Únor 2009

...a hlavně dokumentaci!

27. února 2009 v 10:20 | DAKO |  Vzpomínání...
Vzpomínání... také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněých (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.

...a hlavně dokumentaci!
Je rozhodnuto. Píše se rok 2005 a zastupitelé schválili a vyčlenili finanční prostředky na rozšíření dobřenické knihovny o dětské oddělení. Radujeme se! Ovšem naše první myšlenka nebyla o tom zda a jak vše zvládneme, ale o tom, že tuto historickou událost v "životě" knihovny musíme hlavně pečlivě zdokumentovat! Krok za krokem. A opravdu se dařilo. Pracovníci, kteří rekonstrukci prováděli, mě ochotně pomáhali ( přidržovali štafle, když byl potřeba záběr z výšky), nezlobili se, že překážím při práci. Kolegyně se občasným dotazem ujišťovala zda fotím (fotím ráda) a já vždy hrdě, i trochu dotčeně odpovídala - samozřejmě, že ano. Nastal čas vyměnit film. ...nebyl tam...! Myslím, že právě v té chvíli jsem plně pochopila rčení..."stojí jako solný sloup..."! Hlavně dokumentaci! Stalo se. Ještě, že máme techniku a Metodiku (metodické oddělení KmHK)! Zprávy, pro metodičky, o vzniku dětského oddělení zůstaly (naštěstí) uloženy v počítači. První etapu budování máme zaznamenanou, ikdyž jen písemně. Stěhování a slavnostní otevření? To už je jiné vzpomínání.


Sent: Thursday, February 10, 2005 3:53 PM
Subject: Šokující překvapení

Hlášení pro metodické oddělení!!!!!
Tajemství končí
Realita začíná
Únor bílý - pole sílí;
Naše knihovna k cíli míří!
Březen - za kamna vlezem;
My se do knihovny zavřeme!
Duben - ještě tam budem;
A než výjdeme - rádi vás uvítáme
V ROZŠÍŘENÉ KNIHOVNĚ

Druhá minizprávička.


Srdečně zdravíme,
všechno je schválené
a už se těšíme
až se v "novém" sejdeme!!!!!
ZA PODPORU A POMOC VÁM MOC
DĚKUJEME
Teď už budeme jen doufat,že všechno dobře dopadne.
Přejeme Vám hezký víkend.
Kolářová,Juríčková a spol.
PS (V sobotu odpoledne v knihovně
slavíme)

To: Hubertová ; Čejková Sent: Tuesday, March 15, 2005 7:11 AM Subject: Mimořádná zpráva
UŽ JE
KOPNUTO
Myslím,že už tomu můžeme věřit!!!!!!
Buď se to musí znovu zazdít nebo dobourat.
ATˇ ŽIJE DĚTSKÉ ODDĚLENÍ
DOBŘENICKÉ KNIHOVNY!!!
Celé metodické oddělení zdraví šťastné
dobřenické knihovnice - Juríčková
Kolářová
Radujte se s námi ,přejeme Vám
krásný den!
Gratulujeme, obdivujeme a držíme palce,
aby Vám vydržel elán, síly, zdraví a obecnímu úřadu odhodlání a peníze.
Vaše sympatizující metodky.
Sent: Monday, February 28, 2005 9:32 AM Subject: druhá minizprávička
Srdečně zdravíme celé metodické oddělení.
Matriál a nářadí je v zasedačce,
když nebude sněžit začínají z prací!
Nejdřív zeď a potom bourat dveře.
Možna již tuto neděli budeme stěhovat.
Přejeme vám slunečný ikdyž mrazivý týden.
Kolářová a spol.


Třetí minizprávička
pro KATU a ČETU.
Konstrukce pro zdi Dětského oddělení ("slyšíte" jak
báječně to zní?!)
již stojí,budou se připevňovat sádrokartony.
Tuto a příští středu máme jště otevřeno
a potom začne velké stěhování!
"Pepíni" se netěší,
ale my žijeme v opojení!
Srdečně Vás zdraví Kolářová a spol.

