Knihovnické vyznání... když se řekne knihovna

6. ledna 2009 v 18:01 | DAKO |  Vzpomínání...

Vzpomínání... také se vám stalo, že vás čas (neúprosně běžící vpřed) zaskočil a najednou jste zjistili, že cosi nečekaně končí?!
Vzpomínání...přidejte se k nám, knihovnicím, a "projděte" se s námi mozaikou vzpomínek, perliček, střípků událostí, neuveřejněých (založených) příspěvků, ale i trapasů, které nás během 15 let potkaly.

Ohlédnutí za rekvalifikačním kurzem - domácí práce na téma...Když se řekne knihovna!
Mám li vyjádřit, čím je pro mě knihovna, musím nejdříve říci, čím je pro mě kniha:
Kniha je moudrost tisíců let,
Kniha je krása co zdobí svět,
Kniha je jahoda sladká jak med,
Kniha je pohádka co život potěší,
Kniha je radost jak dětský smích,
Kniha je láska, co musím mít!
A tak jako knihu musím mít i knihovnu!
Dovolte mi tři krátká zamyšlení.
Z pohledu čtenáře pro mě knihovna znamená především relaxaci. Možnost v klidu a pohodě "vychutnat" příjemné prostředí, probírat se knihami, nahlížet do lidských osudů, cestovat po světě, dozvídat se nové informace. Informace, které čekají na ty, kdo vědět chtějí. A jako "třešnička na dortu" je náruč knih, které si odnáším domů, a nemohu se dočkat, až se začtu do dalších příběhů a dostanu se s knížkou "do jiného světa". Ano, knihovna je pokladnicí vědomostí, ale také oázou, kde odpočívám, oázou, kde se nepospíchá, kde se čas zastaví...
Z pohledu knihovnice obecní knihovny je pro mě knihovna náplní volného času a vlastně i možností jak poznat "cestu knihy", než se dostane ke čtenáři, a tedy i ke mně. A nejmilejší činnost v knihovně? Je jich určitě víc, ale nad přípravou soutěží pro děti, akcemi pro dospělé vítězí první setkání s knihami. Okamžik, kdy knihy ještě "voní" novotou, skrývají svá tajemství a my se s kolegyní nedočkavě těšíme, až je odhalíme a předáme našim čtenářům. Myslím, že obsahovou analýzu dokumentu provádíme v naší knihovně opravdu velmi, velmi důkladně! Nejenže knihy prolistujeme, přečteme záložky, ale hlavně se soustředíme na nějakou kapitolu, či přesněji kapitoly, a nevnímáme ani, jak čas utíká a utíká... Není větší pochvaly, než když přijdou čtenáři vracet knížky a přidají onu báječnou větu - "to jsem si zase početla!". Je to ta největší odměna za všechen čas, který knihovně s kolegyní věnujeme, a důkaz, že jsme při výběru knih postupovaly správně, s ohledem na potřeby uživatelů knihovny.
Z pohledu pracovnice pobočky Knihovny města Hradce Králové je pro mě knihovna jednoznačně zdrojem informací, ať již knihovnických, o nových službách uživatelům či poznávání moderních způsobů práce s knihou a se čtenáři. Ale především zdrojem informací o tom, jak pracovat s počítačem, abychom mohli čtenářům poskytovat stále lepší služby. Informací, ale často nesourodých, roztříštěných a pro neškoleného knihovníka někdy nepochopitelných. I proto jsem se přihlásila do tohoto kurzu, abych získala informace přehledné, na sebe navazující, od základů knihovnické práce až po nejmodernější výhledy ve službách knihoven. Všechny nové poznatky mohu zúročit i při práci v obecní knihovně, protože i zde se stal počítač naším nepostradatelným pomocníkem. Pokusit se přiblížit naši knihovnu, když ne hodně, tak alespoň trošičku, novému modernímu trendu v knihovnách 21. století, kde čas nejenže nestojí, ba ani neutíká, ale uhání tryskem...
Čím je tedy pro mě knihovna?
Láskou, koníčkem i zaměstnáním!

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama