Červen 2009

Desatero čtenáře aneb právo jak číst.

23. června 2009 v 20:34 | DAKO |  Toulavé myšlenky
TOULAVÉ MYŠLENKY...myšlenky...myšlenky.......
"Myšlenky jsou svobodné." M.T. Cicero.

Nezadatelná práva čtenáře aneb způsoby, jak čteme.

Čtení...
Dostala se mi do rukou knížečka francouzského spisovatele a pedagoga Daniela Pennaca nazvaná Jako román, vydala Mladá fronta v roce 2004. Zajímavé vyprávění o čtení, lásce ke knihám a mimo jiné i o tom, jak bývá pedagogické nucení "číst z povinnosti" spíše na škodu než k užitku. Ale nejvíce mě upoutalo toto desatero!

1. Právo nečíst.
2. Právo přeskakovat stránky.
3. Právo knihu nedočíst.
4. Právo číst tutéž knihu znovu.
5. Právo číst cokoli.
6. Právo na bovarysmus.
7. Právo číst kdekoli.
8. Právo jen tak listovat.
9. Právo číst nahlas.
10. Právo mlčet.

Autor k následujícím deseti bodům dodává: " ...jestliže chceme, aby můj syn, dcera či mládež četli, je nezbytné jim přiznat práva, jichž si sami dopřáváme."

Dovolte mi malé knihovnické zamyšlení. K tzv.zbožňování knihy dochází v Čechách snad již od dob národního obrození. Naše dějiny daly knize významnou roli, jenže dnešní doba nabízí tak rozsáhlou nabídku jiných mediálních aktivit, že se jen stěží dá přivyknout pocitu, že kniha sice zůstává "v aréně", ale bojuje s molochem největším, internetem. Kdo dříve nečetl, byl považován za kulturního barbara. V současnosti je nabídka, jak trávit volný čas, tak bohatá, že každý má právo nečíst. Doba je rychlá, výběr literatury různorodý. Každý, kdo si vyčlení čas na čtení a kniha ho nezaujme, má právo přeskakovat stránky a knihu nedočíst. A to by v tom byl čert, aby nenašel jinou (nejlépe v knihovně), která jeho požadavky na uspokojení čtenářských potřeb splní. S tím zcela souvisí právo číst tutéž knihu znovu a znovu. Znáte to? Máte oblíbeného autora (já ano), s kterým souzníte, máte knihu, která vám pomohla v určitém období se zorientovat, překonat těžkou situaci nebo vylepšit náladu? To se máte, vlastně máme...! Stalo se vám, že jste se ztotožnili s hlavní postavou? Drželi jste jí palce stejně jako například seriálovým nebo filmovým hrdinům? I to je v pořádku, právo na bovarysmus (ztotožnění) je staré jak lidstvo samo. My knihovnice se ani nemusíme čtenářů ptát, kde si nejraději čtou. Bývá to často poznat (v posteli se namáhá hřbet knihy, u jídla schytá knížka tu a tam flek, podle jízdenek, které zůstanou mezi stránkami, se dá určit odkud kam a čím jste cestovali). Ovšem stále vám zůstává právo číst kdekoli. A také zůstává právo knihou jen tak listovat, vyhledávat určité pasáže, zkoušet, zda mi můj výběr bude vyhovovat a dělat si radost, když je kniha v krásné vazbě. Poslední dva body jsou snad nejintimnější. Právo číst nahlas a právo o knize a přečteném mlčet. Pro většinu lidí bývá těžké číst nahlas, sám sobě je ta lepší varianta, ale číst kolektivu posluchačů přináší mnohým stres - z barvy hlasu, z výběru textu, z koktání, strach z kritiky apod. Poslední bod desatera Daniela Pennaca se zastává lidských pocitů, vjemů, prožitků a všeho, co četba knihy přináší. Je to tak osobní věc, že všichni máme právo o přečteném mlčet. Nemuset knihu rozebírat a nechat si pouze pro sebe soukromý zážitek z četby. Otázka zní, co dávají dětem čtenářské deníky, tzv. doporučená četba, kterou musí písemně zaznamenat...? Četba, která ovšem od dob mého školního života neprošla tak výraznou změnou jako naše společnost a skoro vůbec se nepřizpůsobila zájmům a požadavkům dětského čtenáře, mládeže a teenagerů!!!
Co říci závěrem? Nechejme si navzájem možnost výběru, zda číst nebo nečíst a hlavně si dopřejme požitek z četby, protože ten za to opravdu stojí.
Slovo je oděvem myšlenky". Démokritos z Abdér.

KMS -hlasování pro nejoblíbenější knihu z TOP 12 do 30.9.2009

21. června 2009 v 13:24 | DAKO |  akce
3.kolo akce Kniha mého srdce

Vybírrejte 1 nejoblíbenější knihu svého srdce a hlasujte od 20.6. do 30.9 2009.

TOP12

ČísloNázevAutor
1Obal knihyAlchymistaPaulo CoelhoHlasovat
2Obal knihyBabičkaBožena NěmcováHlasovat
3Obal knihyCo život dal a vzalBetty MacDonaldHlasovat
4Obal knihyDěti z BullerbynuAstrid LindgrenHlasovat
5Obal knihyEgypťan SinuhetMika WaltariHlasovat
6Obal knihyHarry PotterJ. K. RowlingHlasovat
7Obal knihyMalý princAntoine de Saint-ExupéryHlasovat
8Obal knihyOsudy dobrého vojáka Švejka za světové válkyJaroslav HašekHlasovat
9Obal knihyPán prstenůJ. R. R. (John Ronald Reuel) TolkienHlasovat
10Obal knihyRychlé šípyJaroslav FoglarHlasovat
11Obal knihySaturninZdeněk JirotkaHlasovat
12Obal knihyStmíváníStephenie MeyerHlasovat

Hlasujte pro knihu svého srdce.

Pozvánka na cyklovýlet aneb Knihovníci v pohybu.

8. června 2009 v 11:16 | DAKO |  akce


Knihovníci v pohybu...

Urbanická brázda - knihovny - knihovníci
Nejen knihami živ je čtenář ...

S radostí uveřejňujeme pozvánku na akci pořádanou knihovnami našeho mikroregionu.

Zveme Vás na 2. ročník společného cyklovýletu knihovníků.

Okolo Perníkové chaloupky do knihovny roku 2006.

Kam: Obecní knihovna Býšť - knihovna roku 2006
Kdy: v sobotu 4. července 2009
Kde: startujeme před Obecní knihovnou v Syrovátce
V kolik: zápis účastníků od 7.30
Odjezd: 8.00

Program:
  • Prohlídka Perníkové chaloupky Pardubice s průvodcem - vstupné 50 Kč na osobu / bez rozdílu věku
  • Oběd 12 - 13 hod. (restaurace pod Kuňkou)
  • Prohlídka Obecní knihovny Býšť
  • Večerní posezení v Urbanicích (hřiště)
Zdravotník a doprovodné vozidlo zajištěno.

Milovníci cykloturistiky, přijďte okusit trasu...
Syrovátka, Osičky, Dolany, Srch, Hradiště na Písku, Perníková chaloupka Pardubice, Němčice, Dříteč, Bukovina, Borek, Hrachoviště, Býšť, Bukovina, Vysoká, Opatovice, Pohřebačka, Praskačka, Urbanice.
*Cyklo - 55 km po asfaltce + cyklostezky - kdo dojede, je boréééc....
Občerstvení, peníze a dobrou náladu s sebou!
Případné dotazy na telefoním čísle : 739059670
PS : Nezapomeňte umocnit své zážitky z výletu večerním listováním v knize třeba cestopisné


Učení není "mučení" aneb Knihovníci knihovníkům II.