Suprové sdělení!
A UŽ JE
"VYKOPÁNO"
SAMOSTATNÉ DĚTSKÉ ODDĚLENÍ JE
"JE NA SVĚTĚ"
A co je nejkrásnější?!
Pohled na díru ve zdi!
Spojí obě oddělení
dobřenické knihovny!
Milé metodky,
hrubá stavba je hotová.Zbývá opravit zdi,nahodit,vymalovat,nabílit,přidělat světla,uklidit,položit lino a pak už bude hotovo!
Pak se všichni sejdeme,
vše připravíme a řádně oslavíme!
Přeji Vám,opět za všechny, krásný víkend
a Jaro,které snad už konečně přijde.
Kolářová
Sent: Monday, April 11, 2005 6:20 AM

Subject: Senzační zpráva!
Došla mi slova,
došel mi rým,
jak jenom říci Vám
co já už vím?!
REKONSTRUKCE SKONČILA!!!!!
Dobřenická knihovna
dvě oddělení má,
DĚTSKÉ a DOSPĚLÉ,
obě jsou báječné
a STANDARDY - budou splněné!!!!
Milé metodky,
končí hlášení o rozšíření knihovny
a všichni už se těšíme
jak stěhovat začneme,
za podporu a sympatie Vám děkujeme!
Za všechny Vás zdraví Kolářová.
Hezký den.

AŤ ŽIJE NOVÁ KNIHOVNA
A SPOLUPRÁCE S VÁMA

A dokumentaci? MÁME!


Novinky v knihovně - 2012

25. února 2009 v 21:41 | DAKO |  Nové knihy
2012
Detektivní romány
Romantické romány
Lékařské romány

Knižní typy Čítárničky

24. února 2009 v 21:11 | DAKO |  Nové knihyCodex gigas

Codex gigas neboli Ďáblova Bible je středověký rukopis uložený v Národní (Královské) knihovně ve Stockholmu, který proslul ze dvou důvodů. Zaprvé je pokládán za největší zachovalý evropský rukopis. (Codex gigas znamená "obrovská kniha".) Zadruhé obsahuje velký celostránkový portrét ďábla. (Což vysvětluje druhý název rukopisu.) Listovat knihou můžete v oddíle Codex - oblíbené stránky.
Blanka Kubešová - Baletky v modrém.
Psychologický příběh dvou kamarádek od dětství, jejichž složité osudy jsou i v dospělosti spojené víc, než jsou samy ochotny připustit. Zavede nás do života dvou dospělých žen, které v dětství působily ve stejném baletním sboru. Osud je však rozdělil a přichystal jim život plný složitých zkoušek. Neměly to lehké v dětství a v dospělosti na tom budou ještě o něco hůř. Vykreslení psychologie postav, udržování napětí a překvapivá rozuzlení činí z prózy Blanky Kubešové výjimečný román přesahující rovinu intimního příběhu do výpovědi o celé společnosti.

Kurka Ladislav - Architektura knihoven
Publikace je určena knihovníkům, architektům, projektantům i studujícím těchto oboru, ale také zřizovatelům a provozovatelům knihoven. Představuje základní souhrn poznatků, které jsou nezbytné pro přípravu a realizaci výstavby knihoven. Kniha má čyři kapitoly - vývoj architektury knihoven od nejstarších dob do současnosti s vazbou na vznik písma, vynález knihtisku a rozvoj informačních technologií - požadavky na budovu knihovny, zabývá typologií a charakteristikou jednotlivých prostor a vymezuje knihovnické, čtenářské, technické a prostorové požadavky na budovu knihovny - interiér knihovny jak z hlediska mikroklimatu, tak vybavení interiéru specializovaným nábytkem a technologiemi. Čtvrtá kapitola představuje stručnou rekapitulaci výstavby a rekonstrukcí knihoven v České republice. Kniha je bohatě ilustrovaná.

Grmolec Zdeněk - Divoká bolest Viléma Mrštíka
Viléma Mrštíka si dnes pamatujeme jako spoluautora Maryši. V minulosti ho proslavil idylický román Pohádka máje. Jeho život však idylický nebyl. Dusil se v lavicích brněnského gymnázia a toužil po studiích v Praze. V milovaném i nenáviděném městě však trpěl chudobou. Tragické důsledky měla pro mladého rebela i jeho přátele noc s Plavou bestií v luxusní střešovické vile. Psychické problémy poznamenaly Mrštíkův milostný vztah se sochařkou Zdeňkou Braunerovou i pozdější manželství s mladou Boženou. Nemoc i tvůrčí krize nakonec vedly ke spisovatelově sebevraždě. Divoká bolest Viléma Mrštíka je román, který zaujme svou dramatičností i nekonvenčním pohledem na českého klasika.

Kniha "MŘÍŽE A SMÍCH" vyšla před několika dny. Autorem je docent PhDr. Jiří Sedlák, CSc, filozof, etik, publicista, brněnský rodák, Kniha obsahuje dvě části: Zápisky politického vězně a Z politického humoru. Obě části jsou ilustrovány vtipnými kresbami Vladimíra Renčína. Vydalo Akademické nakladatelství CERM.


Larsson, Stieg - Milénium 1: Muži, kteří nenávidí ženy
Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii.

Larsson, Stieg - Milénium 2: Dívka, která si hrála s ohněm
Dívka, která si hrála s ohněm přichází po předchozím dílu Muži, kteří nenávidí ženy. Švédský novinář a spisovatel Stieg Larsson nás zavádí do tajemného a hrozivého prostředí podsvětí, obchodníků s bílým masem, kde násilí a korupce pronásleduje hlavní hrdinku hackerku Lisbeth Salanderovou. Najdou s Mikaelem Blomkvistem skutečné vrahy?

Larsson, Stieg - Milénium 3: Dívka, která kopla do vosího hnízda
Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou.

BROWN, Dan: Ztracený symbol

Praha, Argo 2010.
Po Andělech a démonech a Da Vinciho kódu je to již třetí příběh se symbologem Robertem Langdonem. Tentokrát neopustí domácí půdu a po svých předchozích zběsilých šetřeních v evropské kolébce (Římě, Vatikánu, Paříži a Londýně) se prvně zaplete do noční dešifrovací honičky na území USA, a to přímo v jeho hlavním městě Washingtonu D.C. K řešení záhady je vyzván hrůzostrašným předmětem ležícím na zemi v Kapitolu, ukazujícím na nástropní fresku s obrazem George Washingtona, který je tam zpodobněn jako pohanský bůh. A není samozřejmě náhodou, že bývalý americký prezident George Washington se zednářským kladívkem a zednářskou lžící položil roku 1793 základní kámen Kapitolu. Ve Washingtonu se odehrává honba za legendárním zednářským pokladem.
TREJBAL, Jaromír: Z hotelu Ritz do kuchyně Vlasty Buriana

Praha, Ikar 2009.
Kuchařský učeň v šlechtickém kasinu v Celetné ulici, skalní nekuřák, centr dorostenecké prvoligové Slávie a později kuchař hotelu Beránek se v roce 1929 ocitl v městě nad Seinou. V Paříži v České restauraci zahájil Jaromír Trejbal tehdy velkolepou cestu po proslulých evropských hotelích a restauracích.
Po návratu domů v roce 1937 pracoval velmi krátce jako šéf studené kuchyně ve věhlasném pražském lahůdkářství Lippert, kam si chodil denně pro večeři Vlasta Burian. Ten nabídl talentovanému kuchaři místo a trefil svou volbou do černého. Osm let práce v moderně vybavené kuchyni Burianovy domácnosti nenarušily ani těžké překážky, ani mnohá zklamání a přátelský vztah obou mužů trval až do Burianovy smrti.
Na Trejbalovu kuchařku je třeba pohlížet jako na dokument o vývoji gastronomie, doklad rozmanitosti a nikdy nekončící fantazie mistra kuchaře, důkaz měnících se chutí a vůní pokrmů typických pro určitou dobu a společnost.
Livia Klausová - Smutkem neobtěžuju.

V obsáhlém intimním rozhovoru Livia Klausová vypráví, jak dabovala Červenou karkulku, o tragické smrti tatínka, když jí bylo patnáct let a nejmladšímu z pěti sourozenců teprve tři, o rafinovaném termínu svatby, o tom, jak sama jela tramvají do porodnice, o vinohradské garsonce, kam si přivezli prvorozeného syna a místo radosti měli starost o jeho zdraví. Vzpomíná, jak budovali chalupu, zařizovali panelák, prožívali totalitu, jak se stala manželkou ministra, premiéra a prezidenta. Autorka a Livia Klausová se předem dohodly, že v rozhovoru vynechají politiku. A téměř to dodržely. Knihu doprovází sedmdesát unikátních fotografií z rodinného alba.Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující.Jsou knihy, při jejichž čtení by člověk nevěřil, že může být jinak než hezky slunečno, s nebem do modra. A taková jsou všechna díla P.G.Wodehouse. Jméno tohoto anglického autora je pro milovníky humoristické literatury pojmem. Žil v letech 1881-1975 a napsal přes šedesát románů, tři sta povídek, šestnáct divadelních her a třiadvacet muzikálů. Jeho práce se překládaly po celém světě a dosáhly obliby především díky vynalézavé a osobité slovní komice a nápaditým situačním gagům. Wodehousovou doménou je svět anglických rodových sídel, s poněkud natvrdlými erbovními pány, kteří by byli zcela ztraceni bez svých oddaných lišáckých komorníkůHledání lásky, která mladému králi zoufale chybí, je hlavním tématem neobvyklé knihy Jana Lipšanského o Václavovi II. psané formou deníku dospívajícího panovníka. V životě šestého českého krále z dynastie Přemyslovců Václava II. (1271-1305) nachází autor základní rozpor - moudrý král, jak se později prokáže, hodně přemýšlí o sobě (někdy až moc úzkostlivě) a o světě kolem sebe, je na druhé straně stále ještě dítětem hledajícím lásku kdekoliv, i u lidí, kteří ho mohou zradit. Václav II. se totiž stal českým králem již jako sedmiletý, když jeho otec Přemysl Otakar II. padl na Moravském poli. Podle Přemyslovy vůle se ujal poručnictví a správy země Václavův strýc, markrabě Ota Braniborský, který nechal mladého Přemyslovce uvěznit nejprve na hradu Bezdězu a později jej odvezl jako rukojmí do Braniborska. To vše se nemohlo neprojevit na osobnosti citlivého kralevice…Stephen Clarke je britský novinář a spisovatel píšící pro francouzskou mediální skupinu v Paříži. Merde! Rok v Paříži je téměř pravdivý záznam událostí, které se mu přihodily nebo nepřihodily během deseti let, kdy žil ve Francii - podle toho, kdo klade otázku. Původně knihu vydal v nákladu 200 výtisků a chtěl ji prodávat přes svou webovou stránku, rozdávat přátelům nebo využít jako palivo při barbecue konajícím se při oslavě dobytí Bastily. Po čtení v Kanadském knihkupectví v Paříži a recenzích v tisku se však kniha stala takovým bestsellerem, že Clarke zanedlouho musel napsat pokračování.Angličan v Paříži - po prvním roce malérů a několika kulturních šocích se Paul West stále ještě snaží naučit Francouze pít čaj o páté a hledá dál svou "osudovou lásku". Obojí se však nečekaně komplikuje a Paul začíná mít podezření, že Francouzi doopravdy pocházejí z jiné planety. A protože ve Francii se všechno točí kolem lásky, Paul se dostává do zapeklité motanice vztahů, kterou mu může pomoci rozplést jen ta opravdu nejúžasnější žena na světě...
Pokračování veleúspěšné knihy Merde! Rok v Paříži si získá čtenáře od první stránky svým lechtivým vtipem, ironií a nečekanými postřehy ze země, která je lákává i pro mnoho Čechů.


Spisovatel a básník Jiří Žáček se inspiroval pohádkovými příběhy, aby vytvořil verše, které si děti ihned oblíbí. V básničkách, které se rozsahem pohybují od čtyřverší po několikastránkové vyprávění, najdeme všechny ingredience potřebné k dobré dětské básni: dokonale zvládnuté řemeslo, humor, neotřelé rýmy, hravost, pointu a pohádkovou armosféru.

Příběh jednoho z nejdůležitějších historických dokumentů středověku je současně příběhem jeho strážců - templářských rytířů. Zkušený historik Andrew Sinclair nás s pomocí dosud nevyužívných ezoterických zdrojů, jako jsou sochy či architektura, seznamuje s osudy templářů po jejich potlačení francouzským králem Filipem IV. Sličným

Velký současný milostný román je především poutavé čtení, které jeho autor koncipoval jako pozoruhodnou fresku o hledání a nalézání životních hodnot - víry, naděje a lásky.
Hrdina rozsáhlého příběhu s napínavou detektivní zápletkou prochází mnoha vypjatými situacemi ve své profesi (novinář) i v osobním životě (manžel a otec).

Jemný ainteligentní humor Zdeňka Svěráka je ideálním společníkem pro váš volný čas! Soubor povídek českého velikána na nejrůznější téma s jeho typickou hravostí a humorem. V povídkách se jistě poznáte i vy, protože inspirací pro povídky je Zdeňku Svěrákovi právě život sám. Kdokoli z nás se mohl někdy v životě dostat do stejné situace jako hlavní hrdinové jednotlivých příběhů. Dlouho očekávaná sbírka Svěrákových povídek bude skvostem ve vaší knihovně, ke kterému se budete rádi vracet.

MUDr. Jan Cimický letos slaví 60. výročí svého narození. Životní zpověď známého psychiatra osobností ze světa showbyznysu vám přiblíží nejen zajímavosti z jeho osobního života, ale i perličky z mnohaleté praxe. Kniha obsahuje i celou řadu zajímavých psychotestů pro vás i vaše blízké.Jaký vlastně byl slavný malíř Salvador Dalí? Poznejte životní příběh ze sklonku života tohoto fenomenálního malíře, který poutavým způsobem líčí jeho soused Stan Lauryssens, obchodník s uměním a investiční poradce. Ve své knize mimo jiné odhaluje i narůstající malířovu posedlost po penězích! Jsou peníze opravdu všemocné?

Líbáš jako Bůh
Nová velká kniha etikety
Kniha je univerzálním průvodcem různými společenskými událostmi. Seznamuje čtenáře se všemi formami společenského styku, se správným řešením společenských situací, s pravidly jednání jak doma, tak v cizině. Množstvím informací a rad překonává všechny dosud vydané příručky společenského chování. Poskytuje praktické návody, jak se chovat ve společnosti, v kanceláři, na ulici i doma, jak správně stolovat, jak se oblékat, jak se chovat na recepci, na banketu, jak připravit návštěvu ústavního činitele, jak jednat se zahraničními partnery. Vychází ze soudobého pojetí etikety a protokolu. Je nezbytnou pomůckou pro školu, úřad, firmu i rodinu.
Renata Štulcová: Růže a krokvice (historický román pro děti od 9 let)
Jak asi vypadala doba panování Otce vlasti Karla IV.? Nech pracovat fantazii a začti se do nového historického románu. Staneš se svědkem napínavého pátrání po zdroji záhadné záře nad Hradem, narazíš na bezhlavého templáře, zúčastníš se rytířského klání a odhalíš spolu s hlavními hrdiny tajemství posvátného meče knížete Václava. Budou se ti líbit i krásné ilustrace Renaty Fučíkové.

Košanová Marcela: Čarodějnický kalendář
Ukázka: Jak správně čarovat po celý rok. Každá z nás cítí sílu přírody bez ohledu na to, je-li čarodějkou či nikoli. Někdy jsme bezdůvodně lítostivé, jindy zase máme chuť skály lámat. Jsou období, kdy se cítíme na devadesát, a pak nečekaně přijde nutkání rozběhnout se, jako by nám bylo dvacet. Abychom mohly těmto situacím nejen čelit, ale využít je ve svůj prospěch, je třeba znát, kdy přijdou a co přinášejí. Čarodějnický kalendář vás vezme na procházku kolem roku, při níž si můžete ověřit nejen svou sílu, ale i sílu přírody. Trocha toho čarování nikdy není na škodu. Čarodějnický rok vám nabízí nekonečně mnoho možností…

Čarodějnický kalendář vás zve na procházku kolem roku, při níž si můžete ověřit nejen svou sílu, ale i sílu přírody. Informace a zajímavosti o již vydaných publikacích najdete na oficiálních stránkách spisovatelky na adrese : http://kosanka.cz/

Aktuálně z knihovny Dobřenice aneb o čem se píše...

20. února 2009 v 18:14 | DAKO |  zajímavosti
Napsali o knihovně Dobřenice...
HRADECKÝ deníkčtvrtek 19. února 2009 číslo 42
Dobřenice budou v březnu k Měsíci knihy pořádat sbírku dioptrických brýlí pro Afriku. Připojte se a sbírejte s námi. Podrobnosti na webu knihovny oddíl úvod- Březen měsíc knihy.


Vesmír - kouzlo objevů

16. února 2009 v 20:42 | DAKO |  zajímavosti

Programy připravuje:
Astronomická společnost HK
Astronomická společnostPardubice

Neváhejte a nechte se "okouzlit"!

Čtení...

11. února 2009 v 12:15 | DAKO |  akce

Čtení...a koloběh života.

