O frontách...

7. srpna 2011 v 11:24 | DAKO |  Toulavé myšlenky
KNIŽNÍ ČTVRTKY
Všichni si na ně pamatujeme, myslím tím my všichni dříve narození. FRONTY. Byly součástí našeho života a pro nás děti i zdrojem zábavy. Po příchodu ze školy jsme byli vysláni držet místo ve frontě na různé druhy zboží, jižní ovoce, máslo, hygienické potřeby, mrazáky atd., atd…a protože to byly fronty jaksepatří dlouhé a sešlo se nás většinou více najednou, krátily jsme si čas hraním různých her, někdo se učil, kluci kopali míč a holky probíraly módu. Fronty vznikaly nárazovitě, většinou před nějakými svátky a samozřejmě když se nějaké zboží stalo nedostatkovým, ale některé se opakovaly s železnou pravidelností čtvrtek co čtvrtek. Ano, Knižní čtvrtky! Pamatujete si. Stávalo se před knihkupectvím ve frontách za každého počasí, neodradil déšť, horko ani mráz. Touha listovat ve vytoužené knize vytěsnila myšlenky na zmrzlé nohy a zkřehlé ruce nebo promočené boty. V časných ranních hodinách se před "domácím" knihkupectvím začínali řadit vášniví čtenáři pevně rozhodnutí vytrvat až do deváté hodiny, kdy se dveře knihkupectví otevíraly.

Pravda, Knižní čtvrtky se staly pravidelnou součástí mého života, až když jsem odrostla dětským střevíčkům i přesto, že jsem se stala nejen členkou Knižního klubu, ale i horlivou návštěvnicí knihovny. V současnosti, coby zaměstnankyně knihovny mám týdně desítky nových knih na dosah ruky. Autoři, nakladatelé a distributoři jich ročně chrlí tisíce. Nárůst vydaných knih v česku oproti roku 1999 byl v roce 2009 o 40% s 12 551 tituly. Výběr pestrý ovšem jak se orientovat v tom množství, který titul stojí za přečtení? Kdo je hoden největší důvěry? No přece knihovnice a knihovník! Ti mají doporučování literatury v popisu práce a dělají to skvěle.

Ptáte se, proč tedy ta vzpomínka na fronty a Knižní čtvrtky? Vyvolala ji zpráva o zvýšení daně z přidané hodnoty na knihy, která by podle vládního plánu měla do dvou let vzrůst z deseti na 17,5 procenta.
Cituji: Ve většině zemí EU je DPH u knih pod deseti procenty. Vyšší sazbu uplatňuje pouze Dánsko a Bulharsko. Naopak nulovou DPH na knihy mají kromě Británie ještě v Irsku, mimo EU je to z evropských zemí v Norsku a v Chorvatsku. Konec citace.

Bude méně peněz a knihy podraží? Budou čeští knihkupci a nakladatelé vydávat více konzumního čtiva a v knihovnách se bude kupovat méně knih? Bude kvalitní próza, poezie, naučná literatura vydávána v tak malém množství, že se stane opět předmětem podpultového zboží? Vrátí se Knižní čtvrtky a s nimi FRONTY na zajímavé a kvalitní tituly? To bychom si určitě nepřáli! Co dodat? Snad zvítězí zdravý rozum a najde se vyhovující řešení.
Vždyť, jak řekl John Ruskin: "Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama