Prosinec 2011

A je tu Silvestr...

31. prosince 2011 v 11:00 | DAKO |  aktuality
... a vtipy kolují...
Bača se dožil věku 100 let, tak za ním na jeho narozeniny přijela televize, aby s ním natočila reportáž:
"Jak vy to, bačo, děláte, že jste se dožil tak vysokého věku?"
Bača povídá: " No, ráno vstanu, dám si panáka ...."
" Tak moment, to nemůžeme vysílat, že ráno vstanete a hned chlastáte. Když budete chtít říct, že pijete, řekněte místo toho třeba, že si přečtete knihu."
" Tak dobře. No ráno vstanu, přečtu si knihu, pak si přečtu další, dám ovcím a pak čtu a čtu a čtu ..... až mám všechno doma přečtené, tak jdu k Frantovi a tam čteme jeho knihy. Když přečteme aj ty jeho, jdeme číst do knihovny. A až nás vyhodí z knihovny, tak jdeme spolu za Matůšem, no a ten má doma tiskárnu ...." :-))

Veselého Silvestra a na zdraví!Kočičina

28. prosince 2011 v 9:37 | DAKO |  ...mňamky...
Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamka" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Chléb a my.
foto:DAKO
Je po Vánocích, dárky jsou rozdány, navařené dobrůtky a napečené sladkosti jsou ochutnány či snědeny. Za dveřmi jsou svátky novoroční a s nimi další náročná příprava lahůdek na sváteční stůl. Jak získat čas navíc? Lehkou a jednoduchou večeří. Vhodné i letnímu posezení u táboráku.
KOČIČINA.
Ingredience:
Chléb nakránený na kostičky
Vejce
Máslo
sůl

Postup:
Velké krajíce chleba nakrájíme na kostičky a opékáme do chřupava na másle. Vejce rozklepneme o okraj pánve, dopečeme a je hotovo. Podáváme samotné případně se zeleninovým salátem.
Jednoduché, rychlé a je to mňamka.
DOBROU CHUŤ

Štědrý den a koledy...

24. prosince 2011 v 4:21 | DAKO |  aktuality
Štědrý den nastal
Dejme si pod stromeček klid, lásku, pohodu a štěstí.

Václav Havel

23. prosince 2011 v 7:18 | DAKO |  kalendárium
Dnes 23. prosince 2011 ve 12:00 uctíme minutou ticha památku pana Václava Havla.

ČEST JEHO PAMÁTCEKnihovnické zimní rozjímání aneb vánoční čas...

21. prosince 2011 v 8:10 | DAKO |  cestování
Vánoční rozjímání.
Já vím, že leckterá z Vás neví kam dřív skočit a hrnou se na Vás povinnosti ze všech stran, ale věřím, že i přesto si najdete chvilku pro trochu vzpomínek, vzpomínek, které tak něžně hladí duši.
Jak to jen všechno rodiče dělali…
…Každý rok na Štědrý den jsme už od rána vyhlíželi Ježíška, jestli skutečně přinese stromeček a pod něj horu dárků. Nikdy jsme ho ve skutečnosti neviděli, a přesto večer stál smrček majestátně v obývacím pokoji, nazdobený, s hořícími svíčkami a pod ním spousta menších i větších překvapení. Jako malí jsme věřili, že nám tohle všechno skutečně přinesl Ježíšek. A když jsme byli větší a už věděli, že "ježíšek" jsou ve skutečnosti rodiče, nám nešlo do hlavy, kde se ten stromeček vzal, když po obědě jsme všichni společně vyráželi na dlouhou procházku. Přestože byt zamknuli, po návratu bylo všechno pečlivě připraveno. A tak i dál jsme věřili tomu, že v této vánoční době existuje něco nadpřirozeného. Snad i proto jsou a budou Vánoce nejkrásnější svátky v roce…
…Jak to jen všechno rodiče dělali.

Už víme, ale vzpomínky jsou tak příjemné. A pro ty vzpomínky chystáme pro své blízké Štědrý den, vánoční stromeček, jmelím zavěšeným nad dveřmi a vůní cukroví navodíme tu správnou atmosféru. Zkusme zapomenout na každodenní strasti a starosti a užijme si tento krásný předvánoční čas v pohodě, klidu a radosti.