Čtení...nejmilejší zábava...
Čtení...nejlepší relaxace...
Čtení...nejhezčí zážitky...

Milé čtenářky i čtenáři! Také máte pocit, že to strašně rychle uteklo? Že jste ani zdaleka nestihli přečíst vše co vás zajímá a už jste nuceni přemýšlat o tom jak moc číst, aby zrak vydržel co nejdéle?! Dlouho jsem uvažovala kam zařadit úvahu o čtení. Vzpomínání - nepřestala jsem číst! Zajímavosti - čte nás mnoho! Kalendárium - nesmysl! Anketa - možná, ale v jiné podobě! Cestování - ne, ikdyž...?! Zvolila jsem rubriku - AKCE. Proč akce? Čtení v podstatě "akce" je! Chceme-li číst potřebujeme knihu. Knihu musíme sehnat. Kde? Doma v knihovničce (možná malý výběr), vybrat si v knihovně (výborné řešení) či dojít do knihkupectví. A potom už jen číst a číst. Čtení v mém koloběhu života bych rozdělila do tří období. Školní léta a čtení pod lavicí! Báječné. Místo nezáživné matematiky se "prohánět po prérii!" nebo "prožívat příhody s Kájou Maříkem" a nenechat se nachytat. Ovšem, dozvědět se jak dopadl třetí díl knihy z pětidílné série až na konci školního roku, když jsem byla odhalena a kniha zamčena v kabinetě, bylo fakt protivné. Postupně jsem se základní školou pročetla do druhého období. Myslím, že je nás takových víc. Číst kdekoli, kdykoli, cokoli a jakkoli dlouho! Hltat knížku jedním dechem celou noc nebyl žádný problém. Ovšem s přibývajícím věkem a ubývajícím časem došlo i na cesty vlakem, čekárny, fronty, dovolené apod. Pomalu, nenápadně, ale jistě, se přiblížilo období třetí. Období výběru a čtení dle zdraví. Ale jak číst méně?! Dá se to vůbec? Dá! A jak? Začít si užívat! Znamená to ovšem, vyměnit "kdekoli" za příjemné prostředí doma či v knihovně, "kdykoli" za volnou chvíli, "cokoli" za zajímavý titul a "jakkoli dlouho" za určiý čas. Máme vyhráno!
A potom zase dál číst a číst!

Máte nejoblíbenější knihu?

9. února 2009 v 9:49 | DAKO |  ankety
Moje nejoblíbenější kniha

Kniha mého srdce

Hlasuj pro knihu svého srdce!
"Kujme železo, dokud je malé."

"Študáci a kantoři" aneb nikdy není pozdě!

2. února 2009 v 19:57 | DAKO |  Vzpomínání...
Vzpomínání... také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněých (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.

Ohlédnutí za rekvalifikačním kurzem II ...nikdy není pozdě!
V únoru 2006 se ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové poprvé sešla šestnáctičlená skupina nadšenců s pevným předsevzetím absolvovat rekvalifikační kurz Odborný knihovník - informační pracovník a splnit si tak svůj sen, sen o práci s knihami! Mezi účastníky (mezi ženami byl jeden muž!) převažovali lidé, kteří znali knihovnu zatím jen jako uživatelé, ale někteří již v různých typech knihoven pracovali a chtěli si rozšířit odborné znalosti i získat ucelenou orientaci v oboru. Ale myslím, že jsme všichni získali mnohem víc. Poznali nové lidi, získali přátele, navázali spolupráci a prožili nezapomenutelné společné chvíle, i s přednášejícími. Když se zdálo, že množství nového učiva už ani nevnímáme, náš zoufalý návrh... zazpíváme si...podpořili a píseň ...Prší, prší jen se leje...jsme zvládli opravdu bravůrně! Každý tematický blok byl ukončen dílčí zkouškou, všichni vypracovali písemnou rešerši a kurz byl ukončen závěrečným pohovorem. Dlouho nám určitě zůstane v paměti i vzpomínka na první dílčí test. Jak nám, rozesmáté třídě, po přečtení otázek testu postupně "mrznul" úsměv na rtech a s posledním rozdaným testem bylo v učebně hrobové ticho...?! Absolvovali všichni! A to nejen díky svému úsilí, nejen díky přednášejícím, kteří nám odborné učivo dokázali zajímavě a přehledně vysvětlit, ale i díky rodinnému zázemí. Nikdy není pozdě splnit si sen!