Září 2010

Úpně z jiného "soudku" IV aneb ALEXANDROVCI

26. září 2010 v 17:10 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
ALEXANDROVCI
Historicky největší turné v dějinách ČR
14 koncertů - 12 měst
Ve středu 22. Září vystoupili v Hradci Králové.

Vynikající vystoupení souboru, dokonale profesionální pěvecké, hudební a taneční výkony spojuje skvělá choreografie. To vše přináší neopakovatelný zážitek, který nemůže napodobit žádné jiné hudební těleso.

...Alexandrovův soubor písní a tanců je celosvětovým fenoménem a nemá v kulturním světě obdoby. Soubor oficiálně zahájil svoji činnost vystoupením v Moskvě 12.10.1928 pod názvem Soubor rudoarmějské písně. Na počátku měl jen dvanáct členů, později se rozrostl až ke dvěma stovkám členů. Jejich koncertní repertoár už dávno netvoří pouze ruské národní písně (Kaťuša, Kalinka, ..), které všichni velmi dobře známe, ale také zasahuje do všech hudebních žánrů od klasiky, přes jazz, rock až po moderní hudbu. Soubor se proslavil skutečně po celém světě a všude jsou jeho koncerty přijímány s obrovským nadšením. Můžeme se všichni společně těšit, co pro nás vyberou Alexandrovci ze svého přebohatého repertoáru pro letošní podzimní EUROPEAN TOUR 2010...
Do České republiky by se měl soubor vrátit nejdříve v roce 2014.
Alexandrovci v HK
Turné pokračuje 2.10 v Ostravě, 3.10 v Olomouci, 4.10 v Plzni, 5.10 v Karlových Varech, 7.10 v Praze, 8.10 v Českých Budějovicích a končí 9.10 v Pardubicích.
Soubor
foto:DAKO
Neváhejte, nádherné vystoupení stojí za vidění.

Knihovna pro všechny...kdy?

19. září 2010 v 9:49 | DAKO |  aktuality
Knihovny, knihovnice, knihovníci

4. - 10. října 2009 - 14. ročník

S NOVÝM LOGEM
Týden knihoven
  
Motto: KNIHOVNA PRO VŠECHNY
Nezapomeňte zaregistrovat své akce.Představuje se knihovna OSIČKY.

15. září 2010 v 17:45 | DAKO |  Knihovny MUB
Motto:
Nesmrtelnost literatury je velmi abstraktní pojem a nazývá se KNIHOVNA.
Octavio PazKnihovníci Urbanické brázdy pro vás připravili v roce 2010 seriál o knihovnách.

Knihovníci a knihovny se představují.

Postupně vám knihovníci představí sebe i své knihovny. Každý měsíc se seznámíte s jednou obecní knihovnou a její činností.
Doufáme, že navštívíte naše knihovny nejen virtuálně na webu Mikroregionu Urbanická brázda, ale i v knihovnách.
Těšíme se na Vás.
ZAŘÍ 2010 - představuje se knihovna OSIČKY
Knihovnice - Pavla Halberštátová

Dobrý den. Jmenuji se Pavla Halberštátová a v současné době vedu knihovnu v Osičkách (tedy se o to snažím). Knihovnu jsem převzala v březnu 2010, tudíž jsem tam krátce. Do té doby byl knihovníkem pan Pázler, který ji vedl dlouhých 25let. Knihovna je umístěna v budově Obecního úřadu v Osičkách. Je to jedna malá místnost, kterou čeká hodně změn a úprav. V brzké době proběhne renovace popraskaného zdiva, modernizace polic a regálů. Přislíbené je přepojení internetu (přímo do knihovny), který se dosud moc nevyužíval. Nedávno proběhlo vyřazování starých knih, tak některé regály zejí prázdnotou. Ale brzy, jak doufám, budou zaplněny knihami, které nám zapůjčí hradecká středisková knihovna (tzv. výměna souborů). Dále bych v budoucnu chtěla více spolupracovat s Obecním úřadem s ostatními knihovnami a také knihovnicemi. Sbírat zkušenosti, nechat si poradit a také se účastnit akcí jimi pořádanými a zkusit nějaké akce uspořádat v naší knihovně. Pevně věřím, že se mi z naší knihovny podaří udělat pěkné a útulné místo kam budou stálý i budoucí čtenáři rádi docházet. Půjčujeme zdarma, každé úterý od 17h-18h, celoročně. Těším se na vaši návštěvu.
knihovna Osičky

knihovna Osičky
knihovna Osičky
Když se řekne...
Akce - něco se bude dělat
Besedy - rozhovory,zajímavosti
Čtenáři - malí,velcí
Čtení - nutnost
Děti - čtení pohádek
E-maily - rychlá pošta
Fond - dobrá zásoba
Historie - něco co bylo, tajemno
Internet - informace
Kniha - odpočinek,útěk do fantazie
Knihovna - hodně knížek
Knihovník/nice - já a baví mě to
Metodika - pomáhá,radí
Návštěvníci - mohlo by jich být víc
Otázky - zvídavost-odpovědi
Počítač - pomocník
Půjčování - knih
Revize - kontrola,musí být
Spolupráce - je fajn nebýt na to sám
Statistika - něco je dobré vědět
Školní četba - Babička
Tipy - někdy to vyjde
Vzdělávání - nutnost
Web - zajímavosti
Zdraví - je jen jedno
...odpovídá knihovnice

Pavla Halberštátová - knihovnice Obecní knihovny Osičky
knihovnice

Znáte Bibli - Knihu Knih? (video)

10. září 2010 v 7:26 | DAKO |  ankety
PROČ ČÍST KNIHU - BIBLI
Zvu Vás na dobrodružné Toulky Knihou s průvodcem - zde
Foto: Petr Vlček
ZLATÁ BIBLE - (video)
Unikátní zlacenou knihu s ukázkami středověkých iluminací, která se dá pořídit jen v limitované edici 600 kusů, převzal pražský arcibiskup Dominik Duka a prezident Václav Klaus. 
 První exemplář putuje do Vatikánu papeži.Vyznání knihovnám spisovatelky Petry Braunové

7. září 2010 v 20:06 | DAKO |  zajímavosti
Zdroj: internet
"PROČ MILUJI KNIHOVNICE" - všem knihovnicím z celého srdce věnuje Petra Braunová.

Mám ráda lidi, ale ne všechny... Koho ale miluji prakticky bez rozdílu jsou - knihovnice. Jsem docela přesvědčená o tom, že se jedná o zvláštní samostatnou odrůdu čarodějnic. Nebo lépe - čarodějek. Nemluvím do větru. Za svou desetiletou éru spisovatelky jsem navštívila desítky knihoven a poznala desítky knihovnic. Je úplně jedno, jsou-li čarodějky zaměstnané v knihovnách ve velkých městech či vískách, v knihovnách městských či školních, všechny bez rozdílu mají zvláštní schopnosti, které velmi nenápadně, zato však soustředěně a trpělivě využívají při zpracovávání jejich obětí - čtenářů.
Knihovnice jsou na první pohled ženy docela stejné jako ostatní - maskují se zcela normálním leckdy obyčejným slušným lidským oblečením, účesy a často dodržují pravidla lidského chování - dbají na čistotu, nemají problémy se stolováním, návštěvou toalet, supermarketů či cestou dopravními prostředky. Knihovnice se dokonce velmi často zařadí do lidského společenství kompletně - vdávají se a rodí potomky k nerozeznání od těch lidských, kteří jim pak velmi často při čarování slouží.
Čarodějky knihovnice se sdružují - aby měly dohled nad co nejširším počtem čtenářů, vytvářejí spletité pavučiny, která pro matení veřejnosti nazývají velmi rozkošně - KLUBKA. Čarodějnice jsou velmi chytré. Čarodějnické slety, ve kterých si předávají své zkušenosti s očarovanými oběťmi nazývají téměř lidsky - Předávání státní ceny Knihovna roku.
Vystopovala jsem však momenty, kdy se knihovnice-čarodějky jednoznačně prozradí. A to, když do knihovny vstoupí - - - dítě. To se potom tyhle čarodějky neudrží - rozzáří se a dítě vůbec nechápe, že už je lapeno. Podlehne jejich medovým úsměvům, jejich nenápadným gestům, za kterými vůbec nepozná jednoznačné "čáry máry pod kočáry".
Takové očarované dítě pak musí do knihovny znovu, i když prší, sněží anebo fouká vítr, takové dítě nejen čte, ale účastní se všech možných čarodějných seancí, za všechny pak můžu jmenovat "Noc s Andersenem", pod poetickým názvem skrývající se celonoční magické kejkle, kdy jsou čarodějky knihovnice na vrcholu blaha - podařilo se jim očarovat i rodiče těch nebohých ratolestí a získat je od nich pro sebe na celou celičkou noc....
Vím, o čem mluvím - několika takových pekelných nocí jsem se zúčastnila... Kdo jiný než čarodějnice by mě přiměly, abych o půlnoci prolézala mezi příčkami u žebříku? Na trávě, v parku před knihovnou, obklopená houfem očarovaných dětí všeho věku včetně těch svých, skandujících do ticha hluboké náchodské noci - hej, hej, hej??? Anebo onehdy v Brtnici, kdy jsem podlehla vlivu knihovnic tak dokonale, že jsem šla ve větrné noci tmavou stezkou na pustý brtnický hrad a obklopená vystrašenými dětmi zpívala "Juliána krásná panna prala prádlo u Jordána..."? A kdeže to bylo, jak jsem v noci běhala po školním schodišti od sklepa po půdu?
Miluji čáry a kouzla, miluji knihy, miluji děti a miluji knihovnice. Všechny - české, moravské i slezské. Miluji i knihovníky, ale těch je bohužel jako šafránu... nakonec je to pochopitelné, který muž má pochopení pro takovéhle iracionální šílenství?
Knihovnicí či knihovníkem se nemůže stát každý. Je to povolání pro vyvolené - pro ty, kteří pochopili, že je pro ně práce s knihou a čtenářem posláním.....
Děkujeme

Spisovatelka Petra Braunová

3. září 2010 v 12:17 | DAKO |  akce
Beseda s Petrou Braunovou

V pátek 3. září 2010 přijela do knihovny Duhovka - Labská kotlina v Hradci Králové česká spisovatelka Petra Braunová, aby dětem přiblížila svou tvorbu. Nejprve dětem vyprávěla o tom, jak se píší a vznikají knihy a poté jim představila svou nejnovější knížku Ema a kouzelná kniha.
Ema
Kniha je určena pro kluky a holky od 7 let a výše. Beseda se dětem 3. tříd ZŠ Jiráskova moc líbila. Na závěr proběhla beseda a autogramiáda.
...Ema je pohádkový příběh o desetileté dívce, která se liší od ostatních vrstevnic nejen tím, že kolem sebe vidí poletovat víly... Ema je napínavý příběh o touze po neznámu, o tom, jak strašně bolí ztráta iluzí... Knihu jsem psala v hrozném období svého života a pomohla mi - je jako lék proti trápení, díky ní se dokážete přemístit do jiné dimenze, tam, kde se plní lidská přání... Kniha pro holky i kluky, a nemusí jim být jen deset let...
Ema - ukázka z knížky
Ema stála chvíli před domem jako solný sloup. Nikdy nebyla v noci venku.Ve tmě a svitu měsíce se jí zahrada zdála docela jiná. Tajemná a nepřístupná. Zaposlouchala se do nočního ticha. Jako by si tu nikdy nehrála spousta dětí, neozýval se smích ani křik. Jako by na trávník nikdy nesvítilo slunce. Zapomenutý balon na pískovišti působil děsivě jako čísi zakutálená hlava. Opuštěné lavičky stály kolem dokola. Kamínky na cestě se leskly modrou září, stejně jako lístky na jabloních a meruňkách. V dálce zahoukala sova. Dlouze a ještě jednou. Noc byla docela teplá, Ema se přesto otřásla. Konečně se pohnula. Musí jednat! Netušila, kolik může být hodin, ale času určitě není nazbyt. Vůbec neví, jak je zahrada velká a jak dlouho jí zabere najít ve zdi díru! O tom, že tam musí být, nepochybovala...
O celé tvorbě spisovatelky si můžete přečíst zde.
Petra Braunová mezi dětmi v knihovně Labská.
Petra Braunová - spisovatelka
knihovna Duhovka
kluci a spisovatelka
dívky a spisovatelka
DĚKUJEME