5. června 2009 v 11:46 | DAKO |  Knihovníci MUB - akce

Učení není "mučení" aneb Knihovníci knihovníkům II.
Začíná se psát rok 2009 a knihovníci mikroregionu Urbanická brázda, na setkání 17. února 2009 v Obecní knihovně v Syrovátce, zahajují třetí rok spolupráce. Po krátkém zhodnocení uplynulého roku jsme připravili plán akcí na rok letošní a opět nejen pro čtenáře, ale i pro nás knihovníky a stanovili si datum dalšího setkání v Obecní knihovně Dobřenice, které proběhlo 5. května 2009. Zaměřili jsme se hlavně na přípravu cyklovýletu, doplnili stávající program akcí o další návrhy, schválili definitivní podobu loga a nastínili progran na druhé pololetí roku.
Co se podařilo splnit?
  • Přednáška o historii a nálezech s detektorem kovů z okolí Roudnice ve středu 4. března 2009 v roudnické knihovně. Hovořil žák 9. třídy základní školy Jan Skála.
  • Sběr dioptrických brýlí pro Afriku během března a dubna v knihovně Dobřenice. Připojila se knihovna Roudnice a Obědovicea shromáždily jsme 50 kusů nevyužitých brýlí.
  • Počítačový kurz MS WORD 27.dubna 2009 v ZŠ Libčany.
Proč učení není "mučení", ale hra?
Zúčastnily jsme se semináře k projektu "Vzděláváním k rozvoji venkova Královéhradeckého kraje" - " JAK EFEKTIVNĚ KOMUNIKOVAT A ÚSPĚŠNĚ PREZENTOVAT", který proběhl 12. března 2009 v budově Obecního úřadu v Praskačce. Seminář je určen pro představitele obcí do 2000 obyvatel, ale i dalším zájemcům o tuto problematiku. Seminář vedla lektorka PhDr. Alena Bauerová - Reitschmiedová. Z celkového počtu 15 žen (žádný muž) bylo 6 knihovnic, z toho 4 reprezentovaly knihovny Roudnice, Obědovice a Dobřenice. Seminář byl rozdělen do dvou bloků: Jak komunikovat a Jak úspěšně prezentovat. Formou testů i různých cvičení jsme zjišťovaly jaké máme nedostatky a co nám chybí k efektivní komunikaci. O překvapení nebyla nouze a nad některými výsledky jsme jen nevěřícně kroutily hlavou! A to jsme ještě netušily, co nás čeká ve druhé části semináře o prezentaci. Po úvodním výkladu jsme dostaly za úkol připravit si vlastní krátkou prezentaci a přednést ji současně na kameru i publiku. Po ústním zhodnocení prezentace měl každý možnost vidět na videu svůj výkon. Po této konfrontaci s realitou si jistě ze všeho nejvíc budeme pamatovat doporučení lektorky - vyzkoušet prezentaci nanečisto! Celý den probíhal v uvolněné atmosféře a na závěr jsme obdržely certifikát o absolvování semináře. Získané poznatky bohatě využijeme i my knihovnice ve styku s lidmi při každodenní knihovnické práci. Budete-li mít možnost přihlásit se na seminář s tímto zaměřením, nepropásněte ji.
Proč knihovníci knihovníkům?
V době, kdy se i v malých knihovnách bez počítačové techniky neobejdeme a kdy je nových informací stále víc a víc, rozhodli jsme se využít vlastních zdrojů a předat si zkušenosti navzájem. Protože máme mezi sebou knihovnici ing. Martinu Klapkovou, pro kterou práce s počítačem neznamená žádný problém, připravila pro nás méně zkušené školení MS WORD. Téma - práce s textem a konečná úprava dokumentů (dopisy, letáčky, plakátky). Školení proběhlo 27. dubna 2009 v učebně ZŠ Libčany, a přestože bylo původně plánováno jen pro knihovníky, zúčastnily se i čtenářky mikroregionu Nechanicko. Celkem se nás sešlo10 (žádný muž) a na závěr minikurzu si každý vytvořil a odnesl samostatně vyrobenou pozvánku na knihovnickou akci. Vzhledem k zájmu zúčastněných o další minikurzy chceme v jejich pořádání pokračovat.
Odměna pro knihovníky?
Tradiční společný cyklovýlet jehož druhý ročník připravujeme. Konkrétní informace najdete na webové adrese mikroregionu Urbanická brázda, http://www.urbanicko.cz / a http://citarnicka.blog.cz/ oddíl Mikroregion Urbanická brázda. Srdečně zveme všechny milovníky kol. Připojte se k nám!