Prosinec 2010

PF 2011

28. prosince 2010 v 19:18 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce
PF 2011
ŽÁDNÁ BABA NENÍ VÍCE NEŽLI ČESKÁ KNIHOVNICE!
Knihovníci - LOGO

Souhlasíte?
 My také!

Přejeme všem čtenářům jenom Baby knihovnice,
knihovnicím báječné čtenáře,
a přejme si navzájem jen samé pozitivní zprávy,
co nejméně starostí a co nejvíce radostí,
sílu překonat všechny překážky,
optimismus, humor a
ZDRAVÍ.
Knihovnice
Vypůjčený nadpis? Nikoliv!

Autorkou sloganu je Martina Klapková, knihovnice v knihovně Obědovice mikroregionu Urbanická brázda.
GRATULTUJEME.
České čtenářské placky.
 Pro sadu 10ti placek se sešlo 240 nápadů na slogany.
Více se dozvíte zde.
Knihovníci Urbanické brázdy vám přejí pohodový rok 2011.

Knihovnické zimní rozjímání aneb cestování v čase vánočním.

12. prosince 2010 v 13:57 | DAKO |  cestování
VÁNOČNÍ ČAS.
Nemám ráda zimu. Tmu, mráz nebo naopak rozbředlý sníh a těžké šedivé nebe. Nemám ráda stereotyp, zmatek a shon, který přináší prosinec. Nemám ráda chaotické pobíhání, tlačenice a přeplněné obchody. Mám ráda vůně. Vůně jehličí, vanilky a hřebíčku. Mám ráda světla, která se odráží na vodní hladině řeky a koledy, které se rozléhají chrámovou lodí. Mám ráda rozzářené dětské oči sledující nazdobený stromeček, na jehož špici svítí betlémská hvězda a jejich upřímnou radost z dárků. Mám ráda vánoční hudbu. Nemám ráda Zimu, a přesto rok co rok propadám kouzlu Vánoc.

Vzpomínám na vánoční čas prožitý v mládí. Zase se toulám úzkými uličkami Starého města, které osvětlují plynové lampy na zdech domů. Proplétám se mezi stánky vánočního trhu a cítím v dlaních horké pečené kaštany. Všude je plno vánočních stromků, vůně vánočního cukroví a v kádích se mrskají kapři. Zase se vracím s rodiči z odpolední procházky, za okny se rozsvěcují světla - je Štědrý den. Vidím krásně ozdobený stromeček, vnímám krásný pocit slavnostní chvíle, slyším malý kouzelný zvoneček ohlašující příchod Ježíška s dárky.
Zase jsme všichni doma pohromadě, nikdo nespěchá, všichni se navzájem poslouchají…Zase stojím v katedrále, nádherné tóny České mše vánoční mne pohlcují, srdce se naplňuje štěstím…
Propadám kouzlu Vánoc, i když koloběh života nenávratně odnesl čas mládí, přinesl ztráty, nemoci, ale daroval přátelství. Nemám ráda zimu, a přesto se skláním před velebným tichem zasněžené krajiny, které ruší jen křupající sníh pod nohami. Na bílých pláních tančí sněhové vločky a na obzoru blikají světla za okny domů jako hvězdy na nebi. Vnímám to ticho, duši naplňuje klid a mír, vzpomínka na drahé zesnulé nebolí, jsou se mnou. První zvon v dálce jemně přeruší myšlenky, přidávají se další, rozléhají se krajinou, zvou na štědrovečerní večeři.

Připomínám si vánoční zvyky. Pod talíř pokládám rybí šupiny, rozkrojím jablka, rozložím Betlémy, svíčka ve skořápce ořechu lehce se pohupuje. Večer zvolna plyne, vůně purpury a pečených jablek se pomalu vytrácí, koledy tiše doznívají. Vycházím do mrazivé noci, stříbrný měsíc svítí na cestu a rozvícené kostely září v temné noci jako majáky, nabízející záchranu pro osamocené duše. Jemné tóny varhan, lákající k návštěvě i náhodné kolem jdoucí, plynule přechází v tklivé tóny Tiché noci, až se naplno rozezní. Narodil se Kristus Pán, veselme se. A cestou z Půlnoční tiše přemýšlím, zda se stane něco nečekaného, nového, kouzelného, takový malý zázrak… a třeba spadne i hvězda…

Přeji všem, aby prožili Vánoce takové, jaké si prožít přejí. A doufám, že letos bude na světě jen velmi málo těch, kterým se nepoštěstí potkat se na Štědrý den s vůní domova, lásky a klidu.

Přejme si vzájemně ve shodě se slovy písně Modlitba, "Ať mír dál zůstává s touto krajinou", ale i v našich srdcích…
Foto:DAKO

Úplně z jiného "soudku" V aneb Z MAILOVÉ POŠTY...

10. prosince 2010 v 10:31 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
Věci, které Vás naučí jenom maminka.


1) Moje matka mě naučila OCENIT DOBŘE ODVEDENOU PRÁCI:
"Jestli se hodláte navzájem zabít, udělejte to laskavě venku, právě jsem uklidila!"

2) Moje matka mě naučila NÁBOŽENSTVÍ:
"Modli se, aby to z toho koberce šlo dolů!"

3) Moje matka mě naučila LOGICE:
"Proč? Protože jsem to řekla!"

4) Moje matka mě naučila PŘEDVÍDAVOSTI:
"Ujisti se, že máš čisté prádlo, co kdyby se stala nějaká nehoda!"

5) Moje matka mě naučila IRONII:
"Ještě chvíli breč a já ti k tomu dám skutečný důvod!"

6) Moje matka mě naučila MNOHO O VĚDĚ ZVANÉ OSMOZA:
"Zavři pusu a sněz tu polívku!"

7) Moje matka mě naučila OHEBNOSTI:
"Podívej se na tu špínu, co máš na zádech!"

Moje matka mě naučila VYTRVALOSTI:
"Nevstaneš odsud dokud nesníš všechen ten špenát!"

9) Moje matka mě naučila o POČASÍ:
"Tvůj pokoj vypadá, jako kdyby tady před chvílí řádilo tornádo!"

10) Moje matka mě naučila ŽIVOTNÍMU CYKLU:
"Přivedla jsem tě na tento svět a můžu tě z něj zase rychle sprovodit!"

11) Moje matka mě naučila ZÁVISTI:
"Na světě jsou milióny nešťastných dětí, které nemají tak úžasné rodiče jako ty."

12) Moje matka mě naučila MATEMATICE:
"Kolik chceš knedlíků?" Chci tři. Dostanu pět.
Jsou zkrátka věci, které vás naučí jenom maminka…

ČTYŘLÍSTEK - pětisté dobrodružství

7. prosince 2010 v 20:21 | DAKO |  zajímavosti
ČTYŘLÍSTEK - pětisté dobrodružství
Český komiks Čtyřlístek vyšel poprvé 15.5.1969 v nákladu třicet tisíc výtisků. Sešitový příběh měl mimořádný úspěch, v dobách největší slávy se náklad vyšplhal ke dvěstědvaceti tisícům výtisků.
...Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa. Jsou jména, k nimž není třeba nic dodávat. Do života je uvedl na sklonku 60. let čtyřiadvacetiletý propagační výtvarník Jaroslav Němeček, kterému v "kapitalistické cizině" uhranuly komiksové příběhy. A protože odmalička rád maloval, vymyslel a nakreslil si Čtyřlístek. Partu úplně obyčejných kamarádů, kteří si nehrají na Supermany, ale rádi společně blbnou, sportují či objevují svět. Tak se zrodil fenomén, který vloni oslavil čtyříctku a kterému právě dnes vychází pětisté číslo...
Kreslíř Jaroslav Němeček Čtyřlístek kreslí už přes čtyřicet let.

Právě skončilo...

