Učení není "mučení" aneb Knihovníci knihovníkům II.

5. června 2009 v 11:46 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce

Učení není "mučení" aneb Knihovníci knihovníkům II.
Začíná se psát rok 2009 a knihovníci mikroregionu Urbanická brázda, na setkání 17. února 2009 v Obecní knihovně v Syrovátce, zahajují třetí rok spolupráce. Po krátkém zhodnocení uplynulého roku jsme připravili plán akcí na rok letošní a opět nejen pro čtenáře, ale i pro nás knihovníky a stanovili si datum dalšího setkání v Obecní knihovně Dobřenice, které proběhlo 5. května 2009. Zaměřili jsme se hlavně na přípravu cyklovýletu, doplnili stávající program akcí o další návrhy, schválili definitivní podobu loga a nastínili progran na druhé pololetí roku.
Co se podařilo splnit?
  • Přednáška o historii a nálezech s detektorem kovů z okolí Roudnice ve středu 4. března 2009 v roudnické knihovně. Hovořil žák 9. třídy základní školy Jan Skála.
  • Sběr dioptrických brýlí pro Afriku během března a dubna v knihovně Dobřenice. Připojila se knihovna Roudnice a Obědovicea shromáždily jsme 50 kusů nevyužitých brýlí.
  • Počítačový kurz MS WORD 27.dubna 2009 v ZŠ Libčany.
Proč učení není "mučení", ale hra?
Zúčastnily jsme se semináře k projektu "Vzděláváním k rozvoji venkova Královéhradeckého kraje" - " JAK EFEKTIVNĚ KOMUNIKOVAT A ÚSPĚŠNĚ PREZENTOVAT", který proběhl 12. března 2009 v budově Obecního úřadu v Praskačce. Seminář je určen pro představitele obcí do 2000 obyvatel, ale i dalším zájemcům o tuto problematiku. Seminář vedla lektorka PhDr. Alena Bauerová - Reitschmiedová. Z celkového počtu 15 žen (žádný muž) bylo 6 knihovnic, z toho 4 reprezentovaly knihovny Roudnice, Obědovice a Dobřenice. Seminář byl rozdělen do dvou bloků: Jak komunikovat a Jak úspěšně prezentovat. Formou testů i různých cvičení jsme zjišťovaly jaké máme nedostatky a co nám chybí k efektivní komunikaci. O překvapení nebyla nouze a nad některými výsledky jsme jen nevěřícně kroutily hlavou! A to jsme ještě netušily, co nás čeká ve druhé části semináře o prezentaci. Po úvodním výkladu jsme dostaly za úkol připravit si vlastní krátkou prezentaci a přednést ji současně na kameru i publiku. Po ústním zhodnocení prezentace měl každý možnost vidět na videu svůj výkon. Po této konfrontaci s realitou si jistě ze všeho nejvíc budeme pamatovat doporučení lektorky - vyzkoušet prezentaci nanečisto! Celý den probíhal v uvolněné atmosféře a na závěr jsme obdržely certifikát o absolvování semináře. Získané poznatky bohatě využijeme i my knihovnice ve styku s lidmi při každodenní knihovnické práci. Budete-li mít možnost přihlásit se na seminář s tímto zaměřením, nepropásněte ji.
Proč knihovníci knihovníkům?
V době, kdy se i v malých knihovnách bez počítačové techniky neobejdeme a kdy je nových informací stále víc a víc, rozhodli jsme se využít vlastních zdrojů a předat si zkušenosti navzájem. Protože máme mezi sebou knihovnici ing. Martinu Klapkovou, pro kterou práce s počítačem neznamená žádný problém, připravila pro nás méně zkušené školení MS WORD. Téma - práce s textem a konečná úprava dokumentů (dopisy, letáčky, plakátky). Školení proběhlo 27. dubna 2009 v učebně ZŠ Libčany, a přestože bylo původně plánováno jen pro knihovníky, zúčastnily se i čtenářky mikroregionu Nechanicko. Celkem se nás sešlo10 (žádný muž) a na závěr minikurzu si každý vytvořil a odnesl samostatně vyrobenou pozvánku na knihovnickou akci. Vzhledem k zájmu zúčastněných o další minikurzy chceme v jejich pořádání pokračovat.
Odměna pro knihovníky?
Tradiční společný cyklovýlet jehož druhý ročník připravujeme. Konkrétní informace najdete na webové adrese mikroregionu Urbanická brázda, http://www.urbanicko.cz / a http://citarnicka.blog.cz/ oddíl Mikroregion Urbanická brázda. Srdečně zveme všechny milovníky kol. Připojte se k nám!
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama