestě jsme si prohlédli knihovnu v Rohovládové Bělé. Vrámci projektu "Partnerství pro rozvoj mikroregionu Urbanická bráda", který byl finančně podpořen z Programu obnovy venkova Královéhradeckého, byly pořízeny a financovány cestovní baťůžky pro knihovníky. Naším cílem není závodit, ale pobavit se, potkat zajímavé lidi, potěšit se přírodou a vidět zajímavé knihovny. Srdečně vás zveme na pátý ročník v červenci 2012.

V sobotu 8. října navštívili knihovníci MUB s rodinnými příslušníky DIVADLO DRAK a LABYRINT v Hradci Králové. Odpoledne, které bylo moc povedené, zprostředkovala knihovnice Mgr. Lence Václavíkové Antošové.

V sobotu 12. listopadu se knihovníci sešli na již třetím vánočním posezení, které se stává hezkou tradicí, a rozloučili se s letošním rokem.

Nejvýznamnější akcí, kterou knihovníci připravili, byla organizace regionálního kola mezinárodní literární soutěže Fantastická povídka 2011pod patronací Knihovny města Hradce Králové. Soutěže se zúčastnilo 14 dětí 3 až 5 tříd, které napsaly celkem 16 povídek.
V neděli 28. srpna 2011 proběhlo v prostorách obecního úřadu v Praskačce slavnostní vyhlášení vítězů. Vítěznou povídku VLAK napsala Veronika Svobodová, čtenářka knihovny Kratonohy. Porota vítěznou povídku doporučila do mezinárodního kola. Slavnostní setkání, kterého se zúčastnili autoři povídek v doprovodu rodičů z knihoven Kratonohy, Praskačka, Sedlice a Urbanice zahájila ředitelka KmHK, Lenka Václavíková. Přivítala vzácného hosty, spisovatelku Petru Braunovou, která předala dětem diplomy za účast a popřála malým autorům, aby je zájem o psaní a četbu neopouštěl. Na závěr proběhla autogramiáda, kdy spisovatelka P. Braunová podepisovala dětem knihu Ema a kouzelná kniha a časopis Biblio.

Čemu se chcete v letošním roce více věnovat?

18. ledna 2012 v 12:59 | DAKO |  ankety
Čas pomalu a jistě začal ukrajovat z nového roku. Už víte čemu se chcete v letošním roce více věnovat?
...sobě nebo práci nebo čtení...
Ať se vám daří!

Je kniha lepší než počítač?

14. ledna 2012 v 9:30 | DAKO |  zajímavosti
Podle kalendáře je sice zima, ovšem někde vypadá jako jaro, někde je zase sněhu tolik, až je nám to nepříjemné. Ať tak či onak kniha nezklame v žádném případě. Možná i z těchto deseti důvodů.
10 důvodů proč je kniha lepší než počítač
1. Knihu můžete otevřít a číst kdekoliv a jak dlouho chcete, u počítače se bez elektřiny neobejdete a ani baterie v laptopu nevydrží věčně.
2. Kniha neztrácí svou hodnotu, počítač ano a hodně rychle…
3.Přílišné sezení nad knihou či počítačem kazí zrak, ale u knihy mnohonásobně pomaleji.
4. Kniha se po zlých nesympatických spolužácích hází lépe než PC.
5. Hozená kniha se nerozbije, hozený počítač ano.
6. Během četby knihy se vám nemůže stát, že vyskočí okénko s tím, že během čtení došlo k chybě, vypršela licence nebo že je nutný restart.
7. U knihy se nemusíte bát, že ji napadne nějaký nestydatý vir.
8. Vaši potomci knihu ocení více než starý počítač, který bude v jejich době dávno překonán, bude zabírat hromadu místa a nebude se hodit ani do muzea.
9. Když se vám z knihy ztratí pár stránek, obsah si lehce domyslíte a v užívání knihy to nezabrání. Když se vám ale z počítače ztratí pár součástek, tak už si většinou ani neškrtnete.
10. Když ztratíte knihu, může se objevit poctivý nálezce, který ji rád vrátí. Když ztratíte počítač, na poctivé nálezce můžete zapomenout.
Dobré důvody? Zajímavé důvody? Co myslíte?

Leden jako leden...nikoliv

12. ledna 2012 v 15:33 | DAKO |  zajímavosti
Lednové počasí.
LEDEN 2012
LEDEN 2011
foto:DAKO

Každý den je jen jednou za život! 2

11. ledna 2012 v 19:27 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY, myšlenky, myšlenky.
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.
Poslední pracování!
Poslední pracovní den. Začal vlastně už začátkem prosince zakoupením posledního měsíčního úschovného lístku na kolo. Kolo, důležitá každodenní součást dojíždění do zaměstnání. Každé ráno 3 kilometry na nádraží a večer zpátky za každého počasí v zimě na jaře, v létě na podzim, v dešti, ve sněhu, při náledí, prostě dopravní prostředek, bez kterého by ranní i zpáteční cesta pěšky byla ještě o ¾ hodiny delší. Ovšem i když je dlužno říci, že letošní podzim a zima byla k dojíždějícím abnormálně přívětivá, přesto mě poslední odhrabování sněhu okolo knihovny neminulo. A postupně všechny činnosti související s prací v knihovně. Čas neúprosně ukrajoval den za dnem, až najednou byl konec měsíce. Poslední natočení budíka, poslední vstávání, poslední cesta na kole, vlakem a pěšky do knihovny. Hlavou se mi honily myšlenky ani ne tak o tom, že jedu naposledy, ale o tom zda stihnu udělat všechny potřebné práce, neboť mu předcházel den půjčovní, který opravdu nebyl abnormálně klidný. Poslední pracovní den v knihovně uběhl až nečekaně rychle. A kdy skončil? V pátek 30. prosince.
A ještě
poslední fotky

Poslední pohled na knihy srovnané v regálech, poslední otočení klíčem…a… zbývají... jen vzpomínky!
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

Každý den je jen jednou za život! 1

5. ledna 2012 v 15:24 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.
Poslední půjčování!
Můj poslední půjčovní den na pobočce Labská připadl na čtvrtek mezi vánočními a novoročními svátky. Jaký byl? Jak pro koho. Pro knihovnici hektický se smutným podtónem, pro čtenáře normální půjčovní den. Počasí příliš nepřálo, přesto přišlo 71 návštěvníků, kteří si vypůjčili 302 knih. Den ubíhal rychle a tak byl jen čas popřát si navzájem všechno nejlepší do nového roku a hezké knihy. Poslední knihy jsou vráceny i půjčeny, poslední čtenář odchází…
Končí den, který měl zvláštní atmosféru, provázel ho smutek, ale i radost protože čtenáři byli, jsou i budou a zájem o knihy mít nepřestanou.
Přeji všem krásná setkávání s knihou.
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

Každý den je jen jednou za život!

2. ledna 2012 v 11:05 | DAKO |  Toulavé myšlenky
2.1. 2012
A první káva? Chutnala sladce i hořce!

Novoroční přání

1. ledna 2012 v 0:46 | DAKO |  aktuality
PF 2012
Kytičku pro štěstí posílám.
Ať se Vám splní v novém roce
všech pět P, co kytička nese.


Přátelství - na celý život
Pohodu - pro všechny dny
Požehnání - pro vaše konání
Překvapení - jen příjemná
Peněz - co nejvíce
a k tomu plnou náruč zdraví, štěstí, optimismu a spoustu kulturních zážitků
Vám přeje knihovnice DAKO