Září 2011

Jaroslav Seifert a jeho verše v ulicích Prahy

29. září 2011 v 13:53 | DAKO |  zajímavosti
SEIFERTOVO VÝROČÍ připomínají v ulicích Prahy básníkovy VERŠE.
Projekt pražské pouliční galerie organizují Eugen a Zuzana Brikciusovi.

Před sto deseti lety se v Praze narodil básník Jaroslav Seifert, laureát Nobelovy ceny. Plakáty s jeho texty nyní visí na reklamních sloupech.
Prezentace Seifertových básní v prostředí pražské metropole byla zahájena v pátek 23. 9. 2011, přesně v den 110. výročí narození autora. Na různých místech Prahy najdete celkem pět velkoplošných plakátů. Jeden ze sloupů s básníkovými verši stojí na rohu Havlíčkovy ulice na pražské Florenci.
Seifertovská výstava je součástí dlouhodobého projektu literárních výletů. Při nich zájemci pod vedením Brikciusových navštěvují různá známá i méně známá místa. Součástí jsou přitom specifické akce, ohlasy Brikciusových happeningů, které pořádal před devětaosmdesátým rokem.

O Tichu - Téma týdne

23. září 2011 v 5:34 | DAKO |  Toulavé myšlenky
Ticho...
foto:DAKO

Knihovnické podzimní rozjímání aneb cestování v čase.

21. září 2011 v 13:24 | DAKO |  cestování
JARO - LÉTO - PODZIM - ZIMA
Podzim, doba zrání.
A zase pomalu přichází podzim. Podzim, kdy země ještě vydává poslední plody, ale už maluje listy stromů do nádherných barev a příroda se pomalu chystá na zimní spánek. Není jen předzvěstí zimy, ale i krásným obdobím "babího léta". Přes den je ještě teplo, lidem je příjemně, neboť do podzimních plískanic a kalných rán je ještě daleko. Letní poutě nenápadně nahrazují posvícení, vinobraní či "svatováclavské slavnosti". Obdobím, kdy si lidé od pradávna chystali zásoby, aby nadcházející zimu přežili v dostatku. Spíže se plnily zavařeným nebo sušeným ovocem či houbami, medem, konzervovalo se vše možné i "nemožné" na různé způsoby a do sklepů se uskladňovaly brambory, sklizené ovoce a zelenina. Čím více zásob přibývalo a čím víc se zimní čas přibližoval
tím víc se začínala vtírat myšlenka na dlouhé zimní večery. Tak jako za dob dávných si lidé četli v knihách tak i nyní, v době plné technických vymožeností, je nejlepším přítelem kniha. Čtete málo nebo jen příležitostně a do knihovny nechodíte? Blíží se "Týden knihoven" a tím i příležitost vyzkoušet nepoznané či zapomenuté. Knihovny připravují mnoho různých akcí nejen pro dětské čtenáře, ale i pro dospělé, seznamují zájemce s knihami i s činností knihovny. Stačí se jen odhodlat a přijít se podívat.
A my, knihovnice a knihovníci, Vás srdečně zveme.

Kraj knihoven...

19. září 2011 v 21:37 | DAKO |  akce
Knihovny, knihovnice, knihovníci
3. - 9. října 2009 - 15. ročník
S NOVÝM LOGEM
Motto:
15. kraj České republiky - KRAJ KNIHOVEN

Nezapomeňte zaregistrovat své akce.

Zapékané plněné papriky

3. září 2011 v 12:41 | DAKO |  ...mňamky...

Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamky" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Zelenina a my!
Čas vlády srpna se nachyluje a nastává čas dozrávání paprik, bez kterých si vaření už neumíme představit. Lze je zpracovat mnoha způsoby jak tepelně tak jako součást různých druhů salátů. Abychom si letní srpnové večery nezkrátily dlouhým vařením, zkusme jednoduchý a rychlý recept.
ZAPÉKANÉ PLNĚNÉ PAPRIKY.
Ingredience:
Půlené papriky (počet dle velikosti pekáče)
Rajská jablíčka
20dkg tvrdého sýra vcelku
20 dkg točeného salámu
Plátky anglické slaniny (dle chuti)
máslo, olej
pepř, sůl

Postup:
Papriky zbavíme jádřince, omyjeme a rozkrojíme podélně na půlky. Klademe na pekáč pokapaný olejem těsně vedle sebe. Plníme válečky salámu a sýra. Rajčata nakrájíme na kolečka a hustě pokryjeme papriky, osolíme a opepříme. Navrch položíme střídavě plátek másla a plátek anglické slaniny. Pečeme v troubě na 220° až papriky změknou. Podléváme jen v případě, jsou-li rajčata málo šťavnatá.
Podáváme s chlebem a je to mňamka.
DOBROU CHUŤ