Červenec 2011

Marmeláda z černého rybízu za studena

28. července 2011 v 18:18 | DAKO |  ...mňamky...

Kuchařské knihy vycházely, vychází a budou vycházet. V každé knihovně si můžete vybrat z pestré nabídky "Kuchařek" s různými náměty na vaření.
foto:DAKO
V nové rubrice Čítárničky -"Mňamka" nenajdete klasické recepty, ale najdete "Mňamky", které jsou jednoduché, rychlé a nenáročné. Možná je znáte, možná znáte jiné. Máte-li chuť, napište.
Ovoce a my!

MARMELÁDA Z ČERNÉHO RYBÍZU ZA STUDENA.
1kg šťávy z černého rybízu
1kg pískového cukru

Postup:

Do vylisované šťávy přidáme cukr a mícháme až se cukr rozpustí. Když je cukr ve šťávě zcela rozpuštěn plníme marmeládu do čistých suchých skleniček a upevníme víčky nebo převážeme celofánem.Uložíme v chladu a temnu.

Marmeláda je výborná nejen na chléb nebo pečivo s máslem, na palačinky, vdolky, ale i na vánoční cukroví např. slepované linecké. Taková marmeláda z černého rybízu na vánočním cukroví připomene léto. Pochutná si na ni i ten kdo normálně černý rybíz nemusí. Je výborná, skvělé chutná a voní. Neváhejte - vyzkoušejte - nekazí se.
Je to mňamka.
DOBROU CHUŤ


Začátek...a výročí

21. července 2011 v 15:14 | DAKO |  Vzpomínání...
ZAČÁTEK.
Červenec - srpen, pro někoho symbol dovolené, volna, slunce, dlouhých dnů, teplých večerů či žní, ale i chladna zrána a deštivé podmračené dny. Pro mne znamenají ZAČÁTEK blogování! Blog Čítárnička jsem si založila 16. července 2008. Nemá ani kulaté výročí ani desetiletí, prostě jsou jí tři roky. Je to doba dlouhá či krátká? Pro Blog.cz jistě mizivě krátká, pro Čítárničku potažmo čtenáře možná krátká, možná dlouhá a pro mne nekonečně dlouhá! Proč? Každý ZAČÁTEK je těžký. Tou dobou byly webové stránky v mém životě velká neznámá, ale práce s počítačem v knihovně mne bavila i zachtělo se mi zkusit naučit se něco nového. Zpočátku s velkými problémy, ale jak šel čas a získávala jsem stále více informací a zkušeností se Čítarnička začala pomalu, ale jistě zaplňovat a já propadla novému koníčku. A moc mne baví. Děkuji všem, kteří mi byli, jsou a možná budou radou či upozorněním nápomocni. Ale každý ZAČÁTEK má své pokračování. A tím pádem začíná v mysli hlodat otázka, pokračovat - nepokračovat. Chodí si návštěvníci do Čítárničky číst nebo jen náhodně kliknou a jdou dál? Najdou zde něco zajímavého, i když je zaměřená převážně na knihovnickou tématiku? Myslí si, že interval mezi články je příliš dlouhý? Odpovědí mohou být i vaše názory v komentářích. Plautus řekl - "Dělej, děláš li něco". Myslím, že dám na radu klasika a nepřestanu se blogu Čítarnička věnovat. Ač se může na první pohled zdát, že návštěvnost není z největších, přesto si čtenáři cestu našli a doufám, že časem přibudou další. Čítárnička má ZAČÁTEK, a zda bude mít konec daleko v nedohlednu, záleží nejen na mě ("dojdou či nedojdou nápady"?!), ale i na vás návštěvnících.
Děkuji všem za přízeň a zvu vás na čteníčko v každé denní či noční době, i když bez kávičky.

…„Hliník se odstěhoval do Humpolce“…

18. července 2011 v 14:33 | DAKO |  cestování
Léto, prázdniny, dovolené - cestujeme a navštěvujeme mnohá zajímavá místa. Jedním z takových míst je i město Humpolec, které jsem při jednom putování létem navštívila. Proč?
…"Hliník se odstěhoval do Humpolce"…
Věta, kterou bezpochyby zná každý z nás. Věta, která se prolíná filmem, který nám přináší radost již přes 30 let. Věta, kterou na dotaz učitele ve filmu "Marečku, podejte mi pero" odpovídáme současně s hercem Zdeňkem Srstkou.
Neexistující postava Hliníka proslavila město Humpolec natolik, že v září 2002 došlo ve městě k jedinečné akci tohoto druhu - byla odhalena pamětní deska člověku, kterého nikdy nikdo neviděl, a přesto ho zná téměř celý národ.

foto: DAKO
K pamětní desce se začali sjíždět turisté z celé republiky, někteří přivezli Hliníkovi dárky, které umístili na kámen s pamětní deskou, někteří zde sehráli podařené scénky, dokonce za přítomnosti novinářů proběhl rozhovor s mužem, který by mohl být Hliníkem, další se přišli přesvědčit na vlastní oči o "existenci" Hliníka a vyfotografovali se u pamětní desky. Velký zájem o Hliníka přivedl město k myšlence vybudovat slavnému přistěhovalci muzeum - HLINÍKárium. První schůzky se zúčastnili i oba scénáristi filmu, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, kteří dodali také materiály a nápady pro připravovaný projekt. Bylo otevřeno 26. 9. 2006.
HLINÍKárium v Humpolci

Výroční turistickou známku vydanou při příležitosti výročí 30 let od premiéry filmu
získáte v HLINÍKáriu a infocentru Humpolec.
Výroční turistická známka se neposílá poštou!


Chcete-li ji získat, zastavte se na svých cestách v HLINÍKÁriu v Humpolci na Vysočině, určitě se pobavíte !

Po "stopách" knihoven aneb knihovníci v pohybu.

8. července 2011 v 15:51 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
Cyklistický výlet knihovníků - MUB 2011
Motto:
Knihovnice, "šedé myšky" ?!
To už dávno neplatí!
Sportovci jsme přece všechny
co na kolech uhání!
Provětráme hlavu, "faldy",
opečeme buřtíky,
a vrátíme se zase rády
zpátky mezi regály!
LÁŽO - PLÁŽO l é t e m.
Cyklistický seriál "Po stopách knihoven", který pořádají knihovníci Mikroregionu Urbanická brázda, nejen sobě pro
radost, ale i pro všechny milovníky cykloturistiky, pokračoval v sobotu 2. července 2011 čtvrtým ročníkem (o třetím ročníku si přečtete zde). Překvapil nás něčím letošní výlet? Zdálo by se, že ničím, ale opak je pravdou.
Každým rokem "průzkumná dvojice" projede vybranou trasu, aby se předešlo organizačním zmatkům během hlavního dne výjezdu peletonu. Tak se stalo i tentokráte, ovšem s tím rozdílem, že se testovaly trasy dvě. Proč? Původně navržená trasa se ukázala nevyhovující svoji časovou náročností. Zvolili jsme trasu druhou opravdu LÁŽO - PLÁŽO, ale létem určitě ne! Teplota 15°při startu a 17°v cíli měla k létu opravdu daleko. Ale n e p r š e l o! A to bylo vzhledem k předpovědím počasí opravdu co říct. Nezmokly jako každoročně ani průzkumnice s tím rozdílem, že cestou musely vyhledat opravnu kol, neboť píchlé
kolo odmítlo pokračovat v jízdě.
Letos jsme opět zamířili za hranice okresu Hradec Králové a naším cílem byla Městská knihovna Přelouč v okresu pardubickém a na zpáteční cestě jsme si prohlédli knihovnu v Rohovládové Bělé.
Razítka a podpisy z navštívených míst jsme shromažďovali na itinerář ozdobený logem akce, Čtení pomáhá. Projekt Čtení pomáhá, umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Projekt Čtení pomáhá, nabízí seznam knih k přečtení. Každé dítě, které se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů. Do projektu se mohou zapojit i knihovny.
Knihovna v Přelouči sídlí v
novorenesanční budově Záložny na náměstí. Přivítaly nás vstřícné a milé knihovnice,které nám ukázaly celou budovu včetně sálu, ve kterém se předávají Ceny Františka Filipovského za dabing. Součástí návštěvy byla i prohlídka nejvýznamnější architektonické památky města původně románského farního kostela sv. Jakuba, později barokně upraveného. Děkujeme a vydáváme se na zpáteční cestu.
. Knihovna v Rohovládové Bělé sídlí v budově obecního úřadu a má velkou podporu obecního zastupitelstva, což potvrdil i starosta obce, který nás přivítal současně s knihovnicí. Loučíme se a přesunujeme se do nedaleké cukrárny, abychom sladkou tečkou ukončili letošní cyklovýlet knihovníků. Do cíle dojeli všichni! LÁŽO - PLÁŽO !

Trasa dlouhá 38 Km vedla po krásných cyklostezkách z Dobřenic, přes Křičeň, Bukovku, okolo rybníka Trhoňka, projeli jsme obec Vlčí Habřinu, a kolem rybníku Černý Nadýmač přes Břehy do Přelouče a zpět přes Břehy, Rohovládovou Bělou a výlet ukončili v Dobřenicích.


