Únor 2011

Biblioweb 2011 - soutěžíme od 21.2. do 10.3.

19. února 2011 v 20:12 | DAKO |  akce

OBRÁZEK : biblioweb_2011.gif

BIBLIOWEB 2011

V rámci akce Březen - měsíc čtenářů vyhlašuje SKIP dvanáctý ročník soutěže o nejlepší knihovnické www stránky BIBLIOWEB.

Porota stránky vyhodnotí ve dnech od 21.2.2011 do 10.3.2011
Stránky bude moci opět posuzovat laická veřejnost na ADRESE, která bude aktivní v období, kdy bude stránky hodnotit porota.

Soutěže se zúčastní naše knihovna v kategorii knihoven zřizovaných obcí.
WWW stránky knihovny Klubovna knihovny http://www.dobrenice.webk.cz/

a BLOG Naše čítárnička http://citarnicka.blog.cz/

Nahlédnout můžete i na původní stránky, v současné době již jen archivní http://www.knihovnadobrenice.wz.cz/
Děkujeme za návštěvu.

Královská cesta - Praha

13. února 2011 v 17:31 | DAKO |  zajímavosti
Královská cesta a korunovace českých králů 
Královská cesta není název žádné pražské ulice a ani ji nenajdeme na žádné mapě. Přesto patří mezi ta místa, která jsou lidmi nejhojněji navštěvovaná. Všichni ji známe,  téměř všichni jsme tudy při své cestě Prahou šli, ale co vlastně o ní víme?
Historie domů, paláců, kostelů, soch a památníků, lemující Královskou cestu historickou Prahou od Strahovského kláštera a Hradčan až za Prašnou bránu. Vše je velice pěkně propracováno, mapy, texty a více než 1500 překvapivě kvalitních snímků. Velmi pěkně didakticky zpracováno. Jan Ámos Komenský by měl z toho určitě velkou radost. Jsou zde např. popisy a snímky všech soch 
na Karlově mostě, nebo seznam obětí Staroměstské exekuce. Chce to jen čas a trpělivost a budete v Praze brzy jako doma.

Hezkou návštěvu v Praze.

 Na cestu Prahou po stopách českých králů zve čtenáře i kniha 

Obecní knihovna a křest knihy?...ANO!...

2. února 2011 v 11:19 | DAKO |  zajímavosti
Nakouknutí do mikroregionu Černilov
LEJŠOVKA - malá obec se 180 obyvateli ve východních Čechách na okraji bývalého okresu Hradec Králové, nedaleko Josefova. První písemná zpráva z roku 1406. Nemá svůj kostel ani kapličku, ale má KNIHOVNU!
Záznam v kronice:
První veřejná knihovna byla školní, založená v 22. června 1878. Druhou knihovnu v obci Lejšovka založil kolem roku 1921 tělocvičný spolek Sokol. Knihy byly půjčovány vždy v neděli odpoledne v bytě knihovníka. V roce 1926 se Sokolové rozhodli sepsat s obcí smlouvu o společném vlastnictví a tím se knihovna stala veřejnou doslova. Byl to dar, který se obci vyplatil. Od té doby přibývalo ochotných dárců knih i peněžních částek na jejich nákup.Zájem o knihovnu byl veliký. Na návrh pana Josefa Horáka a se schválením obecním zastupitelstvem se knihovna dne 1.10,1995 přestěhovala do větších prostor, údajně kdysi obývací pokoj a ložnice učitele, kde do té doby měl sídlo Obecní úřad. Do knihovny se instalovaly elektrické přímotopy. Plány byly veliké a za maximální podpory a financí Obecního úřadu se přistoupilo v říjnu a listopadu 1998 k rekonstrukci...web knihovny
Žhavá současnost:
KŘEST KNIHY - Lejšovka do roku 2010 - V KNIHOVNĚ!!!
křest knihy - Lejšovka
Knihu vytvořila knihovnice Božena Kašparová, která vede knihovnu již 20 let, z fotografií vlastního archivu a z archivních fotek ing.Václava Bartoně.
Lejšovka - kniha
Proč: aby záběry z dění v Lejšovce byly zaznamenány ve "věčné knize".
Jediný výtisk fotografické knihy spatřil světlo světa za půlrok od prvotního nápadu. Po tu dobu se dohledávaly a upravovaly fotky a písemné materiály. Křest knihy proběhl v úzkém kruhu příznivců knihovny.
Kniha bude k prohlížení pouze v knihovně. 
Lejšovka
G R A T U L U J E M E !!!