Přeji Vám spoustu hezkých vánočních překvapení a do nového roku jen to nejlepší.
Foto:ZH

Adventní čas beze slov 4...

18. prosince 2011 v 15:29 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Čtvrtá adventní neděle 2011- v krajině
Foto:DAKO
adventní neděle
adventní krajina
adventní čas
adventní les
na cestě


Rychlý dárek pro knihomoly...

16. prosince 2011 v 8:49 | DAKO |  aktuality
Vánoce se blíží, chcete překvapit své blízké dárkem ručně vyrobeným a nápad "nepřichází"?
Nechte se inspirovat. Aby knihy nepadaly,
ZARÁŽKY NA KNIHY,

Návod jak na to najdete zde.


Šňůry perel navlečeny aneb Co kniha to perla!

10. prosince 2011 v 21:04 | DAKO |  zajímavosti
Celoroční hra "LOVCI PEREL" v dětských pobočkách KmHK 30. listopadu 2011 skončila.
Knihy jsou přečteny, perly navlečeny, otázky povinné i nepovinné ke knihám "perlorodkám" zodpovězeny. Naplnilo se motto hry:...doufám, že tvá šňůra perel bude dlouhá jako krásný příběh... ? Jak moc se potopili kluci a holky do hlubin příběhů, jak dlouhé šňůry perel navlékli a jaké odměny je čekaly? Podívejte se. Na pobočce Labská - Duhovka, soutěžilo 74 Lovců perel a vylovily celkem bezmála 500 perel! V průměru zodpověděli 6 povinných a 3 nepovinné otázky ke každé knize.
Kdo byl nejúspěšnější lovec?
1. místo s 36 perlami získala Aneta Strejciusová
2. místo s 26 perlami získal Jakub Smetana, který se tak stal ze čtenáře komiksů čtenářem knih,
3. místo s 19 perlami získala Kateřina Vohlídková.
Odměna čekala nejen na tři nejúspěšnější čtenáře, ale na všechny úspěšné lovce perel. Na Morionském trhu mohli utratit Moriony, získané za správné odpovědi i za vytvoření nových nepovinných otázek. Lovci utratili 126 700 Morionů. Průběh trhu si můžete prohlédnout v galerii.
Gratulujeme všem lovcům perel.


"Poklad" v Kosičkách...JAKÝ?

8. prosince 2011 v 15:21 | DAKO |  zajímavosti
MINCE V KNIZE!!!
Kosičky najdeme asi 10 kilometrů východně od Chlumce nad Cidlinou nedaleko státní silnice na Hradec Králové, vzdáleného asi 20 kilometrů, na pravém břehu říčky Bystřice. První písemná zmínka o vsi Kosičky je z roku 1369 až 1371, kdy Kosičky držel Čeněk z Přestavlk. O historii cesty za Pokladem si přečtete zde.
Brožura vyšla 1.12.2011
GRATULUJEME

Adventní čas beze slov...

4. prosince 2011 v 13:22 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Druhá neděle adventní 2011 - u vánočního stromu
Foto:DAKO
Vánoční strom
Staroměstské náměstí
ochutnávka
chrám a koruna
pohled shora
koruna

Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka

1. prosince 2011 v 14:34 | DAKO |  akce
Dnešním dnem vyhlašuje SKIP ČR čtvrtý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti
UŽ JSEM ČTENÁŘ - KNÍŽKA PRO PRVŇÁČKA
Hlavními sponzory projektu jsou nakladatelství Triton a SKIP ČR. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje letošní žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny.
Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti knížka pro prvňáčka, původní česká novinka, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit. Ve školním roce 2011/2012 je to kniha oblíbeného českého spisovatele Miloše Kratochvíla Komu patří škola,kterou ilustruje přední ilustrátorka, nositelka mnoha ocenění, Renáta Fučíková. Veškeré nové informace o průběhu projektu budou průběžně uveřejňovány na webu SKIP .
Přejeme všem malým čtenářům pěkné čtení.