Zajímavosti z peletonu.
V rámci projektu "Partnerství pro rozvoj mikroregionu Urbanická bráda", který byl finančně podpořen z Programu obnovy venkova Královéhradeckého, byly pořízeny a financovány cestovní baťůžky pro knihovníky.
Vedoucí peletonu - I.Novotná - knihovna Roudnice
¨ Doprovodné vozidlo řídila a zásobování zabezpečovala L. Václavíková Antošová - knihovna Kratonohy, I. Halbrštátová - knihovna Libčany, I. Novotná - knihovna Roudnice
¨ První pomoc poskytovala členka Červeného kříže D. Kolářová - knihovna Dobřenice
¨ Závěrečné posezení v cíli zajistila knihovna Dobřenice
-Peleton doplnili - L. Jakoubková, J. Růžová, Z. Hrdina, K. Juríčková
- Hosté - Kosičky, Hvozdnice, Urbanice, Dobřenice
Dojmy cyklistů - spokojenost, pohoda, pojedu příště...? URČITĚ!!!!
Fotodokumentace - D. Kolářová, I. Halbrštátová
Doufáme, že základy dlouholeté tradice společných cyklovýletů jsou založeny, že budou dále pokračovat, že se cyklistický peleton bude rozšiřovat a cyklisté zlepšovat!
TĚŠÍME SE NA VÁS PŘÍŠTĚ.

Úplně z jiného "soudku" aneb LÍPA - SYMBOL ČESKÉ STÁTNOSTI

5. července 2011 v 19:15 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
Lípa -symbol české státnosti!
Během staletí se některé stromy staly oblíbenější než ty druhé. A nemusely to být právě stromy plodonosné (ovocné)
jako je například švestka, ba právě naopak. Pro Čechy se minimálně po 300 let stala takovým oblíbeným stromem lípa. Lípa, strom, který roste na zemi již 2O milionů let. Lípa, která je významná nejen tím, že nám ulehčuje bytí, ale především svých skrytým významem.
Lípa je:
Symbolem, který pravděpodobně od pradávna uctívali Slovné spolu s dubem na všech svých obývaných územích. Symbolem, jenž v sobě ukrýval místní regionální duchy a bůžky a jenž byl lidem uctíván i jako náboženský symbol. Národním symbolem, který spojoval Slovany především střední a jižní Evropy proti germánsko-uherskému útlaku. Dodnes národním symbolem boje Lužických Srbů proti tvrdé germanizaci Horní a Dolní Lužice. Národním symbolem, jenž tak krásně oslavovali a opěvovali vlastenečtí básníci během národního obrození. Národním symbolem dodávající sílu a víru mnoha mýtickým i skutečným hrdinům. Národním symbolem, jehož atributy (větvička, list, květ) se po mnoho generací dodnes stávají symbolem obrany proti okupaci a zničení naší vlasti. Stmelujícím symbolem lidu zemí Koruny české v dobách jakkoliv těžkých. A především symbolem české státnosti! To všechno a mnohem více je ta naše lípa česká. Avšak nejen ona, ale i mnoho jiných stromů nám poskytuje množství podobných výhod, třebaže ne v takovém množství a rozsahu. (foto:dako)

Lípa, monumentální košatý strom, v jehož stínu jsme si navykli tak příjemně odpočívat v letních parných měsících.
Lípa, která svým světelným i větrným stínem chránila nejednu dřevěnou stavbu či kapličku. A dobře je chrání dodnes. Lípa, pod níž nalezne náhodný kolemjdoucí ochranu před letní přeháňkou.
Lípa, medonosný strom, který tisícům včelařů již po stovky let umožňuje nakrmit své včeličky.
Lípa, strom poskytující svým tělem potravu i úkryt množství živočichům, skrze všechny druhové třídy.
Lípa, ta, pod níž se scházejí milenci, ke svým tajným setkáním. Ta lípa, která jejich tajemství nikdy neprozradí.
Lípa, jenž slouží i po své smrti - řezbářům k vytváření krásných předmětů, snad na památku padlého stromu.
Lípa, inspirující umělce k novým nápadům a dílům nebo jen lahodící našemu oku svým uklidňujícím vzhledem.
Lípa, která nám poskytuje své léčivé květenství, které užíváme proti nejen proti horečnatým onemocněním.
Lípa, strom, který roste na zemi již 2O milionů let.

Knihovnické letní rozjímání aneb cestování v čase.

1. července 2011 v 20:42 | DAKO |  cestování
JARO - LÉTO - PODDZIM - ZIMA
Tip na léto.
Školní rok skončil, prázdniny začínají, dovolené čekají a to je neklamná známka toho, že LÉTO seuchopilo vlády. Čím nás překvapí? Co nás nejvíce zajímá? Počasí! Přejeme si, aby slunce hřálo celé léto, aby na obloze nebyl ani mráček, aby nás neopouštěla dobrá nálada. Leč ne vždy se naše přání vyplní. A právě pro chvíle, kdy nám vítr a déšť maří naše plány, kniha nám vylepší náladu. Máte rádi úsměv a laskavý humor? Potom sáhněte po knížce Zdeňky Ortové - Žena v kurzu a nechte se pobavit souborem fejetonů. Chcete například vědět, co má obsahovat vaše prázdninové zavazadlo, co nezaskočí knihovnici, a kdy je žena v kurzu? Zatopte v krbu, uvařte kávu, pohodlně se usaďte a začtěte se. Nudit se určitě nebudete.
Přeji vám báječné letní dny.