Září 2009

Knihovnické podzimní rozjímání aneb cestování v čase

23. září 2009 v 19:46 | DAKO |  cestování
Rok se s rokem sešel...
JARO - LÉTO - PODZIM - ZIMA
A máme zase podzim. Sluníčko sice stále krásně hřeje, neprší, vánek jemně čechrá vlasy, ale conaplat, astronomický podzim je tady. Nevím jak vy, ale já mám ráda jen tu hezčí polovinu podzimu. Polovinu, která září barvami pestrými jako malířská paleta. Cyklostezky nejsou přeplněné, blízký i daleký obzor potěší oko krásnými scenériemi v zapadajícím slunci. Zdá se, že plískanice a zima je v nedohlednu. Opak je pravdou. Neboť "čas je běžec dlouhým krokem, chvíli pokoj nedá si..." a než se nadějeme přinese nám "uplakané počasí" a co je horší, sníh!
Ovšem milovníci zimních sportů se mnou určitě souhlasit nebudou. Nemohou se dočkat až se podzim zhoupne do druhé poloviny a oni budou moci začít chystat lyže, sáňky, no prostě všechno co souvisí se sněhovou nadílkou. Brr!!! Sníh a zima! Pro mne děsivá představa. Nejsem milovník "vody ve zmrzlém stavu". Myšlenka na zimu ve mně vyvolává toužebné přání, prospat zimu jako medvěd a probudit se až s prvním jarním sluníčkem. Bohužel nesplnitelné přání. Proto pryč od chmurných myšlenek a ikdyž nastal podzim, užívejme si "babí léto" plnými doušky.
A podzimní splín...zažene KNIHA! Ne ...balík knih, věrtel knih, kopec knih, celá hora knih , celá KNIHOVNA!

Novinka pro seniory aneb počítač není nepřítel!

11. září 2009 v 20:35 | DAKO |  ankety
NOVINKA PRO SENIORY
V srpnu 2009 byly otevřeny či založeny, prostě zpřístupněny nové internetová stránky nebo chceteli prostor pro SENIORY, kteří jsou aktivní a mají odvahu zkoušet stále něco nového.
Úvodník šéfredaktora Jana Vojvodíka vám přiblíží plány webu ŠEDESÁTKA a proto neváhejte, podívejte se a zaregistrujte se. Stránky se rychle zaplňují, zajímavých článků, tipů a názorů přibývá a určitě najdete pro sebe téma, které zajímá vás. Opravdu by byla škoda nevyužít možnosti navázat nové kontakty. Nebo patříte mezi ty seniory, kteří se pro "samou práci" ani nezastaví a nestíhají?! Zpomalte, chvilku se posaďte a než "vyrazíte brouzdat na internet" hlasujte v naší anketě. Přeji Vám krásné zážitky se "šedesátkou"!


NOVINKA 2010!!!!
archiv
Tyto stránky byly vybrány  Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví.
Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

Zámek Telč, místo pohádek, Telč, perla Vysočiny!

5. září 2009 v 19:41 | DAKO |  cestování
CELOŽIVOTNÍ LÁSKA A KAŽDOROČNÍ SOUČÁST DOVOLÉ!
Město TELČ v letošním roce slaví 910 let od svého založení.

Telč - perla Vysočiny
Telč - město UNESCO
Turistická známka
Hrad Landštejn
Hrad Roštejn
Telč - město historické
Telč - město pohádkové
Telč - město kulturní
Telč - město sportovní
Telč - město festivalové
Telč - město balónů
Telč - město rybníků
Telč - město cyklistů
Telč - město soutěží
Telč - město filmování
Telčské náměstí
fota:DAKO
Telčský zámek
Pozvánka do Telče!
Když poprvé navštívíte Telč, budete mít pocit, že jste ocitli v pohádce, tak jako já a nic na tom nezmění fakt, že na náměstí stojí místo kočárů zaparkovaná auta a místo šlechty se prochází turisté z celého světa. Atmosféře historického centra, které se nachází kolem náměstí Zachariáše z Hradce a je uzavřeno nádherným zámkem, to na kráse neubírá. A protože na tváři města, jak tvrdí domorodci, se změnilo jen málo, můžeme i dnes obdivovat historické domy s malovanými štíty. Krásné fasády domů a dlouhá podloubí, poskytující v letních dnech chladivý stín, umocnňují pohádkovou amosféru. A co teprve návštěva telčského zámku, která vás přenese v čase o několik století nazpátek - do dob, kdy se po renesančním náměstí skutečně kočáry se šlechtou projížděly.
Telč ovšem není jenom zámek a krásné náměstí. Jsou to také příjemné procházky kolem tří rybníků, jež město obklopují, či posvátné ticho ve starých kostelech. Nebo se raději touláte přírodou? Můžete se vydat pěšky na nedaleký vrcholek Oslednice, kde se nachází rozhledna nebo zvolit kolo a vyjet třeba na hrad Roštejn. Terén je takřka ideální a cyklotrasy výborně připravené. Nejkrásnější pohled na Telčsko z ptačí perspektivy je však z horkovzdušného balónu. Kromě vyhlídkových letů nabízí Telč výletníkům projížďky na loďkách či rybaření. A protože jsme v pohádce, k vidění je i "zlatá rybka". Kdo jednou Telč navštíví, jistě bude souhlasit s tím, že je právem zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Zkrátka máte-li cestu kolem, na chvíli zpomalte a zastavte se v Telči. Minout tohle město by byl učiněný hřích.
Nechte se alespoň na chvíli vtáhnout do pohádky!Knihovna v "České Kanadě".

4. září 2009 v 9:41 | DAKO |  cestování
TOULKY knihovnice ČESKOU KANADOU


Knihovna

Knihovna byla založena v roce 1946 s počtem 56ti svazků. V současné době vlastní fond cca 12.000 knih. Kromě vlastní půjčovní činnosti poskytuje knihovna informační služby a provozuje kulturně výchovnou činnost. Návštěvníkům je k dispozici internet. Knihovna má 340 čtenářů, návštěvnost 5 800 ročně a přes 20 000 výpůjček a program CLAVIUS. Knihovna se od roku 1971 7x stěhovala a nyní sídlí společně s Informačním střediskem v bývalém nákupním středisku na náměstí. A jak říká knihovnice Miluše Malinová (pracuje v knihovně již 38 let), s vedoucí IS Markétou Vondrovou se vzájemně zastupují a občané chodí prostě do "Íčka" !

Informační středisko

Informační středisko
Interaktivní mapy na našich stránkách vznikly díky realizaci projektu "Vzorové zavádění rozsáhlého informačního systému - Komunální geodata a turistický informační systém" spolufinancovaného Evropskou unií v rámci iniciativy Interreg IIIA.

-- Interaktivní mapa okolí Nové Bystřice ---- Interaktivní mapa Nové Bystřice ---- FlyCity (pouze pro Internet Explorer 5.0 a vyšší) --

Nové stránky vznikly díky realizaci projektu "Podpora incomingových cestovních kanceláří a informačních center - Zkvalitnění prezentace příhraničního regionu Novobystřicko a přírodního parku Česká Kanada" - spolufinancovaného Jihočeským krajem.
Úzkokolejka Nová Bystřice - Jindřichův Hradec: více než 100 let stará 33 km dlouhá železniční trať
Jihočeský kraj - Nová Bystřice - Úzkokolejka - Web - stojí za návštěvu !!!

Pozor, pozor, pozor....!!!

3. září 2009 v 20:36 | DAKO |  aktuality
Knihovny, knihovnice, knihovníci

TÝDEN KNIHOVEN SE BLÍŽÍ !!!
5. - 11. října 2009 - 13.ročník

S NOVÝM LOGEM

Motto: KNIHOVNA MÉHO SRDCE
HLASOVÁNÍ KNIHA MÉHO SRDCE FINIŠUJE - TOP 12