Říjen 2009

Dokážeme si představit život bez knih?!

30. října 2009 v 16:39 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.

Dokážeme si představit život bez knih?!

Proč číst knihu?
Protože kniha nás vtáhne do děje natolik, že ani nevnímáme realitu dnešního uspěchaného světa. Při čtení jakéhokoliv příběhu si vytváříme vlastní svět a vkládáme i své pocity. Srovnáváme děj s vlastním životem a porovnáváme, co máme společného s postavami, hledáme skryté významy a čerpáme sílu na reálný život. Protože knihy mají duši, tajemnou příchuť, vypovídají o dávné minulosti, voní stářím. Přistupujeme k nim s úctou a opatrně. Protože mají příběh, který s léty nestárne, a při pohledu na krásné ilustrace a staré písmo se tají dech. Kniha je ovšem někdy tak průhledná, že spoustu věcí víme dříve než hlavní postavy a nejraději bychom jim napověděli, že to dělat nemají, že zase něco přehlédly. Protože kniha nás uklidňuje, vidíme-li, že je někdo na tom ještě hůř než my a my nemáme důvod ani právo se litovat.
Dokážete si představit život bez knih? Kdyby lidé neuměli psát? Ano, kdyby byl jen internet, televize a místo dlouhých dopisů by se psaly jen SMS? Těžko bychom měli takovou představivost, vyjadřování, fantazii. Někteří lidé dokonce podle knih žijí, přečtou si knihu a pak naprosto změní svůj život. I knihy dnes podléhají modernizaci, digitalizace, zvukové knihy pro nevidomé a podobně. Díky technice, kniha pronikne mezi různé skupiny čtenářů. Ovšem je také pravda, že dnes knihy čte mnohem méně lidí. Je to škoda, protože dneska si jen tak nepopovídáte s člověkem v autobuse, metru či tramvaji o nějaké známé knize. Lidé dříve veškeré vědění získávali z knih.
(vsuvka: Čtení je vášeň, záliba, koníček či posedlost, chcete-li. Vášnivý čtenář knihu nehltá, ale vnímá! Vychutnává a mazlí se s knihou, vrací se k zajímavým pasážím, nepospíchá! Tak jako vášnivý houbař zastaví a pokochá se pohledem na krásnou rodinku muchomůrek nebo vášnivý turista výhledem do kraje…Ale jakmile zpracují zážitky, úlovky, fotky… začnou je "svrbět" ruce, nohy, oči a nejraději by ihned znovu vyrazily za dalšími novými zážitky, úlovky a fotkami…Vášnivý čtenář čte a čte, protože je pro něj čtení koníček nejmilejší, nejhezčí a nejzajímavější. Ostatně jako všechny koníčky a záliby, kterým se věnujeme celým srdcem…)
Lidé, kteří nečtou, se jen vymlouvají, že nemají čas, že musí číst tak pomalu,(celý rok) aby ji stačili zažít, anebo si počkají na film.
A zfilmovaná kniha? Myslím si, že při čtení knihy si vytváříme film samy. V knize je sice napsáno, že dotyčná postava má hluboký hlas, černé vlasy, dlouhé nohy, malou výšku atd., ale i kdyby byla postava popsána do sebemenšího detailu, stejně si ji každý představí úplně jinak. Když se natočí film podle knihy, veškeré představy čtenářů jsou rozmetány. Ani ten nejlepší film se nevyrovná knize, protože ve filmu je všechno dáno. Vidíte i tu nejmenší vrásku a slyšíte hlas, nemůžete si nic domyslet, neboť všechno vidíte. Režisér podává příběh vlastníma očima, děj je zkrácený. Někteří čtenáři ani na zfilmované knihy nechodí a naopak. Zato v knize si můžete domýšlet všechno a podle sebe, svých představ a pocitů.
Kniha je, určitě, nedílná součást života. Kniha je krása co zdobí svět. Kniha je moudrost tisíců let. Ten, kdo nečte, žije jen jeden život, ale čtenář žije několik životů najednou.
Dokážeme si představit život bez knih…?
" Knihy jsou lidem tím, čím perutě ptákům."
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

Kniha mého srdce - vítězí Saturnin!

18. října 2009 v 18:24 | DAKO |  aktuality
KNIHA MÉHO SRDCE
VÍTĚZÍ SATURNIN ZDEŃKA JIROTKY!
V celonárodní soutěži o Knihu mého srdce vítězí České romány na celé čáře!.
Ve finálovém večeru České televize zvítězill humoristický román Zdeňka Jirotky Saturnin!
Na druhém místě se umístila Babička od Boženy Němcové.
Třetí skončil Malý princ, napsal Antoine de Sain-Exupéry.
Během sobotního večera diváci ČT ovlivňovali prostřednictvím SMS zpráv pořadí prvních šesti titulů. Na šestém místě skončil Mika Waltari s Egypťanem Sinuhetem.
Kniha mého srdce - dvanáct nejoblíbenějších titulů:
1. Zdeněk JirotkaSaturnin
2. Božena NěmcováBabička
3. Antoine de Saint-ExupéryMalý princ
4. Stephenie MeyerováStmívání
5. J. K. RowlingováHarry Potter
6. Mika WaltariEgypťan Sinuhet
7. Astrid LindgrenováDěti z Bullerbynu
8. J. R. R. TolkienPán prstenů
9. Betty MacDonaldCo život dal a vzal
10. Jaroslav HašekOsudy dobrého vojáka Švejka za světové války
11. Jaroslav FoglarRychlé šípy
12. Paulo CoelhoAlchymista
České tituly v hodnocení jednoznačně porazily i bestsellery současnosti.
Například sedmidílná sága o čarodějném učni Harry Potterovi se umístila na páté pozici.
V pořadu zaznělo: Harry Potter je hned po Bibli celosvětově nejprodávanější knihou v historii. Výtvor J. K. Rowlingové však překvapivě předčila upíří sága pro mladistvé Stmívání, kterou napsala Stephenie Meyerová. Stejně jako příběh o dospívajícím čarodějovi, se tento román již převádí do filmové podoby.
Pořadí od 13 do 100 místa najdete na adrese:

Knihovna mého srdce aneb týden knihoven.

9. října 2009 v 20:57 | DAKO |  akce
Týden knihoven 2009 provázelo motto:
KNIHOVNA MÉHO SRDCE!
Jako každoročně probíhaly v knihovnách nejen různé doprovodné akce, autorská čtení, knihovnické happeningy, čtení pro děti a seniory, čtenářská amnestie i ankety zaměřené na spokojenost čtenářů s knihovnami, ale i něco navíc.
Píseň "Knihovnická" vznikla v rámci projektu Guerrilla Readerspůsobící na oboru Informační studia a knihovnictví FFMU v Brně. Text: Guerrilla Readers Hudba: Fruitmachine Zpěv: Alena Tomečková .
Moderní Knihovnická
Knihovník Jaromír Nohavica.
Nesmrtelnost literatury je velmi abstraktní pojem a nazývá se knihovna
Octavio Paz

Knihovna U mokřinky oslaví 120 let založení.

8. října 2009 v 22:04 | DAKO |  aktuality
VŠEM, VŠEM, VŠEM...

Reportáž bludičky Mokřinky a foto najdete zde. Proběhl i křest nové knihy od Mokřinky.
Akce dopadla ke spokojenosti všech zúčastněných i hostů.

Můžete se také zúčastnit hlasování v soutěži Daruj úsměv.