Listopad 2011

Adventní čas beze slov...

27. listopadu 2011 v 17:15 | DAKO |  Toulavé myšlenky
První neděle advetní 2011 - v přírodě.
Foto: DAKO
před zimou
podzimní nálada
připraveno na zimu
stíny na cestě
stáří

Vánoční jarmark v Klementinu...

24. listopadu 2011 v 14:24 | DAKO |  akce
...pořádá Národní knihovna České republiky 1.12. od 11.hod. v Klementinu.
Tvořiví knihovníci SKIP zde budou prezentovat své výrobky.
Vánoční atmosféru umocní v 16.30 rozsvícení vánočního stromku.

Srdečně Vás zveme.

Najdi si i ty svou lásku mezi knihami...

21. listopadu 2011 v 14:23 | DAKO |  zajímavosti
FOTOGRAFIE všech podob lásky.
Studenti katedry českého jazyka a literatury Univerzity Hradec Králové se rozhodli, že se postaví čelem proti poklesu čtenářské gramotnosti, a v rámci porojektu Book-cool-in ("bukulín") startují osvětovou kampaň za sexy literaturu. Je cílená hlavně na základní a střední školy. Doufáme, že osloví i širokou veřejnost.
Série fotografií na podporu čtení se čtenářskou tématikou vznikly v prostorách Knihovny města Hradce Králové.
Informace o akci a ukázky fotografií najdete zde.

Volná příloha knihovnicko-informačního zpravodaje U nás.

14. listopadu 2011 v 21:20 | DAKO |  zajímavosti
vydala publikaci
Knihovny Královéhradeckého kraje v proudu času 2005 - 2010
Citace:
...publikace si dala za cíl zachytit stav knihovnictví Královéhradeckého kraje a ohlédnout se za významnými událostmi posledních pěti let. V úvodních kapitolách jsme zaznamenali sumární informace i zajímavosti o našem kraji, jeho knihovnách a knihovnících. Druhá část publikace s názvem Šumné knihovny dává prostor 84 knihovnám s nadprůměrnými výkony, aby představily své aktivity. Zvolili jsme řazení knihoven podle velikostních kategorií platné v celostátních standardech veřejných knihovnických a informačních služeb...
Královéhradecko.
Citace:
...nejaktivnějšími knihovnami okresu jsou ty, které leží v tzv. Urbanické brázdě. Za podpory mikroregionu pořádají společně různé aktivity např. od roku 2008 cyklistický výlet nebo představení každé z knihoven MUB (mikroregionu Urbanická brázda) na webové stránce...
Publikaci najdete v knihovnách. Chcete-li se dozvědět zajímavosti o knihovnách kraje, neváhejte a prolistujte. Nudit se nebudete.


Návštěva u Draka...?

10. listopadu 2011 v 9:44 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
KDE a KDY?
V sobotu 8.října se knihovníci MUB s rodinnými příslušníky i hosté scházejí v Hradci Králové na další předem naplánované akci - NÁVŠTĚVA DIVADLA DRAK a LABYRINTU. Počasí nám nepřeje, déšť doprovázený větrem je nepříjemný, přesto se před divadlem sešly v hojném počtu nejen knihovnice mikroregionu, ale i z SK HK a vzácný host, starostka Ing. Součková z Praskačky.
Odpolední program zahajujeme prohlídkou Labyrintu. Po úvodním slově a přivítání se věnujeme vlastní prohlídce loutek a poté jednotlivých sekcí. Seznamujeme se s jednotlivými profesemi v divadle (režisér, kulisák, kostymérka, zvukař, herec), které máme také možnost si vyzkoušet a zahrát s loutkami pohádku O Červené karkulce. Labyrint opravdu stojí za návštěvu a bude se vám líbit.
Po skončení prohlídky následuje moc pěkné hodinové představení pro děti O pejskovi a kočičce v divadle Drak.
foto:DAKO
Za zprostředkování celého odpoledne, které bylo moc povedené, děkujeme knihovnici Mgr. Lence Václavíkové Antošové.

Za "slanou vodou" aneb střípky z dovolené 3

6. listopadu 2011 v 19:50 | DAKO |  cestování
Dovolenou, každoroční součást nejen léta lze prožít mnoha způsoby, doma, na kole, na horách, na chatě, na turistickém pochodu, u vody či na vodě. Po velmi dlouhé době se mě podařilo část dovolené strávit u moře. Dovezla jsem pár obrázků z cesty k moři, které postupně dávám na web. Máte-li chuť, můžete se podívat na třetí sadu - střípky.
Foto: DAKO
Komu vadí Večerníčky...?

3. listopadu 2011 v 10:25 | DAKO |  Toulavé myšlenky
VEČERNÍČEK, byl ve své době světový unikát. V roce 1965 Večerníčka nakreslil malíř Radek Pilař, pozdravy namluvil Michal Citavý, znělku stvořil Ladislav Simon a animaci Antonín Bureš. Počátky večerníčků se váží k roku 1963.
Vyprovází "na kutě" děti již 48 let. Stal se součástí podvečerního rituálu, neboť u jeho sledování se v převážné většině sejde celá rodina. Proč a z jakého důvodu přesouvat Večerníček z prvního programu na jiný kanál a dokonce i do jiného času?! Není to zbytečné?! Proč rušit společné sdílení zážitků u tradičního pořadu, který přináší radost dětem i dospělým?! Argument o sledovanosti či ovlivnění sledovanosti Událostí Večerníčkem je neuvěřitelný!!! Doufejme a přejme si, aby současný stav byl zachován, aby i další generace dětí mohli sledovat Večerníčkovy pohádky v zaběhnutém čase.
Připomeňme si slova básníka Jana Skácela.
Pohádka je, co dávno kdysi bývalo a dnes ze sna visí jak motouzek a zbytek pout jež lze a nelze rozetnout. A třeba i čas jinak káže ten, kdo je moudrý, nerozváže provázek jenž nás s dětstvím spíná a stará pouta neroztíná.