3. prosince 2010 v 8:32 | DAKO |  aktuality
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Klub dětských knihoven SKIP vyhlásil 3. ročník soutěže o nejlepší knihovnu pro děti (= oddělení pro děti ve veřejné knihovně) s názvem
Kamarádka knihovna

 HODNOCENÍ SKONČILO - VYSVĚDČENÍ PRO KNIHOVNU JSOU NAPSÁNA!
Několik náhodně vybraných ukázek hodnocení pobočky Labská - Duhovka Knihovny města Hradce Králové 
80 školáků přidělilo své knihovně 674 jedniček, 37 dvojek, 8 trojek, 1 čtyřku a 1 pětku.
---
Paní knihovnice je velmi příjemná. Dokáže poradit i vysvětlit. Má v knihovně pestrý výběr knížek a časopisů. Sem navýsost spokojená. Už není co bych řekla. Snad jen to, že lepší knihovnu a knihovnici, sem si nemohla přát.
---
Paní knihovnice je moc příjemná a mám ji móc ráda! V knihovně je několik druhů knížek, proto si mám z čeho vybírat Lepší knihovnu neznám.
---
Je to tady dobrý. Ale někdy se tady neviznám. Jinak je to tady sepééér
---
Líbý se mi tu že maj knižky zeřazené pode věku dětí
---
Paní knihovnice je velmi příjemná a hodná. Dokáže nám poradit a pomoc najít knížku, kterou potřebujeme. Pokud zde knížka zrovna není zarezervuje nám ji a když se objeví tak nás informuje. Tuto knihovnu mám velmi ráda také, protože má dobrý výběr knížek a je krásně vymalovaná. Mám to blízko ze školy i z domu. Jsem velmi ráda, že zde je tak skvělá knihovnice v báječné knihovně!!!
---
Knihovna je super. Líbí se mi tady. A co chci najdu.
---
Na knihovně semi líbí všecho např. vše tu najdu počem toužím a líbí se mi to systém (můžeme si pučit více knížek, a měsíc máme na přečtení + prodlužování) Líbí se mi i to že je knihovna pro všechny. Malé, velké i dospělé. Možná bych dala více otevírací doby. Ale jen malinko. A NEBUDE MI VADIT KDYŽ KNIHOVNA ZŮSTANE VŽDY SVOU.
---
Moc mě to tu baví. Jsou tu bezva knížky.
---
Pěkný přístup knihovnice. Pojem o všech knížkách
---
Knihovna je hezká a přehledná. Knihovnice je přátelská hodná a dokáže poradit. Knížky jsou v dobrém stavu a jsou hezké Knihovna je přátelská.
---
Líbí se mi jak se ke mně chová knihovnice. Líbí se mi výběr knih a že umí knihovnice poradit. Knihovna je na dobrém místě.
---
V knihovně se mi líbí že je tady velký výběr knih.
---
V knihovně se mi líbí, ráda do ní chodím. Je tu spousta knížek na výběr a já už jsem jich hodně přečetla. Někdy se mi zdá, že bych mohla přečíst všechny knížky v knihovně. Ale vím že se mi to nikdy nepodaří.
---
Rád chodím do knihovny, protože doma nemám tolik zajímavých sci-fi knížek a sci-fi je moje nejoblíbenější literatura. (obrázek bohužel nejde přepsat)  :-)
---
Ať hledám, co hledám, vždycky najdu co potřebuji (knížku do školy, nebo jen tak pro zábavu), nikdy se mi nestalo, že bych odešla s práznou.
---
Je to tady hezky uspořádaný! Líbí se mi že sem můžu chodit od kolika let chci, protože třeba v Hradecký knihovně tam můžeme chodit sami  až od 12 let.
---
Líbí se mi že ja tady počítač. Líbí se mi že knihovnice mi pomáhá když něco hledám.
---
Hezky uspořádaná a přehledná knihovna. Velice Super chování knihovnice k dětem!
---
Chodím sem ráda. Paní knihovnice je velmi milá. Je to tu hezké a útulné.
---
Moc se my tu líbí. Je dobré že se tu ve všem vyznáme. Je to prostě super knihovna
---
líbí se mi jak se chovají ostatní čtenáři. také se mi líbí jaký je tu výběr knih.
---
Líbí se mi že je zde hodně čtení.
---
Na téhle knihovně se mi líbí, jak ji mám blízko. Mají tu velký výběr knížek i časopisů a vždy mě tady nějaká zaujme. Proto odsud nikdy neodcházím s prázdnou. A je tady milá a ochotná paní knihovnice. Není nic, co by mi tady vadilo, nebo se mi nelíbilo.
HURÁ, MÁM KNÍŽKU ZE SVÉ KNIHOVNY!náhled obrázku