Srpen 2011

Literární soutěž - vyhlášení výsledků

29. srpna 2011 v 21:11 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
V neděli 28. srpna 2011 proběhlo v prostorách obecního úřadu v Praskačce slavnostní vyhlášení vítězů regionálního kola mezinárodní literární soutěže Fantastická povídka 2011. Vítěznou povídku VLAK napsala Veronika Svobodová, čtenářka knihovny Kratonohy. Porota vítěznou povídku doporučila do mezinárodního kola.
Soutěže se zúčastnilo 14 dětí 3 až 5 tříd, které napsaly celkem 16 povídek. Slavnostní setkání, kterého se zúčastnili autoři povídek v doprovodu rodičů z knihoven Kratonohy, Praskačka, Sedlice a Urbanice zahájila ředitelka KmHK, Lenka Václavíková. Přivítala vzácného hosty, spisovatelku Petru Braunovou, která předala dětem diplomy za účast a popřála malým autorům, aby je zájem o psaní a četbu neopouštěl. Starostku obce Praskačka M. Součkovou a ředitelku základní školy tamtéž. Předání cen se zúčastnily i knihovnice Urbanické brázdy. Na závěr proběhla autogramiáda, kdy spisovatelka P. Braunová podepisovala dětem knihu Ema a kouzelná kniha a časopis Biblio.


Atmosféra slavnostního vyhlášení byla báječná a nezbývá než gratulovat malým autorům a poděkovat za účast všem milým hostům.
foto: DAKO

LOVCI PEREL v knihovně.

17. srpna 2011 v 14:56 | DAKO |  zajímavosti

"Okurková sezóna" v knihovnách? NEZNÁME!!!
I během prázdnin pokračuje v dětských pobočkách KmHK celoroční hra pro holky a kluky, milovníky knížek a příběhů
...navleč si svoji dlouhou šňůru perel!...
CO KNIHA TO PERLA
...potopme se do hlubin příběhů...
V průběhu celého roku 2011 mají čtenáři šanci získávat perly za přečtenou knížku. Získání perly závisí na správných odpovědích na otázky ke knížce na hrací kartě. Snadno - pokud se přečte až do konce!!! Každá kniha "perlorodka" je označená a doplněná hrací kartou.
Zájem dětských čtenářů je veliký a tak moto hry: ...doufám, že tvá šňůra perel bude dlouhá jako krásný příběh...se naplňuje.


Literární soutěž

12. srpna 2011 v 21:02 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Knihovny Mikroregionu Urbanická brázda
a
Knihovna města Hradce Králové
si Vás dovolují pozvat
na slavnostní vyhlášení regionálního kola
mezinárodní literární soutěže
Fantastická povídka 2011.

Vyhlášení vítězů se koná v neděli 28. srpna 2011 od 19 hodin v prostorách obecního úřadu v Praskačce.
Hostem bude spisovatelka Petra Braunová, která bude předávat ceny pro účastníky soutěže.

O frontách...

7. srpna 2011 v 11:24 | DAKO |  Toulavé myšlenky
KNIŽNÍ ČTVRTKY
Všichni si na ně pamatujeme, myslím tím my všichni dříve narození. FRONTY. Byly součástí našeho života a pro nás děti i zdrojem zábavy. Po příchodu ze školy jsme byli vysláni držet místo ve frontě na různé druhy zboží, jižní ovoce, máslo, hygienické potřeby, mrazáky atd., atd…a protože to byly fronty jaksepatří dlouhé a sešlo se nás většinou více najednou, krátily jsme si čas hraním různých her, někdo se učil, kluci kopali míč a holky probíraly módu. Fronty vznikaly nárazovitě, většinou před nějakými svátky a samozřejmě když se nějaké zboží stalo nedostatkovým, ale některé se opakovaly s železnou pravidelností čtvrtek co čtvrtek. Ano, Knižní čtvrtky! Pamatujete si. Stávalo se před knihkupectvím ve frontách za každého počasí, neodradil déšť, horko ani mráz. Touha listovat ve vytoužené knize vytěsnila myšlenky na zmrzlé nohy a zkřehlé ruce nebo promočené boty. V časných ranních hodinách se před "domácím" knihkupectvím začínali řadit vášniví čtenáři pevně rozhodnutí vytrvat až do deváté hodiny, kdy se dveře knihkupectví otevíraly.

Pravda, Knižní čtvrtky se staly pravidelnou součástí mého života, až když jsem odrostla dětským střevíčkům i přesto, že jsem se stala nejen členkou Knižního klubu, ale i horlivou návštěvnicí knihovny. V současnosti, coby zaměstnankyně knihovny mám týdně desítky nových knih na dosah ruky. Autoři, nakladatelé a distributoři jich ročně chrlí tisíce. Nárůst vydaných knih v česku oproti roku 1999 byl v roce 2009 o 40% s 12 551 tituly. Výběr pestrý ovšem jak se orientovat v tom množství, který titul stojí za přečtení? Kdo je hoden největší důvěry? No přece knihovnice a knihovník! Ti mají doporučování literatury v popisu práce a dělají to skvěle.

Ptáte se, proč tedy ta vzpomínka na fronty a Knižní čtvrtky? Vyvolala ji zpráva o zvýšení daně z přidané hodnoty na knihy, která by podle vládního plánu měla do dvou let vzrůst z deseti na 17,5 procenta.
Cituji: Ve většině zemí EU je DPH u knih pod deseti procenty. Vyšší sazbu uplatňuje pouze Dánsko a Bulharsko. Naopak nulovou DPH na knihy mají kromě Británie ještě v Irsku, mimo EU je to z evropských zemí v Norsku a v Chorvatsku. Konec citace.

Bude méně peněz a knihy podraží? Budou čeští knihkupci a nakladatelé vydávat více konzumního čtiva a v knihovnách se bude kupovat méně knih? Bude kvalitní próza, poezie, naučná literatura vydávána v tak malém množství, že se stane opět předmětem podpultového zboží? Vrátí se Knižní čtvrtky a s nimi FRONTY na zajímavé a kvalitní tituly? To bychom si určitě nepřáli! Co dodat? Snad zvítězí zdravý rozum a najde se vyhovující řešení.
Vždyť, jak řekl John Ruskin: "Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.