Praha-Výstaviště-Knihy

19. května 2010 v 16:55 | DAKO |  zajímavosti
SVĚT KNIHY 2010
Největší svátek knih v České republice skončil.
K samotnému veletrhu se stánky patří i literární festival, letos měl s odkazem na Mezinárodní rok sbližování kultur vyhlášený organizací UNESCO téma Literatura a sbližování kultur. Literární překlad je významným prostředkem vzájemného poznávání kultur, historie i současnosti jiné země a společnost. Včetně této země se veletrhu zúčastnili nakladatelé, spisovatelé a literární odborníci ze 34 zemí. Pražský veletrh měl ve svém 16. ročníku přibližně stejný počet vystavovatelů jako loni. Stánků bylo 194, loni jich byly dvě stovky, vystavovatelů bylo 414 oproti loňským 319. Mezi vystavovateli je však započítán každý nakladatel, někdy jich několik sdílelo jeden stánek. Celková výstavní plocha byla oproti loňsku o deset procent menší. A samozřejmě nechyběly denní doprovodné programy na výstavišti i mimo výstaviště.
Čestným hostem 16. mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy 2010 na pražském
Výstavišti, bylo Polsko se svojí prezentací, máme Polsko přečtené? Polsko připravilo pro návštěvníky, mimo jiné, výstavu - Dětská kniha roku 2010; výstavu fotografií - Tváře polské literatury; výstavu dětských výtvarných prací - S drakem v Krakově, tématem byla legenda o drakovi. Před Průmyslovým palácem hrálo mobilní loutkové divadlo z Wroclavi - Pohádkobus a nevadilo ani, že počasí nepřálo.

V pátek 14. května ráno pršelo. Přesto jsme s kolegyní vyjely neboť datum návštěvy 16. knižního veletrhu 2010 v Praze bylo dohodnuto dlouho předem. Cesta vlakem proběhla bez komplikací, žádná zpoždění, a tak jsme mohly úderem desáté hodiny projít vstupní bránou výstaviště. Pršelo. Je pravda, že déšť během dne nám zase až tak nevadil, protože ve Veletržním paláci, i když jeho levou vyhořelou polovinu nahradila prozatím jen montovaná hala se vzduchotechnikou a byla zakryta jen celtou, nepršelo. Jak vypadá taková
střecha můžete vidět i na fotografiích v galerii. Bez poškození zůstala zachována střední hala, pravé křídlo a celé foyer paláce. Programová nabídka byla rozsáhlá a pestrá a vymezený čas k prohlídce uběhl příliš rychle. V jednotlivých sálech probíhaly besedy a autogramiády, v dětské sekci pořady a čtení pro děti. Spolu se stánky nakladatelů knih vytvářely pohodovou atmosféru doprovodné pořady a uklidňujícím dojmem působil sluníčkový koutek a nabídka tvorby Jana Volfa. Pro milovníky psaného slova bylo připraveno i množství zlevněných knih z různých okruhů literární tvorby. Návštěvníci se přelévali z jednoho křídla do druhého a obléhali střídavě stánky s knihami a stánky s občerstvením kam jsme v čase oběda zavítaly i my abychom doplnily ztracenou energii. S výstavou jsme se rozloučily v báječné náladě a vyrazily k domovu. Pršelo! Pojízdnou knihovnu a pohádkové divadlo před palácem se mě sice vyfotit nepodařilo, ale náladu nám to nezhoršilo. Na ostatní obrázky se můžete podívat zde. Šestnáctý knižní veletrh skončil, těšíme se na sedmnáctý v roce 2011.

Na veletrhu byla představena kniha SUMO - nové zmenšené vydání, která je po deseti letech nabízena v ekonomičtější podobě, ale se shodným obsahem jako původní verze.
fota:DAKO
"Četba jsou otevřené dveře do kouzelného světa." (Mauriac)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama