Květen 2010

Básník Vítězslav Nezval

26. května 2010 v 19:35 | DAKO |  zajímavosti
VÍTĚZSLAV NEZVAL
Je to dnes na den 110 let, co se ve venkovské škole v moravských Biskoupkách narodil největší český básník 20. století Vítězslav Nezval.
Významný český básník, spisovatel a překladatel, spoluzakladatel poetismu a vůdčí osobnost českého surrealismu.
(*26.5.1900)
Ukázka z díla:
Manon Lescaut
Manon je můj osud. Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl. Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.
Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel.
Manon je rozum,
který mi uletěl!
Manon je dítě. Manon je plavovláska.
Manon je první a poslední má láska.
Manon, ach Manon, Manon z Arrasu!
Manon je moje umřít pro krásu.
Na břehu řeky Svratky.

Těšit je víc, než být utěšován. Dávat je víc, než brát. Milovat je víc, než být milován.
(V.Nezval)

Úplně z jiného "soudku" II aneb HOKEJ

24. května 2010 v 4:27 | DAKO |  ...z jiného "soudku"!
Co se nepovedlo na OH - povedlo se na MS!

ČESKÝ HOKEJOVÝ TÝM ZÍSKAL NA MISTROVSTVÍ SVĚTA 2010 ZLATÉ MEDAILE A TITUL
MISTR SVĚTA!!!

GRATULUJEME A DĚKUJEME!

Byly to nervy, o to větší radost! Děkuji našim hokejistům za krásné zážitky, které připravili pro nás, hokejové fanoušky.


Praha-Výstaviště-Knihy

19. května 2010 v 16:55 | DAKO |  zajímavosti
SVĚT KNIHY 2010
Největší svátek knih v České republice skončil.
K samotnému veletrhu se stánky patří i literární festival, letos měl s odkazem na Mezinárodní rok sbližování kultur vyhlášený organizací UNESCO téma Literatura a sbližování kultur. Literární překlad je významným prostředkem vzájemného poznávání kultur, historie i současnosti jiné země a společnost. Včetně této země se veletrhu zúčastnili nakladatelé, spisovatelé a literární odborníci ze 34 zemí. Pražský veletrh měl ve svém 16. ročníku přibližně stejný počet vystavovatelů jako loni. Stánků bylo 194, loni jich byly dvě stovky, vystavovatelů bylo 414 oproti loňským 319. Mezi vystavovateli je však započítán každý nakladatel, někdy jich několik sdílelo jeden stánek. Celková výstavní plocha byla oproti loňsku o deset procent menší. A samozřejmě nechyběly denní doprovodné programy na výstavišti i mimo výstaviště.
Čestným hostem 16. mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy 2010 na pražském
Výstavišti, bylo Polsko se svojí prezentací, máme Polsko přečtené? Polsko připravilo pro návštěvníky, mimo jiné, výstavu - Dětská kniha roku 2010; výstavu fotografií - Tváře polské literatury; výstavu dětských výtvarných prací - S drakem v Krakově, tématem byla legenda o drakovi. Před Průmyslovým palácem hrálo mobilní loutkové divadlo z Wroclavi - Pohádkobus a nevadilo ani, že počasí nepřálo.

V pátek 14. května ráno pršelo. Přesto jsme s kolegyní vyjely neboť datum návštěvy 16. knižního veletrhu 2010 v Praze bylo dohodnuto dlouho předem. Cesta vlakem proběhla bez komplikací, žádná zpoždění, a tak jsme mohly úderem desáté hodiny projít vstupní bránou výstaviště. Pršelo. Je pravda, že déšť během dne nám zase až tak nevadil, protože ve Veletržním paláci, i když jeho levou vyhořelou polovinu nahradila prozatím jen montovaná hala se vzduchotechnikou a byla zakryta jen celtou, nepršelo. Jak vypadá taková
střecha můžete vidět i na fotografiích v galerii. Bez poškození zůstala zachována střední hala, pravé křídlo a celé foyer paláce. Programová nabídka byla rozsáhlá a pestrá a vymezený čas k prohlídce uběhl příliš rychle. V jednotlivých sálech probíhaly besedy a autogramiády, v dětské sekci pořady a čtení pro děti. Spolu se stánky nakladatelů knih vytvářely pohodovou atmosféru doprovodné pořady a uklidňujícím dojmem působil sluníčkový koutek a nabídka tvorby Jana Volfa. Pro milovníky psaného slova bylo připraveno i množství zlevněných knih z různých okruhů literární tvorby. Návštěvníci se přelévali z jednoho křídla do druhého a obléhali střídavě stánky s knihami a stánky s občerstvením kam jsme v čase oběda zavítaly i my abychom doplnily ztracenou energii. S výstavou jsme se rozloučily v báječné náladě a vyrazily k domovu. Pršelo! Pojízdnou knihovnu a pohádkové divadlo před palácem se mě sice vyfotit nepodařilo, ale náladu nám to nezhoršilo. Na ostatní obrázky se můžete podívat zde. Šestnáctý knižní veletrh skončil, těšíme se na sedmnáctý v roce 2011.

Na veletrhu byla představena kniha SUMO - nové zmenšené vydání, která je po deseti letech nabízena v ekonomičtější podobě, ale se shodným obsahem jako původní verze.
fota:DAKO
"Četba jsou otevřené dveře do kouzelného světa." (Mauriac)

Představuje se knihovna PRASKAČKA.

13. května 2010 v 4:34 | DAKO |  Knihovny MUB
Motto:
Nesmrtelnost literatury je velmi abstraktní pojem a nazývá se KNIHOVNA.
Octavio PazKnihovníci Urbanické brázdy pro vás připravili v roce 2010 seriál o knihovnách.

Knihovníci a knihovny se představují.

Postupně vám knihovníci představí sebe i své knihovny. Každý měsíc se seznámíte s jednou obecní knihovnou a její činností.
Doufáme, že navštívíte naše knihovny nejen virtuálně na webu Mikroregionu Urbanická brázda, ale i v knihovnách.
Těšíme se na Vás.
KVĚTEN 2010 - představuje se knihovna PRASKAČKA
Knihovník - Petr Černohlávek

Jmenuji se Petr Černohlávek a jsem již osmým rokem knihovníkem v Místní knihovně v Praskačce a Sedlici.
Knihovna je umístěna v prvním patře  budovy Obecního úřadu v Praskačce. Máme zde k dispozici jednu nevelkou místnost, do které se snažíme vtěsnat jednak náš knihovní fond, jenž čítá cca 400 svazků a jednak hned několik výměnných souborů.
V knihovně jsou dva počítače a oba jsou připojeny k internetu.
Na internetu má knihovna své webové stránky. K jejich provozu využíváme šablonu, kterou jsme získali v rámci projektu metodického oddělení.
Web knihovny si můžete spustit i ze stránek obce a obráceně.
Čtenáři navštěvují knihovnu pravidelně a v hojném počtu. Nejvíce z řad našich školáků. Pro ně také připravujeme v průběhu roku různé akce.
Kromě těch pravidelných akcí např. návštěv školy v knihovně, Noc s Andersenem a dalších, pořádáme akce i jednorázové například letos v dubnu Pitvu knihy.
Za naši práci a nápady jsme v roce 2008 získali čestné uznání hejtmana kraje, ocenění Knihovna roku v soutěži Vesnice roku a čestný diplom v soutěži Knihovna roku české republiky za rok 2008.
knihovna Praskačka
knihovna Praskačka


-
Když se řekne...
   Akce - návštěvy školy, Noc s Andersenem, Vánoční výstava, Klub Pohoda, zájmové kroužky    pro děti a pro ženy, Sedlické probuzení, Masopustní průvod  
   Besedy - knihovník se čtenáři
   Čtenáři - v každé knihovně cca 1/10 populace obyvatel obce, více dětí
   Čtení - si bereme domů
   Děti - aktivní při akcích
   Fond - malý, výměnné soubory hojně využívány
   Historie - bez historie není budoucnost
   Internet - v obou knihovnách, bohužel prakticky bez využití
   Kniha - Záhada hlavolamu
   Knihovna - Sedlice po rekonstrukci, nový nábytek;Praskačka malý, ale útulný prostor
   Knihovník/nice - Petr
   Metodika - spolupráce vynikající
   Návštěvníci - jen kladné odezvy
   Otázky - děti mají stále nějaké
   Počítač - Sedlice 1, Praskačka 2
   Půjčování - už si nepůjčuji :-)
   Revize - pravidelně v pořádku
   Spolupráce - se mnou velmi těžká
   Statistika - nuda je...
   Školní četba - těžko se shání, a všichni ji shání
   Tipy - čtěte klasiky
   Vzdělávání - probíhala spolupráce se školou, projektové vyučování
   Web - Praskačka - šablona;Sedlice - na blogu
   Zdraví - potřebujeme všichni
...odpovídá knihovník

Petr Černohlávek - knihovník obecní knihovny Praskačka
knihovník

Doteky jara.

8. května 2010 v 8:03 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.

Vůně.
Čím voní jaro? Neposedné a náladové Jaro, které na nás vykukuje zpoza rohu laškujíc s námi i s paní Zimou jakoby nevědělo, zda přijít či zůstat schované. Jaro toužebně očekávané neboť tušíme, že s ním zmizí splíny a vrátí se slunce, zářivé barvy i dobré nálady. Jaro doprovázené návratem vlaštovek a oblékající stále pestřejší háv rozmanitých vůní.
Čím voní jaro? Touhou!
´Touhou provázející nás jarem jako barevná duha a rozechvívající naše srdce příslibem nových zážitků a setkání. Touhou po teplých večerech plných očekávání. Touhou po svěží zeleni, která potěší naše zimou unavené oči. Touhou po vůni šeříků, kvetoucích stromů a posečené trávy. Jen tak ležet v trávě s rukama pod hlavou s modrým nebem nad hlavou a nechat myšlenky odplouvat s bílými obláčky do dáli. Uklidnit se pohledem na vysoké kopce hor na obzoru, protože ve srovnání s nimi jsou naše hory problémů nepatrné. Jen tak se těšit pohledem na rozkvetlé zahrady a louky plné rozmanitého kvítí, poslouchat zurčení potůčků a kvákání žab. Jen tak se procházet alejemi rozkvetlých třešní, jejichž květy připomínají bílé chomáče bavlny a vnímat ticho májového večera v zapadajícím slunci.
Čím voní jaro? Tichem!
´Tichem ranního posezení na březích rybníků, kdy mlžnými opary pomalu proniká vycházející slunce a kreslí na hladině blýskavé obrazy. Tichem voňavého lesa, zkropeného májovými přeprškami, jehož barvy v poledním slunci vábí všemi odstíny zelené k procházce a rozjímání. Tichem teplých červnových večerů, které ruší jen praskající dřevo na ohni s gejzíry žlutočervených jiskřiček soupeřících s rudou barvou zacházejícího slunce. Tichem souznění srdcí v kouzelném okamžiku života.

…čím voní jaro…tužbami…nadějemi…láskou…přátelstvím…životem…

Se slovy básníka Jaroslava Vrchlického - "Po něčem toužit, jest již důvod k žití" - si přejme navzájem, ať nás touhy neopouštějí, ale přibývají a splní se nám i ty nejtajnější uložené hluboko v našich srdcích.
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.
Kouzlení...

4. května 2010 v 18:42 | DAKO |  akce
ČARODĚJNÁ CHÝŠE
Ve čtvrtek 29. a v  pátek 30. dubna  čarodějnice Bludimíra a čarodějka Tiberie, znovu otevřely
kouzelnickou školu U černé kočky pro děti, které se chtěli naučit čarovat a vařit kouzelné lektvary, podle receptů čarodějky Tiberie.  
Po loňské úspěšné proměně knihovny v čarodějnické obydlí byl zájem ze stran čarodějnických učedníků takový, že jsme hodiny čarování zařadili už na čtvrtek. Čtvrteční i páteční dopoledne bylo tedy ve znamení čarodějnických příběhů a kouzel. Malí čarodějové se zájmem naslouchali a aktivně se zapojovali do vyprávění a kouzlení a přemýšleli, co je v životě opravdu důležité a co ne. Jako vstupenku přinesli kočku do kočičí galerie a jako důkaz, že hodinu úspěšně absolvovali, si odnášeli řád Černého netopýra.
I čtenáři, kteří přišli do knihovny odpoledne, mohli nasát čarodějnou atmosféru dříve než se vypravili ke skutečným večerním čarodějným ohňům.
Čarodějka Tiberie
škola u tří koček
čarodějnice Bludimíra Na slet k čarodějným ohňům odletěly i  čarodějky a nezabloudí-li, za rok se vrátí.


Zlatá kniha 2010

3. května 2010 v 11:26 | DAKO |  ankety
           ZLATÁ KNIHA 2010 - ANKETU vyhlásila ČESKÁ BIBLIOGRAFICKÁ DATABÁZE

Jaká je nejoblíbenější kniha Čechů?
Zlatá kniha - anketa

PODROBNOSTI NAJDETE a HLASOVAT MŮŽETE ZDE!

...máj...MÁJ...

1. května 2010 v 0:20 | DAKO |  zajímavosti
ROK KARLA HYNKA MÁCHY 2010

K.H.Mácha
V letošním roce si připomínáme 200. výročí narození knížete českých básníků Karla Hynka Máchy.

(*6. listopadu 1810) 
DALEKÁŤ CESTA MÁ!
MARNÉ VOLÁNÍ!!!

Máchův MÁJ - rukopis je dnes jako soukromý majetek uložen s sejfu banky v Mladé Boleslavi.

Máchův MÁJ - jeden ze základů české moderní literatury byl poprvé vydán 23. dubna 1836. První ilustrované vydání v roce 1866.

Máchův MÁJ - ilustrovali přední výtvarníci: Viktor Oliva, Jan Konůpek, Jan Zrzavý, Václav Sivko, Vladimír Komárek, Ludvík Maňásek, rodák z Bělé p. Bezdězem a mnoho dalších.

Máchův MÁJ - on-line Městská knihovna V Praze


Máchův MÁJ - zfilmován v roce 2008. Režie a kamera F.A. Brabec.

MÁJ
Byl pozdní večer - první máj -
Večerní máj - byl lásky čas.