Záhada minulosti...?

1. července 2010 v 16:11 | DAKO |  Vzpomínání...
Vzpomínání... také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněých (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.

Po delší době se vracím k rubrice - Vzpomínání.
Chtěla bych vzpomenout na akce či exkurze, které pro nás knihovníky metodičky KmHK během těch dlouhých let zorganizovaly, a kterých jsem se zúčastnila. Původně jsem měla v úmyslu začít vzpomínkou na nejstarší akce (pokud paměť nezradí), ale vzhledem k tomu, že poslední exkurze proběhla v červnu letošního roku a dojmy jsou čerstvé, budu postupovat obráceně, od nejnovějších k nejstarším. Jak začít? Nikdy jsme se nenudili. Vždy jsme se dozvěděli něco nového, zažili dobrodružství, hledali poklad, pátrali po osobnostech historie, soutěžili v literárních tématech, podnikli horolezecký výstup, navštívili zajímavá místa.
JARO - 2010
ZÁHADA MINULOSTI BA I PŘÍTOMNOSTI...
Na sobotu 12. června 2010 připravilo metodické oddělení KmHK pro knihovníky malých knihoven exkurzi po stopách knihovníka Muzea Království českého, žáka a následovatele J. Dobrovského,
významného slavisty a objevitele Rukopisu královédvorského (1817) Václava Hanky a samozřejmě nejen to …
Celodenní program jsme zahájili návštěvou Obecní knihovny Žíželeves kde nás uvítala a s činností knihovny seznámila knihovnice Helana Pavlíková. Další zastávkou byla rodná obec Václava Hanky, Hořiněves. Z obecní knihovny, kterou nám ukázala knihovnice Radmila Kozáková, zajímavá byla různá vydání královédvorského rukopisu, jsme přešli do rodného domu Václava Hanky kde jsme se zúčastnili besedy o jeho životě a díle.

Nejprve nás průvodkyně muzea Hankův dům v Hořiněvsi paní Irena Rybářová seznámila s historií muzea a poté starostka obce Jana Kuthanová zahájila vlastní besedu. O Václavu Hankovi a královédvorském rukopise přednášel doc.PhDr. Vladimír Koblížek, PhD. z UKH, ředitelka Knihovny města Hradce Králové Mgr. Lenka Václavíková Antošová a hosté z Prahy.
Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský představují významné památky středověké
české literatury. O pravost Rukopisů se vede spor prakticky od doby jejich objevení. Rukopis královédvorský byl objeven 16. září 1817 Václavem Hankou ve věžní kobce děkanského kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové. Dnes je uložen v oddělení rukopisů a vzácných tisků Knihovny Národního muzea v Praze pod sign. 1Ab6. Celé problematice se systematicky věnuje Česká společnost rukopisná. Zajímavá beseda končí, loučíme se s milými hostiteli a, protože je poledne, přesouváme se do místní hospůdky a po výborném obědě pokračujeme v cestě do Dvora Králové nad Labem. Přivítala nás ředitelka
Městské knihovny Slavoj Dvůr Králové n.L. Marta Staníková a provedla nás knihovnou. A bylo se na co dívat. Oddělení pro dospělé, hezké dětské oddělení, studovnu a čítárnu, moderně
vybavené hudební oddělení a internet pro veřejnost, dílnu knihovny s vypalovací pecí na keramiku, zajímavou internetovou kavárnu a útulnou literární čajovnu, kde si opravdu můžete objednat čaj.
Po prohlídce knihovny jsme se přesunuli do kostela sv. Jana Křtitele kde jsme nejdříve vystoupali až do zvonice abychom poté sestoupili do kobky kde byli
rukopisy objeveny. Trochu unaveni se vracíme do čajovny v knihovně napnutí jaká soutěž je pro nás připravena. Úkol je zadán - složit ze slov sloku baladické písně Jelen, která je součástí rukopisů. Čtyři skupiny dostávají svoje slova a pracují samostatně. A výsledek našeho snažení? Vytvořili jsme "nový text"!

Fota: dako
Odpočinutí a v dobrém rozmaru děkujeme a loučíme se s paní ředitelkou a vydáváme se k autobusu na smluvené místo. Nebyl tam! Čekáme a čekáme...řidič se neozývá, nezbývá než ...
...volání o pomoc...
...naše metodička Katka odjíždí...
...vrátí se nám...?
...vrátila se...
...pomohli a odjíždějí...
a...?...autobus přijíždí...!
A tak i my, plni dojmů, odjíždíme.
Co dodat?
Další, příjemně strávená sobota je sotva za námi a přesto se všichni těšíme na nová dobrodružství na cestách za poznáním, které pro nás NAŠE metodičky připraví.
Děkujeme.
A něco navíc? Bylo či nebylo.....

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama